Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 5792

CAD tip CAD tip # 2939:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Co jsou palety Pantone a RAL?

A - odpověď Pantone a RAL jsou jedny ze světově nejrozšířenějších barevných palet - standardů pro definování a sdílení přesných barevných odstínů. Tyto palety si můžeme představit jako vzorkovníky používané u laků, textilií, nábytku nebo stavebních materiálů (fyzické vzorky odstínů barev).

CAD produkty řady AutoCAD 2004 (a vyšší) nyní nabízejí vedle režimu truecolor (16.7 milionů barev) i možnost přímé volby barevného odstínu zadáním jeho názvu ve standardizované paletě Pantone nebo RAL (tzv. 'knihy barev'). AutoCAD udržuje svolený odstín a interpretuje jej v RGB hodnotách barvy - slouží tedy i jako převodník RAL->RGB nebo Pantone->RGB.

Systém Pantone (Pantone Matching System) je více využíván v USA. Pochází z roku 1963 a jeho paleta definuje více než 1.900 barevných odstínů. Pantone rozlišuje i např. metalické, pastelové nebo textilní barvy. Systém Pantone je podporován i v programech Autodesk Architectural Studio a Revit. Další informace najdete na www.pantone.com.

Systém RAL (zkratka Reichs-Ausschuß für Lieferbedingungen - Říšský výbor pro dodavatelské podmínky) vznikl v roce 1925 v Německu a je více používán v Evropě (nyní zajišťován organizací RAL Deutsches Institut für Gütesicherung und Kennzeichnung e.V. sídlící u Bonnu). Z původních cca 30 definovaných odstínů se postupně paleta RAL rozšířila na dnešních cca 1.600 barevných odstínů. Další informace najdete na www.ral.de

Kontaktujte CAD Studio v případě zájmu o tištěné vzorníky Pantone nebo RAL.


Výběr barvy v AutoCADu 2004
Výběr barvy v AutoCADu 2004

Výběr barvy v AutoCADu 2009
Výběr barvy v AutoCADu 2009
ACADLTADTVIZ
100% *  CAD 
24.3.2003    9684×  
autocad barvy materiál revit sdílení zkratka
 
Související CAD produkty:
Ceny - CAD eShop:
platí pro: AutoCAD · AutoCAD LT · AutoCAD Architecture · VIZ ·

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist