Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 8396

CAD tip CAD tip # 5062:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Použití WMS dat v AutoCAD Map 3D a Civil 3D.

A - odpověď AutoCAD Map 3D 2007, 2008, 2009 (a vyšší) umožňuje přímé napojení na online web data dle OGC standardu WMS (nebo WFS). Datové služby WMS můžete poskytovat vnitrofiremně (např. z MapGuide serveru) nebo využít online poskytovatelů jako je např. ČÚZK nebo NASA.

Z palety Mapu "Úlohy" (Task pan) zvolte "Správce zobrazení" (Display manager), klepněte na tlačítko Data a z místní nabídky zvolte "Přidat data..." (Add data). Nebo z příkazové řádky spusťte příkaz MapConnect.

V paletě "Datové připojení" pak zvolte položku WMS a pojmenujte vaše datové připojení. V poli "Název serveru nebo URL" zadejte web adresu připojované WMS služby, přihlašovací jméno a heslo. Po stažení seznamu hladin zvolte požadované prvky a stiskněte tlačítko "Přidat do mapy" (Add to map). Je též potřeba nastavit správný souřadnicový systém (typicky WGS84).

Pro vyzkoušení mapové služby WMS můžete využít např. ukázková data ZUMS ČÚZK (popis), webovou mapovou službu katastru nemovitostí ČÚZK - WMS KN (http://wms.cuzk.cz/wms.asp), nebo CENIA resp. INSPIRE (portál veřejné správy, české mapy - tematické, autoatlas, ortofotomapa), nebo NASA (WMS capabilities). Zkopírujte URL adresu jako adresu datového zdroje WMS.

Viz ukázkové video v Mapu 2009 CZ a ukázková datová sada i podrobný popis ve VIP tipu.

Map2012Map2010Map2008Map2007CivilMapGTB
100% *  CAD 
12.6.2006    12729×   FAQ  
autocad hladina katastr mapa správa
 
Ceny - CAD eShop:

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist