Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 9919

CAD tip CAD tip # 5534:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Jak efektivně vložit rastrový soubor (obrázek) dovnitř DWG výkresu?

A - odpověď Pokud potřebujete rastrový obrázek zahrnout dovnitř výkresového souboru DWG (a ne jako externě referencovaný rastrový soubor), můžete buď použít ne zcela spolehlivou a pomalou metodu OLE objektu, nebo využít funkce rastrové nadstavby AutoCAD Raster Design.

Raster Design 2008 (a vyšší) obsahuje novou funkci IEMBED, která umí do DWG vložit jednobarevné rastrové obrázky. Takto vložený obrázek se prakticky chová jako jakákoliv jiná entita vložená standardním příkazem OBRÁZEK (_IMAGE). Ve výkresu je tento obrázek reprezentován speciálním objektem AecIdbEmbeddedRasterImage, takže pro jeho zobrazení v AutoCADu je potřebný buď Raster Design nebo bezplatný Raster Design Object Enabler (2008 a vyšší). Takovouto entitu lze též "externalizovat" příkazem IUNEMBED.

Uložení rastru je úsporné - komprimovaný TIFF 100kB vytvoří DWG soubor velikosti cca 125kB. Ukázkový výkres obsahující takto vložený rastr si můžete stáhnout z Katalogu CAD bloků - viz Electrical-embed (vyžaduje stažení RasterDesign enableru).

Další možností řešení je nadstavbová utilita CADstudio ImgConvert, který převádí připojené rastrové obrázky na nativní entity AutoCADu.

ACAD2012ACAD2010ACAD2008CO2009CO2008
100% *  CAD 
27.4.2007    7208×  
autocad blok obrázek rastr výkres
 
Související CAD produkty:
Ceny - CAD eShop:

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist