Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 2766

CAD tip CAD tip # 5760:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Optimální proložení křivky mrakem bodů (regresní analýza).

A - odpověď Aplikace AutoCAD Civil 3D nabízí nástroje pro proložení optimální linie (přímka, oblouk, parabola) skrze skupinu zadaných bodů. Můžete tak zkonstruovat linie na základě zaměřených bodů bodového pole.

Funkce pro regresní analýzu najdete v menu Přímky/Oblouky > Vytvořit optimálně proložené entity.

Civil 3D

Zadáte-li například funkci Vytvořit přímku (příkaz CREATELINEBYBESTFIT, podobně oblouk - CREATEARCBYBESTFIT), zobrazí se dialog proložení, kde zvolíte základní vstupní parametry regrese. Pokud např. zpracováváte bodové entity AutoCADu (POINT), přepněte na tuto volbu:

Civil 3D

Po potvrzení dialogu vyberte body, které budou použity pro stanovení dané linie. Pro výběr objektů s výhodou využijete např. volbu KP (_CP) - křížení polygonem. Funkce následně vytvoří požadovanou linii aproximující směr daný zadanými body:

Civil 3D

V okně Panorama můžete sledovat parametry regrese u jednotlivých bodů, upravovat body, kterými linie povede, přidávat další body, či body z regrese vypouštět. Ikonkou diskety můžete seznam bodů vyexportovat. Ikonkou se zatržítkem potvrdíte zadané parametry a vytvoříte cílovou linii - v tomto případě úsečku:

Civil 3D

Z jednotlivých úseků takto postupně vytvořených linií, oblouků a parabol můžete následně vytvořit trasu. V nástrojích trasy použijte Trasy > Vyvořit trasu podle rozvržení (příkaz CREATEALIGNMENTLAYOUT) a trasu upravte pomocí nástrojů panelu "Nástroje rozvržení trasy":

Civil 3D

Civil2008
100% *  CAD 
21.9.2007    6279×  
autocad civil skupina trasa
 
Související CAD produkty:
Ceny - CAD eShop:
platí pro: Civil 3D 2008 ·

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist