Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 5228

CAD tip CAD tip # 5914:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Popis souřadnicové sítě v AutoCAD Civil 3D.

A - odpověď Jak vytvořit popis souřadnicové sítě v AutoCAD Civil 3D?

Následující aplikace automaticky vykresluje křížky i s popisem souřadnic, a to v tiskovém rozvržení. Všechny nutné podklady pro fungování aplikace najdete v odkazu ke stažení. Dále v textu naleznete podrobný postup instalace a spuštění.

Cílem je vytvořit takovéto rozvržení s popisem souřadné sítě:

Na obrázku vidíme automaticky vygenerované křížky s popisem souřadnic po okrajích rozvržení.

Postup načtení aplikace do Civil 3D:

 1. Data, která si můžete stáhnout z Download, si překopírujte (rozbalte) do složky: c:\Program Files\AutoCAD Civil 3D 2008\Data\Reports\vba-csy\
 2. Ve spuštěném Civil 3D zadejte příkaz APLČTI. V tomto okně klepněte na ikonku Obsah. V novém dialogovém okně klepněte na tlačítko Přidat a zadejte tuto cestu : C:\Program Files\AutoCAD Civil 3D 2008CZ\Data\Reports\vba-csy\popis_souradnic.lsp. Klepněte na Zavřít a původní okno také zavřete.
 3. Pro efektivnější využívaní aplikace si připravte pracovní rozhraní v Civil 3D - v menu Obecné klepněte na možnost Panel nástrojů. Do pracovního prostoru (okno Prospektor, Nastavení, atd.) se vám přidá záložka Sada nástrojů. Přepněte se do tohoto okna. V okně vidíte dvě položky – "Reports manager" a "Zprávy a výpisy". Pokud používáte Civil 3D bez Country Kitu, budete mít k dispozici pouze zprávy a reporty v anglickém jazyce, tedy položku Reports manager. Pokud jste si nainstalovali český Country Kit, dojde k instalaci přeložených zpráv do českého jazyka a přibude vám položka Zprávy a výpisy.
 4. Pro načtení aplikací klepněte v okně Sady nástrojů na ikonku , která vám umožní upravit obsah sady nástrojů. Zobrazí se okno Panorama a v něm informace související s úpravou sady nástrojů.
 5. V otevřeném okně Panorama klepněte pravým tlačítkem myši na "Zprávy a výpisy" a zvolte možnost Nová kategorie. Nazvěte ji např. Aplikace. Nyní klepněte pravým tlačítkem myši na vytvořenou kategorii Aplikace a zvolte možnost "Nový nástroj".
 6. V okně nástroje definujte jeho název, např. "Popis souřadné sítě". Jako typ zprávy nastavte VBA. V řádku "Spouštěný soubor" nastavte tuto cestu: C:\Program Files\AutoCAD Civil 3D 2008CZ\Data\Reports\vba-csy\Popis_LispLoader.dvb. V řádku "Název makra" nastavte grid. Potvrďte nastavení klepnutím na tuto ikonku vpravo nahoře. Nastavení by mělo vypadat shodně jako v následujícím obrázku:

 7. Nyní je aplikace připravena k použití. V Panelu nástrojů na ni stačí poklepat a aplikace se spustí.

Fungování aplikace

 1. Po poklepání na aplikaci jste vyzváni k označení výřezu, pro který chcete vykreslit dané souřadnice. Výběr potvrďte stiskem klávesy Enter. Na obrazovce se vám vypíši informace o daném výřezu, jako jsou max a min hodnota souřadnice X i Y.
 2. Nyní vás systém vyzve k definování kroku mezi jednotlivými souřadnými křížky, tedy jaká má být vzdálenost mezi nimi. Zadejte libovolnou číselnou hodnotu, např. 100.
 3. V dalším kroku musíte zadat souřadnice výchozího souřadného křížku, systém vám navrhne výchozí hodnotu, ale můžete zadat libovolnou hodnotu (číselně).
 4. Následně se vás aplikace ptá, zda chcete vypsat souřadnice uvnitř nebo vně dané hranice rozvržení.
 5. Posledním krokem je definování délky čárky, která se vykreslí u souřadnic.
 6. Potvrzením poslední hodnoty dojde k vykreslení jednotlivých křížků a vypsání souřadnic. K vykreslení dojde do hladiny 0.
Pokud budete chtít změnit výchozí hodnoty, je potřeba vykreslené prvky smazat a postupovat znovu od začátku.

(samotná LISP aplikace a příkaz AFKOORD pracují i v holém AutoCADu)

CivilACAD
100% *  CAD 
20.12.2007    10187×  
autocad civil hladina instalace lisp obrázek souřadnice text
 
Související CAD produkty:
Ceny - CAD eShop:
platí pro: Civil 3D · AutoCAD ·

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist