Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 6484

CAD tip CAD tip # 5972:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Správné klopení pláně krajnic při návrhu silnic v Civil 3D.

A - odpověď V přímé části trasy vypadají příčné sklony vozovek a krajnic následovně, kdy vrch krajnice ma sklon 8% a pláň, stejně jako vozovka, pak sklon 2.5%:

Pokud neprovedete úpravu hodnot sklonu ve vypočteném klopení ve vlastnostech trasy, může nastat situace, kdy při dostředném klopení v oblouku se bude klopit pláň vozovky, ale pláň krajnice nepřevezme hodnotu klopení pláně vozovky - dojde tak k chybnému klopení. Viz následující obrázek (sklon pláně vozovky je 6%, ale sklon pláně zůstal 2.5%):

Výsledek by ale správně měl vypadat takto (sklon pláně vozovky i krajnice je 6%):

Jak toho docílit? Ve vlastnostech trasy v záložce Klopená máte vypočítané klopení. Nezatrhávejte políčko "Skrýt sloupce vnitřních pruhů" tak, aby byly všechny sloupce vidět.

Poté nastavte v daných regionech, kde je potreba, hodnotu sklonu vnitřních krajnic - jak na pravé, tak na levé straně, a to na hodnotu, kterou chcete, aby pláň krajnice měla, v tomto případě 6% vlevo a -6% vpravo.

Poté nechte přebudovat koridor a dostředné klopení pláně krajnic v oblouku již bude správné.

Tip platí pro prvek "KrajniceProdlouženýPodklad", v němž je možné nastavit různá klopení pro povrch a pláň krajnice. Ve vlastnostech prvku je potřeba nastavit v položce "Spodní vrstva podkladu - použít klopení vozovky" - sklon vnitřní krajnice. Rozdílné klopení povrchu krajnice se řídí položkou "Použití sklonu klopení vozovky" - Sklon vnější krajnice; a pláně krajnice, která se řídí položkou "Spodní vrstva podkladu - použít klopení vozovky" - sklon vnitřní krajnice.

Civil2008
100% *  CAD 
31.1.2008    6626×  
koridor obrázek povrch trasa vlastnosti
 
Související CAD produkty:
Ceny - CAD eShop:
platí pro: Civil 3D 2008 ·

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist