Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 8197

CAD tip CAD tip # 6259:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Automatické propojení objektů s prostory (místnostmi) v AutoCAD Architecture.

A - odpověď AEC objekty AutoCADu Architecture je možné propojit s prostory, ve kterých jsou umístěny. Objekt (např. nábytek, telefonní přístroj, dveře, zásuvka sítě, atd.) tak může "zdědit" vlastnost (např. název) prostoru, ve kterém je umístěn. To významně usnadní a zefektivní následné generování výkazů, tabulek nebo použití projektu AutoCADu Architecture ve FM/CAFM aplikacích.

Použití pro vícepohledové bloky - MVBLOCK (nábytek):

 • v roletové nabídce zvolte Formát/Správce stylů/Dokumentační objekty
 • vytvořte novou definici sady vlastností pro nábytek (s názvem Nábytek)
 • v záložce "Použít na" zaškrtněte "Styly a definice" - nebude potřeba přiřazovat každému objektu nábytku (vícepohledový blok) sadu vlastností ručně. Sada vlastností bude přiřazena vybranému stylu vícepohledového bloku. Bod sady vlastností (na základě jeho pozice bude přebírána daná vlastnost) bude umístěn v referenčním bodu vložení vícepohledového bloku.
 • ze seznamu dostupných stylů zvolte "Definice bloku s více pohledy"
 • na záložce "Definice" klepněte na ikonku "Přidat definici vlastnosti umístění"
 • v dialogu "Definice vlastnosti umístění" vyberte definici vlastností "Prostor"/"ProstorovéObjekty"/Název (název sady vlastností pro prostory zavisí na šabloně, kterou používáte - tento je součástí standardní šablony ACA "Aec Model (Metric Stb).dwt")
 • ve stylu MV bloku (Správce stylů/Víceúčelové objekty/Definice vícepohledových bloků) - pro vybraný MV blok na záložce "Obecné"/tlačítko "Sady vlastností..." přidejte data sady vlastností pro nábytek "Nábytek"
 • po vložení tohoto bloku do vytvořeného prostoru blok automaticky převezme vlastnost Název prostoru. Tato informace se bude zobrazovat ve vlastnostech reference vícepohledového bloku - Paleta Vlastnosti/záložka Rozšířená data/Sady vlastností ze stylu

Podobný postup použitý pro objekty dveří:

 • v roletové nabídce zvolte Formát/Správce stylů/Dokumentační objekty
 • vytvořte novou definici sady vlastností pro dveře (s názvem Dveře)
 • na záložce "Použít na" zaškrtněte Objekty a zvolte ze seznamu dostupných objektů Dveře (v tomto případě bude nutné přiřazovat sadu vlastností ručně pro každý objekt dveří - nebo pro více vybraných dveří najednou - pomocí ikonky "Přidat sady vlastností" v paletě "Vlastnosti" na záložce "Rozšířená data")
 • na záložce "Definice" klepněte na ikonku "Přidat definici vlastnosti umístění"
 • v dialogu "Definice vlastnosti umístění" vyberte definici vlastností "Prostor"/"ProstorovéObjekty"/Název (název sady vlastností pro prostory zavisí na šabloně, kterou používáte - tento je součástí standardní šablony ACA "Aec Model (Metric Stb).dwt")
 • uzavřete Správce stylů
 • vyberte objekty dveří, které mají mít přiřazenou tuto sadu vlastností a v paletě "Vlastnosti"/záložka "Rozšířená data" použijte ikonku "Přidat sady vlastností" pro přidání sady vlastností "Dveře"

Pokud tedy určíte použití sady vlastností pro objekty, bude se u vybraného objektu zobrazovat nový uzlový bod "Umístění sady vlastností" a na základě pozice tohoto bodu budou přebírány vlastnosti prostoru umístění. Překlopení orientace dveří pak například automaticky změní příslušnost dveří k sousednímu prostoru.

U dveří není možné použít stejný postup jako u vícepohledového bloku, protože referenční bod dveří by neležel uvnitř konkrétního prostoru a informace o názvu prostoru by se ve vlastnostech dveří nezobrazila.

Ale naopak postup popsaný pro objekty dveří je možné použít i pro vícepohledové bloky. Navíc výhodou použití uzlového bodu "Umístění sady vlastností" je možnost přesouvat jej nezávisle na zobrazení/pozici objektu.

vlastnost Místnost

ACA2009
100% *  CAD 
12.8.2008    4400×  
blok formát model reference součást šablona výkaz
 
Související CAD produkty:
Ceny - CAD eShop:
platí pro: ACA2009 ·

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist