Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 7750

CAD tip CAD tip # 6367:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Vložení a aktualizace času a datumu ve výkresu AutoCADu

A - odpověď Existuje několik způsobů jak vložit datum a čas (časové razítko) do výkresu AutoCADu. Jednotlivé metody se liší také v tom, jak a kdy je takové datum aktualizováno.

  1. Obyčejný text - vždy můžete datum prostě zapsat jako obyčejný text (např. jej zkopírovat z Wordu)
  2. Diesel makro - do vašeho nástrojového panelu nebo roletových menu můžete přidat Diesel makro, které vloží aktuální datum a čas - použijte např. $M=$(EDTIME,0,DD.MO.YYYY HH:MM:SS); je vložen obyčejný text (není aktualizován)
  3. RTEXT - příkaz RTEXT z Express Tools může vložit dynamický text obsahující nějakou vlastnost výkresu nebo prostředí - můžete například použít Diesel výraz $(edtime,0,D. month YYYY H:MM:SS) - ten bude zobrazovat aktuální datum a čas. Takový údaj bude aktualizován při každé regeneraci výkresu.
  4. Textová pole - dynamická textová pole jsou nejvšestrannějším způsobem použití datumu a času ve vašich výkresech. Textová pole můžete používat samostatně (jako separátní texty, TPOLE), v atributech bloků (např. rohové razítko), nebo uvnitř MTextů. Můžete volit formátování a různé zdroje datumu (aktuální čas, čas posledního uložení, čas posledního tisku, čas vytvoření). Hodnota aktuálního času/datumu se nechová jako ostatní textová pole - není automaticky aktualizovaná při událostech definovaných proměnnou FIELDEVAL, nýbrž jen pomocí příkazu AKTUALIZUJTPOLE.

    Kód textového pole můžete vložit i jako obyčejný text - AutoCAD jej správně zinterpretuje i např. v AutoCADu LT. Příkazem DTEXT např. vložte tento text: %<‪\AcVar Date \f "%#c">%
    Variantou pole s průběžně aktualizovaným datumem je pole se systémovou proměnnou CDATE, tedy kód pole %<‪\AcVar cdate>%
  5. Označení výkresu - plot stamp (příkaz VYKROZNAČ, nebo označení v dialogu PLOT) přidá texty datumu/času pouze do výtisků vašich výkresů (vně rámečku).
  6. Externí datový zdroj - pokročilá metoda pro vkládání živých časových údajů (např. poslední aktualizace dat) z externí databáze nebo XLS tabulky. Lze využít nástrojů dbConnect, propojení s Excelem nebo uživatelské utility.

V AutoCADu LT rovněž můžete použít příkaz REVDATE.

ACADLT
100% *  CAD 
30.10.2008    7277×  
atribut autocad blok databáze dialog excel proměnná text tisk vlastnosti výkres
 
Související CAD produkty:
Ceny - CAD eShop:
platí pro: AutoCAD · AutoCAD LT ·

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist