Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 7613

CAD tip CAD tip # 6527:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Import SHP souborů, stylizace zobrazení a topologická analýza v AutoCADu Map.

A - odpověď CAD/GIS aplikace AutoCAD Map 3D podporuje rozsáhlé možnosti importu, stylizace zobrazení (tematizace) a následné analýzy topologického modelu. Lze tak řešit například úlohy typu zobrazení silniční sítě a nalezení nejkratší cesty mezi dvěma body.

Data silniční a dálniční sítě ČR jsou k dispozici ke stažení v GIS formátu SHP na webu ŘSD.

Postup importu SHP dat (souboru) a následné nastavení tematického zobrazení silnic a dálnic popisuje Video #53 (3a). Ukazuje samotný import, nastavení tematizace mapy (stylů zobrazení úseků silnic) využívajícího tabulku objektových dat a nastavení barvy a tloušťky čar pro jednotlivé typy (třídy) silnic.

Další video, Video #55 (3b), popisuje alternativní, rychlejší cestu zpřístupňující SHP data v Mapu pomocí FDO. Ukazuje i postup pro nastavení stylů zobrazení, včetně popisu čísel dálnic.

Poslední video, Video #54, ukazuje tvorbu topologie z načtených dat. Vytvoření síťové topologie umožňuje následně analyzovat data, vztahy mezi geoprostorovými prvky. Zde jsou kupříkladu představeny způsoby nalezení nejkratší cesty mezi zadanými body (Praha, Č.Budějovice) - a to jednak skutečně nejkratší cesty a jednak cesty nejrychlejší, s využitím tzv. pokutové funkce zohledňující třídu silnice.

Silnice

Map2009Civil2009
100% *  CAD 
4.2.2009    7161×   FAQ  
autocad barvy bod formát import mapa model
 
Související CAD produkty:
Ceny - CAD eShop:

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist