Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 10696

CAD tip CAD tip # 12911:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Rozmazané písmo či ikony na HD (4K) monitoru.

A - odpověď V některých případech se může i aplikace podporující práci ve vysokém rozlišení (se škálováním DPI) zobrazovat s vizuálně rozmazaným rozhraním (texty dialogů, menu, ikonky). Problém se může projevit např. i v nesprávném kerningu znaků (podřezání, prostrkání, rozestupy) nebo v oříznutí textů. Speciálně se tento problém může objevit při práci ve víceobrazovkové konfiguraci, kde každý monitor má výrazně jiné rozlišení nebo velikost. Jedna věc je totiž samotná podpora HD monitorů, druhá věc je podpora vícemonitorových HD režimů (per-monitor awareness).

Nastavení se ve Windows 10 řídí volbou Přizpůsobení pro vysoké rozlišení DPI (high DPI scaling). Pokud tedy používáte pro alespoň jeden z vašich monitorů volbu měřítka zobrazení v Nastavení obrazovky, postupujte podle dalších pokynů.

Pokud tedy některá z vašich aplikací využívá zobrazovací systém GDI a nereaguje správně na nastavené měřítko zobrazení, můžete změnit její chování v HD režimech pomocí individuálního nastavení.

Vyhledejte aplikační program (.exe) dané aplikace (většinou přímo ikonka na ploše), klikněte pravým tlačítkem a z místní nabídky zvolte Vlastnosti > Kompatibilita. V dialogu klikněte na tlačítko "Změnit nastavení pro vysoké rozlišení DPI".

V podrobném nastavení pak zvolte "Obejít chování přizpůsobení rozlišení DPI" a jako metodu zvolte "Aplikace". Tím v podstatě vypnete systémové nastavení škálování pro tuto aplikaci.

Vyzkoušejte i ostatní metody a zvolte tu, která vám v dané aplikaci vyhovuje nejvíce.

POZN: nastavení lze řídit i skupinovými politikami nebo pomocí SCCM.

Jak se liší jednotlivé nabízené metody?

  • Volba Aplikace se dříve označovala jako "Vypnutí škálování". Pro danou aplikaci vynutí režim přizpůsobení DPI po jednotlivých monitorech. Systém Windows nebude bitmapově roztahovat uživatelské prostředí této aplikace při změně škálování DPI.
  • Volba Systém bude provádět bitmapové roztahování UI této aplikace při změně škálování DPI.
  • Volba Systém (Rozšířené) slouží pro aplikace, které provádějí škálování založené na GDI. U dané aplikace vynutí škálování DPI podle konkrétního monitoru. To znamená, že aplikace se "naučí" respektovat DPI dle monitoru (nikoliv jen globální).

Jakých aplikací se tento problém týká? Aplikace můžeme z pohledu podpory škálování DPI rozdělit takto:

  • Nepodporující DPI - to jsou starší aplikace, které zobrazují rozhraní vždy v měřítku 100% (96 DPI). Nijak se nesnaží přizpůsobit velikosti zobrazení.
  • Podporující systémové DPI – tyto aplikace rozumějí nastavení DPI u hlavního monitoru získané v okamžiku, kdy se uživatel přihlásí k počítači (tzv. "systémové DPI"). Takovéto aplikace se správně škálují na hlavním monitoru, ale na sekundárních monitorech s odlišným DPI vypadají rozmazaně.
  • S podporou DPI na monitor (per-monitor DPI aware) – tyto aplikace umí zobrazovat svůj obsah s různými DPI a jsou schopny změnit DPI za pochodu, např. pokud jsou přesouvány mezi monitory s různými DPI. Takovéto aplikace vyhlížejí správně na jakémkoliv monitoru, s jakýmkoliv DPI.
  • S podporou smíšeného režimu DPI (mixed-mode DPI aware) – to jsou aplikace s více okny, každé s vlastním nastavením DPI, kde každé okno může být zobrazené na jiném monitoru. Jde tedy jen o rozšíření předchozího režimu na aplikaci s více samostatnými okny (např. AutoCAD 2022).
ACADInvRevitCivilFusion360Max
100% Win10  CAD 
4.4.2021    2343×   FAQ  
autocad dialog kompatibilita konfigurace měřítko text vlastnosti
 
platí pro: AutoCAD · Inventor · Revit · Civil 3D · Fusion 360 360 · 3ds Max ·

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist