Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 6927

CAD tip CAD tip # 8508:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Rozvin jakékoliv 3D sítě do 2D (unfold).

A - odpověď Jakékoliv 3D těleso popsané povrchovou sítí (3D mesh) lze rozložit (rozvinout) do 2D pomocí nástrojů sady Autodesk Collection. Lze tak rozvinout a následně snadno zpětně složit 3D těleso z vystřižené předlohy z papíru nebo plechu.

Pro rozvin (rozklad) tělesa využijeme funkci "Unwrap UVW" dostupnou v aplikaci Autodesk 3ds Max. Zde je popis postupu:

  1. V 3ds Max vytvoříme nebo naimportujeme (např. z DWG) rozkládané 3D těleso. Rozvin si ukážeme na příkladu koule, geoidu (GeoSphere) - vytvoříte ji pomocí nástroje pod ikonkou sluníčka:

  2. Na kartě (ikonce) "Modify" si ze seznamu "Modifier List" zvolte modifikátor "Unwrap UVW":

  3. Se stále vybranou koulí stiskněte v parametrech modifikátoru tlačítko Edit. Otevře se dialog "Edit UVWs".
  4. V tomto dialogu pomocí myši zazoomujte na celou síť rozvinu koule, vyberte ji (režim Face sub-object, šachovnice) a z menu Mapping zvolte funkci "Unfold Mapping". Ponechte volbu "Walk to closest space" a zrušte volbu "Normalize Clusters". Potvrďte OK a zazoomujte myší na výsledný rozvin:

  5. Nyní tento rozvin zpětně načteme do scény. Z menu (ikonky) "Utilities" (kladivo) zvolte tlačítko "More" a vyberte "Channel Info". Stiskněte nové tlačítko "Channel Info". Tím otevřete dialog "Map Channel Info":

  6. Pomocí tohoto nástroje nyní přesuňte obsah kanálu "mapy" do kanálu "síť", tedy do scény. Zvolte řádek s ID "1:map" a klepněte tlačíko Copy. Zvolte řádek s ID "mesh" a klepněte tlačítko Paste. Potvrďte nabízené jméno kanálu a zavřete dialog. Zazoomujte na výsledek - místo koule bude zobrazen její rozvin (pokud chcete původní objekt zachovat, vytvořte si předem kopii):

  7. Výsledný rozvin si nyní můžeme přenést pro další zpracování do AutoCADu. Zde jej můžete okótovat, vykreslit v měřítku nebo přenést do CNC pro vyřezání nebo vypálení laserem. V 3ds Max použijte export do DWG a vzniklý DWG soubor otevřete v AutoCADu:

    Načtený objekt "síť" budete možná potřebovat rozložit (ROZLOŽ) na 3DFace, popř. ty ještě dále rozložit na úsečky (viz utilita 3DF2L).

Viz též rozvin z 123D Make (Slicer).

MaxDesignSuiteACAD
100% *  CAD,CAM 
2.3.2012    8313×   FAQ  
export mapa měřítko model plech
 
Související CAD produkty:
Ceny - CAD eShop:
platí pro: 3ds Max · DesignSuite · AutoCAD ·

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist