Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 6312

CAD tip CAD tip # 9041:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Scatter - náhodné rozptýlení objektů v AutoCADu.

A - odpověď Pomocí freeware LISP utility CADstudio Scatter můžete náhodně rozptýlit vybrané, pravidelně rozmístěné objekty - např. z příkazů POLE, DĚLM, DĚLÚ, apod. Posunutím (postrkáním) o malé, náhodné vzdálenosti lze docílit přirozenějšího vzhledu výkresů některých typů projektů. Můžete rovněž náhodně měnit jejich natočení, velikost, tloušťku nebo barvu.

Aplikace umožňuje zvolit posunutí ve 2D, ve 3D nebo jenom v jedné z os (např. jen v Z), kruhově (náhodný směr), podél zvolené křivky (posouvá se jen po křivce), nebo kolmo na zvolenou křivku. Od V1.8 můžete posouvat i vrcholy křivek a sítí (Vertex-mode). Zadaná vzdálenost je maximální možnou velikostí posunu (lineární nebo normální/gaussovská distribuce). Od verze 2.1 jsou podporována i asociativní pole a pro úpravy jejich prvků již není potřeba je nejprve rozložit.

Od verze 1.2 můžete rovněž použít náhodné otočení o zadaný maximální úhel (2D i 3D). Verze 1.3 přidává gaussovo rozložení a kruhový posun. Verze 1.4 doplňuje náhodné škálování (velikost 1/X až X). Verze 1.6 doplňuje možnost náhodné tloušťky (jen 2D objekty) a náhodné barvy z přednastavené palety. Verze 1.8 přidává režim vrcholů (Vertex) pro posouvání vrcholů křivek a 3D sítí. Pomocí LISP proměnné scatterpalcustom můžete použít vlastní paletu barev - např.:
(setq scatterpalcustom '(1 2 3))

Od verze 2.0 můžete příkazem DRAWRND kreslit body, kružnice nebo vkládat bloky s nastavenými náhodnými modifikátory. Bloky můžete vkládat i náhodně ze seznamu povolených jmen (např. různé typy stromů) - modifikátor Blkname. Pro změnu barev musí být entity bloků kresleny v barvě DLEBLOK.

Utilitu Scatter si stáhněte ze stránky Download, načtěte příkazem APLČTI a spusťte příkazem SCATTER.

1000 bodů v souřadnici 0,0 rozptýlených o +/- 100 jednotek různými metodami aplikace Scatter:

Rozložené obdélníkové pole prstenů průměru 1.0 rozptýlených s nulovým posunem, ale náhodnou tloušťkou (2.0) a náhodnou barvou (paleta Modern):

Viz též videoukázky:

Od verze 1.7 můžete přednastavit LISP proměnnou _scatter_drawline:

(setq _scatter_drawline T)

pro kreslení čarových spojnic mezi původní a novou posunutou polohou jednotlivých objektů.

Od verze 1.9 můžete přednastavit generátor skutečných náhodných čísel pomocí (setq _scatter_truerandom T) před načtením scatter.vlx.

Scatter můžete využít i v AutoCADu LT (od release 2024).

ACADADTCivilMapACLT
100% *  CAD 
20.1.2013    5486×   FAQ  
barvy blok bod křivka lisp proměnná souřadnice výkres
 

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist