Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 8395

CAD tip CAD tip # 10364:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Snímač souřadnic vs. Sledování souřadnic - čím sledovat XYZ v Civilu?

A - odpověď Program AutoCAD Civil 3D obsahuje i funkce Mapu 3D a to je i důvod proč zde najdeme dvě podobné funkce pro živé sledování souřadnic kurzoru - dialogy "Snímač souřadnic" (Coordinate Tracker) a "Sledování souřadnic" (Track Coordinates).

Novější, civilovskou funkčnost zaměřenou především na 3D povrchy terénu nabízí "Snímač souřadic" - na obrázku ta spodní paleta:

Kromě souřadnice X,Y bodu pod kurzorem zobrazí i Z-souřadnici na povrchu zvoleného terénu. Paletu vyvoláte příkazem SHOWCT (a skryjete HIDECT), resp. z ribbonu funkcí Pohled > Palety > Snímač souřadnic.

Kromě interaktivního zobrazení souřadnic zde můžete využít funkce zachycení souřadnic (implicitně Ctrl+Shift+Z), po němž lze pole souřadnic editovat nebo kopírovat (průběžné zobrazení pak obnovíte ikonou šipky doprava), nebo můžete nenápadnými "ležatými tlačítky" pod souřadnicemi přenést aktuální hodnotu XY, Z nebo XYZ do příkazového řádku.


Naopak pro geodetické funkce Mapu je určen druhý sledovač (paleta nahoře). Ten vyvoláte (a skryjete) příkazem MAPTRACKCS nebo funkcí Analýza > Geo nástroje > Sledování souřadnic v ribbonu prostředí "Plánování a analýza".

Můžete si libovolněkrát "namnožit" zobrazení souřadnic šířky a délky (X,Y) v různých souřadnicových systémech a sledovač průběžně zobrazuje hodnoty bodu pod kurzorem ve všech těchto systémech - pokud v daném systému daná souřadnice dává smysl (zkuste si např. změnit SS pomocí MAPCSASSIGN).

Nastavením (najeďte nad titulek panelu) můžete také změnit formátování výpisu souřadnice (deset.číslo vs. DMS, čtverec sítě):

MapCivilTB
100% *  CAD 
19.6.2015    2410×  
autocad civil mapa obrázek povrch souřadnice terén
 
Ceny - CAD eShop:

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist