Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 8715

CAD tip CAD tip # 7584:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Vykreslení/export série rámečků poskládaných v DWG výkresu (resp. vygenerování řady rozvržení).

A - odpověď Pokud narazíte na DWG výkres, kde je v jednom výkresovém souboru (v modelovém prostoru) poskládáno mnoho rámečků se samostatnými "výkresy", může pomoci utilita, která tyto "kresbičky" (tiskové rámečky) hromadně vykreslí nebo - lépe - rozstrká do samostatných rozvržení, odkud je již možné je dávkově vykreslit příkazem PUBLIKUJ, nebo je vyexportuje do samostatných DWG souborů, nebo vygeneruje vzhledy stránek pro jednotlivé rámečky.

Takovou utilitou je bezplatná LISP aplikace CADstudio PlotDWGarr (viz Download). Po jejím načtení (APLČTI) můžete příkazem PlotDWGarr spustit dávkové vykreslení (na aktuální tiskové zařízení, s aktuálními parametry - viz poslední PLOT) všech rámečků v poli, nebo příkazem LayDWGarr vygenerovat nová rozvržení (layouty) obsahující jednotlivé "výkresy" (rámečky), nebo příkazem wbDWGarr provede pišblok/wblock jednotlivých rámečků do samostatných DWG souborů, nebo příkazem pcDWGarr vygeneruje (z šablony) vzhledy stránek a rovnou na ně spustí příkaz PUBLIKUJ.

Ve všech případech se aplikace nejprve dotáže na tvar pravoúhlého pole "výkresů". Postupně zadáváte body levého horního rohu (1), velikosti jednoho rámečku (2), vzdálenosti mezi sloupci (3) a mezi řadami (4), počet sloupců a počet řad (viz obrázek). Případné chybějící rámečky v poli - tedy bez obsahu - budou ignorovány (nevykreslí se).

Postup zadání, tlač

Alternativním způsobem zadání tiskových rámečků je jejich výběr předkreslenými obdélníky (v zadané hladině) nebo referencemi bloku (zadaného jména).

Výsledkem je buď tisk (PLOT) patřičného počtu výkresů nebo vytvoření série očíslovaných rozvržení či DWG souborů či vzhledů stránek. Vygenerovaná rozvržení se tvoří podle šablony rozvržení "(PlotArrTemplate)" (přejmenujte si stávající rozvržení na tento název). V něm si předem nadefinujete velikost výřezu, jeho měřítko, nastavení stránky, atd.). Sérii takto vzniklých rozvržení pak již snadno vykreslíte najednou příkazem PUBLIKUJ. Vzhledy stránek jsou generované ze šablony "PlotArrTemplate".

Od verze 1.8 můžete využít předdefinované texty (nebo bloky s atributem) pro pojmenování jednotlivých rámečků. Můžete určit výstupní složku. Je podporována i verze AutoCAD LT.

Viz PlotDwgArr v akci:

Viz příklad výkresu.

Doporučujeme vyhnout se tvorbě takovýchto výkresů s falešným modelovým prostorem - využívejte Rozvržení, popř. specializovaná řešení jako např. AutoCAD Electrical

ACADACADEACLT
100% *  CAD 
30.9.2010    5196×   FAQ  
atribut autocad blok bod hladina lisp měřítko obrázek reference šablona text tisk výkres
 
Související CAD produkty:
Ceny - CAD eShop:
platí pro: AutoCAD · AutoCAD Electrical · AutoCAD LT ·

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist