Souřadný systém

AutoCAD používá pravoúhlý pravotočivý souřadný systém. Výchozí pevný souřadný systém se jmenuje globální.

Pokud nám globální souřadný systém pro naši práci s výkresem nevyhovuje, vytvoříme si svůj uživatelský souřadný systém.

Nově definovaný souřadný systém se automaticky stává aktuální a veškeré zadávané souřadnice se k němu vztahují.

Uživatelský souřadný systém

V rovině přicházejí v úvahu dvě základní transformace souřadného systému: posunutí (tj. volba nového počátku) a otočení kolem osy z o úhel, který zadáme z klávesnice nebo ukážeme dvěma body ve výkresu. Obě operace zároveň uděláme zadáním souřadného systému třemi body: počátkem, bodem na kladné ose x a bodem na kladné ose y. Všechny možnosti definice nového souřadného systému najdeme přehledně v menu Nástroje – Nový USS. V pracovním prostředí Kreslení a poznámka jsou tlačítka pro nastavování USS na kartě Pohled, panel Souřadnice.

Pojmenování souřadného systému

Když si nastavíme souřadný systém, který je pro náš výkres důležitý a víme, že se k němu budeme v budoucnosti vracet, uložíme si ho tím, že mu dáme jméno. Po nastavení souřadného systému dáme příkaz Nástroje – Pojmenovaný USS, klepneme myší na aktuální souřadný systém Beznázvu a pojmenujeme ho.
Tlačítko pro přístup k pojmenovaným souřadným systémům je v pracovním prostředí Kreslení a poznámka na kartě Pohled, panel Souřadnice.

Pozn. Pozor, ve výchozím nastavení není panel Souřadnice na kartě Pohled zobrazený.

 


Poznámka. Uživatelé některých stavařských a geodedických profesí potřebují vykreslit objekty zadané s systému JTSK. Protože tento systém je levotočivý, nelze k němu přejít žádnou transformací souřadného systému AutoCADu. Správného vykreslení objektů zadaných v JTSK dosáhneme tak, že jako autocadovou souřadnici x použijeme y z JTSK s opačným znaménkem a jako autocadovou souřadnici y vezmeme x z JTSK rovněž s opačným znaménkem.