Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 1593

CAD tip CAD tip # 13425:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Využití alternativních jednotek pro aritmetiku v kótách (bez hranatých závorek).

A - odpověď Pomocí triku s řídicími kódy formátování textu můžete v kótách AutoCADu (i LT) potlačit zobrazení hranatých závorek u alternativních jednotek a využít je tak pro zobrazení pomocných údajů, např. relativní (zlomkové) vzdálenosti nebo počtu dílů potřebných pro složení kótované vzdálenosti (např. potrubí, úchytů, plotových polí či sloupků). Údaje jsou počítané dynamicky, jsou asociativní s kótovanou geometrií a nevyžadují použití textových polí.

Výsledkem mohou být např. takovéto vypočítávané kóty:

Jak na to? Nejprve je potřeba v příkazu KÓTYSTYL vytvořit pomocný kótovací styl, ve kterém provedeme potřebná nastavení.

Na kartě Primární jednotky nastavíme Příponu (Suffix) na "\F", popř. " mm\F". Proč "\F"? To je jeden z řídicích kódů pro formátování textu (viz Tip 8639) - přepíná font textu a AutoCADu vlastně říká "považuj následující text za název fontu" - tím efektivně "vypnete" automaticky vkládaný text "[" (až do nalezení středníku nebo jiného řídicího znaku).

Další potřebné nastavení už bude závislé na vámi požadovaném "výpočtu" alternativního délkového údaje. Např. pokud chcete zobrazovat třetinovou délku odměřeného údaje kóty, nastavte "Násobitel alternativních jednotek" na 0.333333 a požadovanou Přesnost a Zaokrouhlení. Nastavte požadovanou předponu (kód "\X" znamená podlomení pod kótovací čarou) a v příponě opět použijte na konci "\F", abyste vypnuli automaticky vkládanou závěrečnou hranatou závorku ("]").

Nebo pokud chcete vypočítávat odhadovanou spotřebu kusů panelů, trubek, plotových tyčí, apod. na zakótovanou délku, použijte výpočet s koeficientem určujícím vztah délky geometrie a délky daného dílce - např. u 40mm dílců bude násobitel 0.025 (1/40). Opět nastavte Přesnost a Zaokrouhlení - v tomto případě nejspíše "0" a "1". V poli Předpona a Přípona můžete využívat i další řídicí znaky, např. "\H" pro výšku textu nebo "\L" pro podtržení.Výsledné chování kóty s tímto kótovacím stylem je například takovéto:


Pozn: vzhledem k "podvrženému" přepnutí fontu se může "alternativní" část kóty v některých případech zobrazovat odlišným fontem - pro tyto případy si změňte nastavení proměnné FONTALT na požadované písmo

ACADACLTADTACADMPlantMapCivil3D
100% *  CAD 
28.7.2022    2715×  
font kóta potrubí proměnná text
 

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist