Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 6056

CAD tip CAD tip # 9254:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Zarovnání obrázku, nezávislá změna výšky/šířky.

A - odpověď Při sesazování map, vkládání loga a dalších operacích je často třeba zarovnat obrázek (rozměr, poloha, natočení) ke stávající geometrii výkresu AutoCADu. Speciálním případem je potřeba upravit nezávisle výšku a šířku obrázku (poměr stran pixelu).

Tři různé možnosti zarovnání a přizpůsobení obrázků ilustruje videotip "Aligning images", který najdete v sekci CAD Videa - viz:

AutoCAD video #52

Image align

nebo na YouTube kanálu CAD Studia:

Videotip popisuje:

  1. Standardní příkaz SROVNEJ (_ALIGN), který provádí změnu polohy, velikosti a natočení - neumí však měnit poměr stran obrázku (velikost pixelu v X/Y)
  2. Freeware utilitu CADstudio ImgAdj (viz Download), pomocí níž jde nezávisle měnit výšku a šířku entity obrázku (IMAGE); načtěte pomocí APLČTI a spusťte příkaz IMGADJ
  3. Příkaz IRSHEET z modulu AutoCAD Raster Design (součást verze "AutoCAD Design Suite" a dalších sad Autodesk Collections), který provádí obecnou transformaci, tzv. rubbersheeting - přizpůsobení a zkreslení tvaru (obsahu) rastrového obrázku cílovému obrysu pomocí vlícovacích bodů.

Další možnosti přizpůsobení polohy, velikosti a natočení poskytuje funkce georeferencování rastrových obrázků v mapových verzích AutoCADu (Map 3D, Civil 3D).

ACADADTCivilMap
100% *  CAD 
19.5.2013    3128×  
autocad bod civil mapa obrázek součást výkres
 

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist