Zobrazit plnou verzi příspěvku: Budoucnost CAD
Dobrý den,je nějaký přepoklad kam se bude kreslení a modelování v CAD aplikacích ubírat v následujích letech? Jaké budou požadavky na konstruktéra za 10, 15, 20 let? DíkyV.D.
Dobrý den,zajímavý dotaz na který asi hned nenajdeme odpověď, neboť nikdo z nás nevlastní křišťálovou kouli a ukáže spíše čas. Pokud ale člověk občas zabrousí a sleduje vývojářské snahy nebo nové technologie, pak si může udělat vlastní úsudek (např. Autodesk Labs). Milé je sledovat vývoj prostorového modelování pomocí holografie, rozmach 3D tisku, rapid prototypingu atd.Co se týče požadavků na konstruktéra, tak tady je to těžké. S přibývajícím odstupem od ukončení studií sleduji, že je hodně lidí co umí ovládat software, spoléhá na něj, ale nechtějí rozumět konstrukci, což je dle mého špatně a bude tak hodně poznat odchod generace zkušených.Jinak zajímavým a v zahraničím již běžným jevem je vznik nových oborů jako BIM manažer/správce/technik. Nu, třebas si i u nás časem firmy uvědomí, že tato pozice není výdajem navíc a pro budoucí rozvoj firmy jako takové hraje nezanedbatelnou roli. Zatím tuto práci (až na výjimky) dle mého zastávají fandové CADaři, kteří tuto činnost dělají povětšinou nad rámec svých povinností a přitom z toho profitují všichni ;).PS: Až teď jsem si všiml, že jste strojař a můj příspěvek se váže spíše ke stavařině. Omlouvám se.
PepaR2012-02-10 11:45:27
Tak táto otázka ma trápi už roky a musím konštatovať, že ako riaditeľa vodárskej projekcie, ktorá sa pred 6-timi rokmi nechala nahovoriť na Civil, ma progres konkrétne tohoto produktu veľmi neuspokojuje. Napriek tomu, že sme na Civil nezanepvreli a intenzívne v ňom pracujeme, boli nám v roku 2006 sľúbené také veci, že som sa radoval. Bohužial skutek utek a ako to sledujem, "potrubarina" sa nevyvíja a ani sa asi veľmi tomu nechcú v Autodesku venovať. Aj napriek tomu, že je Civil prezentovaný ako "cestársko - vodársky" pre návrh napr. cestnej kanalizácie je nepoužiteľný.
Díky za odpověď, vůbec nezáleží na tom kdo je strojař a kdo stavař. :-)Otázku jsem myslel tak, že před 20 lety potřeboval konstruktér rýsovací prkno, tužku, pravitko a logaritmické pravítko. Vývoj šel ku předu a dnes konstruktér pracuje na počítači s myší, v 2D nebo 3D programu, kdy mu k ovládání stačí nějaké základní znalosti počítače. Tak co bude potřebovat za třeba dalších 20 let.Mám před sebou ještě dejme tomu 30 let praxe a přemýšlím jakým směrem se vydat, abych třeba za 10, 20 let byl stále konkurenceschopný.Dle mého se kreslení postupně přemění v takové jednoduché programování, resp. kdy konstruktér bude potřebova znalost základních programovacích jazyků. V mnoha případech se toho dá využívat již dnes, jen to není nutnost. Předpokládám, že za 20 let už nebudeme pracovat na dnešních stanicích, ale bude to něco jak vy říkáte holografické.
Já mám těch 30 let praxe za sebou. Takže jsem prošel jak tím prknem, tak trnitým nástupem 2D počítačového konstruování, nyní (po taktéž trnitém přechodu) pracuji ve 3D systémech včetně Catie.
Podobnými myšlenkami jako vy jsem se zabýval začátkem 90. let, kdy se začínalo ve větším měřítku konstruovat na počítači. Bál jsem se, že jako konstruktér s 15letou praxí ale bez znalosti CAD mě běham pár let "převálcují" mlaďoši s perfektní znalostí CAD. Vzhledem k tomu, že jsem měl vždy k výpočetní technice blízko, vrhnul jsem se tedy s chutí do využívání CAD a pokud tady píšu o "trnitých cestičkách", tak se jedná především o prosazení moderních přístupů ve firmách, kde je mnohdy velmi konzervativní myšlení (přiživené malým zájmem o moderní technologie, redukovaným na otázku "co to bude stát").
Resumé - moje cena je v tom, co mám v hlavě, jaké zkušenosti jsem získal při konstrukci řady různorodých zařízení. Přínos nových technologií je především v efiktivitě konstruktérské práce a v rychosti zhmotnění myšlenek. Problém zvládnutí nového CAD je pochopitelně individuální, ale pro většinu technicky myslících lidí zanedbatelný. Takže bych se moc netrápil tím, co bude za 10,15 nebo 20 let, ale spíše se snažil s příchodem nových technologií "nezaspat" a postupně se (pochopitelně v rámci toho, co umožní zaměstnavatel) naučit je využívat.
Vladimír Michl
10.02.2012, 15:29
Lehká znalost programování (makra) se pokročilému uživateli bude určitě hodit. Více se CAD bude dotýkat simulací, vizualizací, internetové komunikace, 3D importů, 3D zobrazení a tisku, mobilních zařízení a provázání s jinými firemními systémy.
Ale profesní znalosti budou pořád to hlavní. Ten počítač je pořád jen jakási lepší (řekněme: o hodně lepší) "lopata" - sám nic nevymyslí.
Súhlasím úplne so všetkým, čo tu bolo povedané a zdôrazňujem, že skutočne profesijná odbornosť je v zamestnaní prvoradá z dvoch dôvodov:
1. Vývojári SW sú nútení, ak chcú aby sa ich produkt dobre predával, navrhovať užívateľské rozhranie, tak aby na ňom vedel pracovať aj pomaly počítačový analfabet. (Toto si názorne uvedomíte, keď zaškoľujete asistentky, alebo ekonómky, ktoré sú špičkové v ekonomike, ale nemôžte od nich chcieť, aby boli súčasne technicky zdatné)
2. Dobrý odborník sa ľahko naučí využivať techniku používaním v praxi a nie školeniami. Ak nie, tak si nájde nejakého asistenta - kresliča (veľakrát študent), ktorý mu bude za pár peňazí prekresľovať jeho myšlienky a poznatky.
V strednom veku zvyčajne praxou zvládate oboje a keď budete starší a dobrý odborník (pozícia manažéra projektu), tak si Vás firma nepustí a rada Vám pridelí niekoho. Alebo budete mať vlastnú firmu a zamestnanci Vám Vaše vízie veľmi radi spracujú.
Pozor na súčasný trend odbornej neznalosti. Stále častejšie riešime potom negatívne následky, ľudí ktorý projekt odniekiaľ okopčia bez rozmyslu a odborných vedomostí.
Velice zajímavé téma. Podle mého názoru musí být jakýkoli dokonalejší CAD systém pouze nástrojem (jakýmsi lepším rýsovacím prknem), jinak půjde řemeslo do "řiti". Samozřejmě základy programování budou patřit k základům gramotnosti - vždyť i my jsme se učili před 25 lety programovat ve fortranu. Na druhou stranu - to co dokázali namalovat naši dědové před cca100lety - to byla nádhera. To bylo malé umělecké dílo. Dnes mohu konstatovat, že i za moje výtvory se mnohdy stydím, protože obsahují spoustu nedokonalostí (čím menší firma tím huře). Na druhou stranu dokonalá technická dokumentace stojí čas (peníze). to je riziko úpadku profese.Prodobrého odborníka by neměl být (nemůže být) problém naučit se velmi dobře ovládat svůj pracovní nástroj (CAD systém = lepší rýsovací prkno).Kdysi jsem žertoval, že místo tiskárny bude jakýsi 3d zhmotňovač, a vyleze z něho celý stroj, a pak si teprve budu muset dat pozorna chyby. Dnes při existenci 3d tiskáren pochybuji o tom jesti to byl žert.
Buducnost? Tazka tema.
Od roku 1988 som si myslel, ze sa poriadne naucim robit v CADe napr. AutoCAD
Potom som ho zacal ucit starsich konstrukterov - pracu v 2D.
Neskor 3d v ACADe a Mech.Desktope.
Neskor som zacal ucit Inventor - hlavne prechod do 3Dmodelovania.
Myslem som si ,ze za 2O rokov uz bude kazdy konstrukter ovladat pracu s CADom a vediet co moze od neho cakat.
Ake bolo moje prekvapenie, ked som narazil na riadiacich ludi v konstrukci, ktory nemaju v dnesnej dobe ani sajn o CADoch a este ich chcu riadit. Je dobre byt dobrym konstrukterom, ale treba mat vedomosti aj o tom, co pocitac umoznuje. Predstava,ze na pocitaci sa da oblbovat, tak ako na rysovacej doske je scestna. Proste matematicky model nepusti. Tuskou sa dalo vselico domalovat od ruky, ale v parametrickom modely to proste nejde.
Takze buducnost - musi sa vymenit generacia konstrukterov - musia vediet aj konstruovat aj robit v CADoch.
Ale mozno sa vratime k rysovacim doskam - aspon pri prvotnych navrhoch...
Radim Cech
11.02.2012, 12:05
Zdravím a pozorně sleduji.CAD by měl být vždy "jen" nástroj pro projektanta, který mu "usnadňuje" práci. On za Vás nikdy nic nevymyslí, ale "pomůže" realizovat Váš záměr.Ale možná přijde doba, kdy bude umět "přečíst" myšlenky projektanta a ty zhmotnit aniž bychom museli "tahat čáry po obrazovce".CAD systém ale s přibývajícími roky přináší bohužel negramotnost projektantů umět se vyjádřit jen tužkou na papír, což je mnohdy velmi důležité při konzultacích, na stavbě, při vysvětlování detailů, při tvorbě koncepce. Je ale pravda, že někdy se už taky jen podpisuji na výkresy
Este jeden postreh:
volakedy, ked otec projektoval, tak nakreslil vykres ceruzkou na rysovacej doske a jeho kreslicka to potom prekreslila v tuzi na pauzak. / dobra kreslicka obkreslila aj vlas... /
Potom sa funkcia kreslicky zrusila.
Teraz sa mi zda, ze niektori mladi inzinieri , sluzia ako tie kreslicky, lebo starsi skuseni inzinieri uz nie su schopny nakreslit vykresy... chybaju totiz tie rysovacie dosky.
Ono, ale do vyroby niekedy stacia len nacrtky od ruky - vsetko je o case a peniazoch.
Pamatam si zakaznika, ktory bol nazoru, ze najlepsi CAD je AutoCAD LT (1). On 3D nepotrebuje.
Kym niekto nakresli 3Dmodel v x rieseniach , tak on to ma davno vyriesene a nakreslene a aj vyrobene.
Klobuk dole pred nim. Ano su odbory, kde sa to asi este da.
Mozno je aj chyba vo vyuke v skolach - prilis sa venuje vyuke CADom, namiesto realneho konstruovania a vyroby danych vyrobkov.
Este jeden pohlad, ktory ovplyvni vyvoj v tomto odvetvi - cena software a hardware.
Naklady ovplyvnia nakupy a ludia zacinaju siahat po rysovacich doskach.
/ Keby mal niekto este stary pantograf - rysovaciu dosku - mal by som zaujem.../
VlJanecek
11.02.2012, 15:46
Kresličky a tuš jsou ale už hodně dávná historie. Já tedy u sebe ani ve svém okolí žádné touhy po rýsovacích prknech nepociťuju. Je pravda že někdy vám postačí i jednoduchý náčrt, ale ten přeci dneska nebude nikdo dělat na prkně. Buď to udělá na stole obyčejnou tužkou, nebo když to má vypadat trochu víc oficálně, tak to může snadno načrtnout myší nebo třeba prstem na tabletu pomocí webového malovátka.Taky nesouhlasím že v LT uděláte výkres rychleji než v parametrickém 3D CADu. Pokud nemáte nějaký složitý tvar, vymodelujete ho a výkres vygenerujete rychleji než byste ho namaloval ručně v LT. A to nemluvím o tom, když ten výkres potřebujete upravit.
Já bych to tak černě s vracením k prknům ani nutností znalosti programování neviděl. CenaJe pravda, že cenová politika by byla vydala na vícero témat, ale to nechme stranou. Dovolím si jen poznamenat, že poslední dobou se setkávám s častým dotazem studentů po škole, zda existuje nějaká cenově vstřícná varianta, když chtějí začít dělat na sebe a jsou po škole, tzn. dělat legálně a nekrást. Když si pak porovnají nabídky, tak zjistí, že šáhnout si např. na produkty Autodesku je mnohdy nereálné a to i při optimistickém výhledu zakázek. Nemluvě o tom, že až zjistí jak se zakázky vlastně získávají a jak to funguje v realitě, tak jejich elán bude tentam.ProgramováníMyslím si, že by to mělo být právě naopak, tzn. že znalost programování bude výhodou, ale nikoliv nutností. Spíše se mi zdá, že to spěje více k intuitivnosti ovládání. Vím, že to není zrovna správný příklad pro programování, ale když se na to podívám v kontextu, tak třeba u Revitu se během pár verzí posunul princip hmotového modelování více právě k té intuitivnosti.Školství a CADJe s podivem, že ač existují ve školství metodiky na spoustu věcí, tak problematice provázanosti praktické výuky s výukou CADu je věnováno minimum pozornosti. Neřekl bych ale že se věnuje příliš výuky CADům na úkor praktických předmětům, neboť na mnohých školách je to tak, že se jedná často o volitelné nebo povinně volitelné blok předmětů. Jak bylo ale poznamenáno výše a několikrát zopakováno v různých podobách, často dochází na to, že mladí sklouznou radši k vizuálnu, utápí se v důvěřivosti v software a předpokládají, že za ně software hodně vyřeší. Někteří staví svou dráhu tak, že si chtějí hrát jen se softwarem a vtipně tu bylo řečeno, že vlastně tyto osoby jsou vlastně pak novodobými kresliči/kresličkami dnešní doby.ProvázanostTady podle mě pan Michl asi udeřil hřebíček na hlavičku, v duchu provázanosti se to nese již nějakou dobu, ale asi ještě chvíli to asi potrvá než to bude odladěno. Zatím to ale vypadá slibně, příkladem mohou být právě různá druhy modelů umožňujících analýzu statickou, tepelnětechnickou atd.Liniové stavby a vodařinaU Civilu by mě obvzláště zajímalo, kterým směrem to půjde. Pokud se nepletu a moc se nezměnilo, tak Civil vlastně stále staví na formátu DWG, který je i přes dlouholetý vývoj trošku stár a sám jsem zvědav zda z něho půjde vyždímat více. Opět dám za příklad Revit, který staví na platformě databázového souboru, kdy můžete přidávat prvkům další a další sady vlastností pro různá odvětví nebo chování/interakci prvků. Díky tomu je pravděpodobně možné zachovat jeden model pro architekturu, statiku i TZB. Otázkou je, půjde tohle i s DWG u Civilu nebo si Civil časem vyvine vlastní formát anebo Civil časem ustoupí trošku do pozadí nějaké jiné platformě jako jsme tomu svědky v případě ADT vs Revit?
PepaR2012-02-11 22:04:00
Taky jsem neslyšel o nikom kdo by se chtěl vracet k prknům. To bude nějaká místní anomálie.U těch výhod pro studenty-absolventy jsem se už setkal s názorem na kterém podle mně něco je. A platí pro všechny možné dotace, ne jenom na software. Že to poškozuje ostatní firmy které začaly o něco dříve. Jsou konkurenti na jednom trhu, tak proč by jedna firma nebo živnostník měl mít výhody proti druhému? Když ušetřím na software který si můj konkurent musí koupit za plnou cenu, tak si pak můžu nasadit nižší ceny na svoje služby. Když chci podnikat tak pěkně za stejných podmínek.
[QUOTE=Margita]U těch výhod pro studenty-absolventy jsem se už setkal s názorem na kterém podle mně něco je. A platí pro všechny možné dotace, ne jenom na software. Že to poškozuje ostatní firmy které začaly o něco dříve. Jsou konkurenti na jednom trhu, tak proč by jedna firma nebo živnostník měl mít výhody proti druhému? Když ušetřím na software který si můj konkurent musí koupit za plnou cenu, tak si pak můžu nasadit nižší ceny na svoje služby. Když chci podnikat tak pěkně za stejných podmínek.[/QUOTE]
Taky dobrý úhel pohledu, děkuji.
[QUOTE=Margita]Když ušetřím na software který si můj konkurent musí koupit za plnou cenu, tak si pak můžu nasadit nižší ceny na svoje služby. [/QUOTE]
Tomu nerozumím. Máte na mysli používání bezplatných studentských verzí k podnikání, používání kradených programů nebo nějakých levnějších programů než jsou ty od Autodesku?
Moja predstava o projektovaní tak za cca 5 - 10 rokov:
Podľa mňa sa všetci k rysovacím doskám vrátime. Avšak budú to dosky digitálne, obrovské tablety na ktorých budeme kresliť ako keby ceruzkou. Myška zanikne! Niečo na štýl filmu s Tomom Cruisom - Minority Report. Resp. sa "rysovacia doska" dostane do priestoru a stroje, domy sa budú ako keby v skutočnosti konštruovať v priestore, skutočne stavať - digitálny sochár. Znalosť CAD-u už nebude treba, všetko bude interaktívne, jednoduché a väčšinu konštrukčných zásad vyrieši za nás software. Mylím že to bude fungovať tak ako keby ste ten dom naozaj stavali ako v skutočnosti. Uvidíme. Toľko moja predstava. :-)
[QUOTE=pajo5]Buducnost? Tazka tema.
Takze buducnost - musi sa vymenit generacia konstrukterov - musia vediet aj konstruovat aj robit v CADoch.
Ale mozno sa vratime k rysovacim doskam - aspon pri prvotnych navrhoch...[/QUOTE]
Práve to je v súčasnosti veľmi smutný stav a síce, že Tá nová generácie sa tvári, že vie robiť na počítači (tvári, preto, lebo väčšinou je to len klikanie naučné z games-ov bez rozmyslu a hlbšieho uvažovania).
Čo sa týka odbornosti, tá je dosť podceňovaná. Súčasní mladí sa spoliehajú, že všetko nájdu na nete, ale čo je smutné, majú stále väčší problém odfiltrovať blbosti od faktov a odborných poznatkov. Stretávam sa s tým denne. Česť výnimkám, ale tých je stále menej ako šafránu :(
Poznám starých odborníkov, ktorý nevedie kto vie ako ovládať PC, ale z hlavy Vám povedia, či máte výsledok správny, alebo či ste sa sekli trebárs aj v desatinnej čiarke.
Peter Jirat
13.02.2012, 08:55
K té původní otázce - souhlasím s be_em, taky to vidím na posun do prostoru virtuální reality, kdy si stroj/stavbu/výrobek postavíte virtuálně, zkontrolujete na všechna možná zatížení, zkusíte všechny možné provozy a pak necháte vyrobit fyzicky. Už dnes jdou mnohé stavební prvky přímo z výroby na přesně určené místo na stavbě kontrolované pomocí GPS/trajektorií/souřadnicemi v digitálním modelu.A k otázce zaostávání znalostí u nových projektantů - oni se otrkají, dostanou pár kopanců na stavbě a naučí se své profesi (jen jestli někdo vůbec bude chtít projektanta dělat). To ani není otázka školy. Když jsem poprvé nastoupil do zaměstnání a měl použít tangens úhlu, tak jsem chvíli nechápal. To spojení znalostí a praxe chvíli trvá :-)
V povodnej otazke boli dve nosne temy.
1, CADy sa asi fakt priblizia virtualnej realite. /Je to hlavne vec vykonu pocitacov /
Vsetko, ale bude zalezat na spracovavanej realite - ci je to uplne novu vec, alebo ci sa jedna o rekonstrukciu nejakej existujucej veci. Su to totiz uplne odlisne veci.
Vela sa bude robit v oblasti koordinacie napriec celou skalou produktov a odvetvi. Zakaznik bude potrebovat vyrobenu vec spravovat a tak bude potrebovat mat veci v jednej kope.
Otazka, ci na to bude dost penazi. Mozno sa viac presadi model, ze opravujeme az havarijnu poruchu... A tam nikoho ten CAD asi nebude zaujimat - len to nejak spravte, aby to chodilo.
Pozor este na jednu vec - obcas neni problem vymodelovat - ale potom to aj vyrobit a prevadzkovat.
Snom by bolo mat vsetko v 3D a za pomoci nejakej helmi a datovych rukavic si to urobit vo virtualnej realite. Potom len stlacit gombik a ono to "samo" vypadne zo stroja fyzicky hotove.
2, Konstrukter - na skole sa nauci zakladom, ale az v praxi na uci ovladat tu oblast, ktoru potrebuje. Mlady konstrukter potrebuje pomoc od skuseneho konstruktera. Ale v dnesnej dobe si kazdy strazi svoje vedomosti... Takze idealny je tandem - starsi skusenejsi ma na starosti max dvoch mladsich a spolu robia na probleme. Vsetko zalezi na firemnej kulture tej, ci onej firmy.
Volakedy sa v CSSR ucili vseobecny konstrukteri, teraz je asi trend uzkej specializacie - po vzore zapadu. Potom ,ale chyba prepojenie medziodvetvove. Kazdy si spravi svoje dobre, ale spolu to neladi...
[QUOTE=pajo5]1, ...Vela sa bude robit v oblasti koordinacie napriec celou skalou produktov a odvetvi. Zakaznik bude potrebovat vyrobenu vec spravovat a tak bude potrebovat mat veci v jednej kope.
[/QUOTE]Ve velkých provozech se používají graficko-databázové systémy, například (prostorově) objektově orientovaná databáze PDMS s kreslítkem a prohlížečem Plantschema.
O koordinaci mezi profesemi TZB se v rámci produktů Autodesku snaží například sada AutoCAD Revit MEP Suite, což je Autodesk Revit MEP (BIM produkt) a AutoCAD MEP (založeno na Autocadu Architecture).Nevím však, jaké jsou s produkty Autodesku zkušenosti, co se týká zařízení a rozvodů elektro. Ano, trasu elektro si můžeme představit jako potrubí a takto ji modelovat. Ale elektrikáři také potřebují kreslit schémata a mít vazbu mezi prvky ve schématu a jejich umístěním ve stavbě, to vše podle evropských (a ještě lépe českých) technických norem. Zatím jsem nenašel u Autodesku aplikaci, která by plně vyhovovala všem profesím elektro, od IT až po energetiku.
vbehun2012-02-15 13:53:50
Ja som našla:
AutoCAD Electrical
Ešte nie je úplne doladený, ale verím, že sa mu to podarí.
Taky bych tomu rád věřil. Prozatím vyzkouším zkušební verzi.
Jan Pajerchin
23.08.2012, 15:03
Pekná téma.Osobne si myslím že to všetko síce pekne napreduje, ale niečo tomu chýba.Všetko to smeruje k tomu, že sa automatizujú (niekedy dosť komplikovane) všetky možné činnosti aby konštruktér či projektant čo najrýchlejšie došiel k cielu: model - výkresy - výrobokLenže zveličene povedané platí:"Hlúpy" konštruktér či projektant = "nezmyselný" výrobokA tu už je vidno, že aktuálne smerovanie vývoja CADu nesmeruje k riešeniu tohoto problému.A ak nahradím slovo "hlúpy" slovkom "unavený" - tento problém sa už týka množstva projektantovCADom podľa mňa chýbajú prvky umelej inteligencie. CAD by sa mal učiť spolu s projektantom, navrhovať riešenia a upozorňovať na rôzne aspekty ...uvediem príklad napr pre stavbárov:Mám vymodelovaný dom a miestnosť v 3D - zadám účel miestnosti, charakteristiku osôb ktoré tam budú, CAD sa ma opýta pár ďalších upresnení - a navrhne rozmiestnenie nábytku, prípadne premiestni okno ...atď. Ja mu ale poviem že toto a toto nemôže byť tak - pretože to a to. A on si zapamätá dôvody a zoberie ich do úvahy pri budúcom projekte...- ten príklad je možno nezmyselný, chcem len povedať že mám dojem že do týchto oblastí CAD ani okrajovo nesmeruje. Kŕmi sa knižnicami, funkciami... atď - ale aktívne nepomáha pri hľadaní riešení. hmm ?
Petrásek
23.08.2012, 17:27
Jen to ne!Nevím jestli máte zkušenost z praxe ale působí to na mně jako akademický pohled. Nejsem toho názoru že by konstrukční nebo projekční práce byla někdy takhle moc automatizovatelná a že by k výsledku by stačilo "jen pár dalších upřesnění". Myslíte jako třeba že by Photoshop při malování obrázku říkal "máš to moc dočervena" nebo "ty stíny u očí dej tmavší"? Rozhodně bych nechtěl aby mi program pod rukama něco vymýšlel sám.
V Electricale by som uvítala, aby mi skontroloval napríklad vodivosť spojení, prípadne aby ma upozornil na poddimenzovaný kábel, ak k nemu pripojím zariadenie s vysokým výkonom, prípadne aby prerátal funkčnosť istenia a pod. To sú záležitosti daných vzorcov.
Aj tak si ale myslím, že každý projektant by mal stráviť aspoň rok v praxi (rozumej v teréne) a stavať, resp. zapájať, alebo vyrábať veci podľa projektov, aby dokázal následne vytvárať dobré projekty a nenechávať rozhodnutia na montážnikov, prípadne investorov na mieste. (Mám na mysli detaily prevedenia)
Práve riešim jeden projekt, architekt nám dodal realizačný projekt a keď som sa ho pýtal v čom kreslí tak povedal archicad. Vravím si reku fajn, to som moc zvedavý. Projekt bol spravený rýchlo, po architektonickej stránke fakt super a kvalitne .... ale realizačný? To teda nie. Spomeniem len jeden kiks, dosť podstatný .... objednávali sme nosný väzník podľa výkresovej dokumentácie. Zistil som že je vykázaný o 600 mm kratší ako má byť. Architekt sa ospravedlnil, že to mu program blbo zakótoval a vykázal. Nič zlé sa nakoniec nestalo, ale keby sa ten väzník objednal v tej nesprávnej dĺžke tak ho môžme zahodiť. .... takže troška opatrnosti s tou automatickou a virtuálnou budúcosťou a že snáď príde doba že všetko za nás nakreslí softwér podľa našich myšlienok. Vždy si treba sadnúť k projektu s kalkulačkou a ceruzkou v ruke a poriadne naštudovať a pár vecí skontrolovať.
Jan Pajerchin
24.08.2012, 08:49
No a práve o to ide."Architekt sa ospravedlnil, že to mu program blbo zakótoval a vykázal"Architekt by mal mať možnosť programu jednoducho "povedať" - tento toto je zle a nikdy sa to nesmie opakovať. A program by sa to mal "naučiť".Momentálna situácia je - kúpim program a učím sa ho používať.Budúcnosť by mala byť - kúpim program a program sa bude učiť pomáhať mi.
Jan Pajerchin2012-08-24 08:50:16
Na druhej strane sa mi na AutoCADe páči jeho užívateľská otvorenosť a možnosť si naprogramovať tieto niektoré, pre nás najpoužívanejšie, naše "rutiny".
U programů založených na informačním modelu budovy (BIM), kam patří i Archicad, by ale nemělo docházet k tak závažným omylům jako je chybná kóta - přece jenom programy mají zabudovány kontroly aby k pochybení nedocházelo. Otázkou je, jak a zda vůbec projektant využívá všechny možnosti daného prostředí.P.S.Používání zdravého selského rozumu je potřebné vždy.
Práve včera sme dostali podklady od stavbárov, kde boli kóty kreslené ako čiary a texty. Na to sa už fakt nedá v ďalšom projektovaní spoľahnúť, hlavne keď sa robia pri realizácii zmeny.
Takže záver je podľa mňa taký, že akákoľvek budúcnosť AutoCADu neovplyvní blbosť MSK (medzi stoličkou a klávesnicou).
[QUOTE=vbehun]Nevím však, jaké jsou s produkty Autodesku zkušenosti, co se týká zařízení a rozvodů elektro. Ano, trasu elektro si můžeme představit jako potrubí a takto ji modelovat. Ale elektrikáři také potřebují kreslit schémata a mít vazbu mezi prvky ve schématu a jejich umístěním ve stavbě, to vše podle evropských (a ještě lépe českých) technických norem. Zatím jsem nenašel u Autodesku aplikaci, která by plně vyhovovala všem profesím elektro, od IT až po energetiku.
[/QUOTE]
Tak tato otazka mne taktez velmi zajima, zejmena z pohledu stale vice "prosakujiciho" BIM. Osobne nejak nevidim zadny smysluplny produkt pro silnoproude instalace ve 3D, protoze jedine, co by to v dnesni dobe zrejme umelo je modelovat kabelove trasy a umisteni rozvadecu. Ale kupovat si kvuli tomuto dalsi SW v cene AutoCADu LT? Trochu mi unika smysl.Co se tyce AutoCADu Electrical, tak ten je u nas nepouzitelny, protoze alespon podle toho co jsem videl obsahuje US znacky prvku, ktere jsou hodne odlisne od Evropskych.Cili v teto profesi nezbyva nez mit samostatny SW na vypocty osvetleni (Dialux ci Wils), samostatny SW na vypocty dimenzovani (kazdy vyrobce pristroju nejaky nabizi), samostatny SW na kresleni rozvadecu (osobne si pochvaluji ePLAN Electric P8), samostatny SW na kresleni dispozicnich vykresu (CAD ci nejaky inteligentnejsi jako napr CADKON) ... a k tomu si porizovat jeste dalsi samostatny SW na to, abych v BIM vymodeloval kabelovou trasu? To mi smysl zatim moc nedava ...Zajimalo by me, jak to vidi architekti a stavari, jake maji zkusenosti s kooperaci s profesi silnoproudu pri praci s BIM (kam se alespon podle medialni masaze zda se soucasny vyvoj smeruje)?[QUOTE=Buba]V Electricale by som uvítala, aby mi skontroloval napríklad vodivosť spojení, prípadne aby ma upozornil na poddimenzovaný kábel, ak k nemu pripojím zariadenie s vysokým výkonom, prípadne aby prerátal funkčnosť istenia a pod. To sú záležitosti daných vzorcov.[/QUOTE]Takovy SW jsem za svou praxi jeste nikdy nevidel a obavam se, ze zadny takovy ani hned tak nebude ...
Bonavox2012-09-07 23:01:37
Vladimír Michl
09.09.2012, 18:29
Požadavky na kreslení elektro-projektů se mezi jednotlivými obory dost liší, takže asi jeden software nikdy nepokryje vše od plošných spojů, přes řídící elektromechanické obvody až po stavební rozvody.Pro "strojařské" elektro projekty se dost používá (i v Evropě, i u nás) AutoCAD Electrical i AutoCAD ECSCAD (oba obsahují IEC i JIS symboly i databázi statisíců konkrétních výrobků). Pro stavební instalace jde použít jak aplikace založené na AutoCADu, tak BIM software. Ačkoliv samo o sobě projektování elektro ve 3D nemá tak významný efekt pro produktivitu jako u základní stavařiny, má významné výhody v případě kooperace na projektu. Jde např. automaticky promítnout změny projektu do výkresové dokumentace, spočíst délky vodičů, zkontrolovat kolize v rozvodech, vygenerovat detaily, pracovat souběžně na profesích na jednom BIM modelu (např. v Revitu). Dimenzování vodičů nebo osvětlení a kontrola obvodů je již delší dobu součástí právě Revitu MEP. Mimochodem, BIM je už povinnou součástí některých národních norem pro předávání projektové dokumentace.
Měl jsem na mysli zejména elektro jako silnoproud, neboli stavební a technologické instalace v objektech (když už se bavím o BIM; tam návaznost na plošné spoje asi moc nebude ...)
[QUOTE=Vladimír Michl]Mimochodem, BIM je už povinnou součástí některých národních norem pro předávání projektové dokumentace.[/QUOTE]
Kterých? Umíte konkrétně citovat normu a článek?Jediné o čem vím, že se píše je, že v Anglii mají být některé stavby (tipuji že od nějakého objemu výše) projekčně zpracovány jako BIM. Ale to až od roku 2015/2016 ...
Bonavox2012-09-10 20:27:38
Vladimír Michl
10.09.2012, 21:40
[QUOTE=Bonavox]Měl jsem na mysli zejména elektro jako silnoproud, neboli stavební a technologické instalace v objektech (když už se bavím o BIM; tam návaznost na plošné spoje asi moc nebude ...)
[QUOTE=Vladimír Michl]Mimochodem, BIM je už povinnou součástí některých národních norem pro předávání projektové dokumentace.[/QUOTE]
Kterých? Umíte konkrétně citovat normu a článek?Jediné o čem vím, že se píše je, že v Anglii mají být některé stavby (tipuji že od nějakého objemu výše) projekčně zpracovány jako BIM. Ale to až od roku 2015/2016 ...
[/QUOTE]Téma diskuse je obecnější - "Budoucnost CAD". Zmiňované elektro aplikace pokrývají širší oblast. Konkrétní čísla norem v jednotlivých státech citovat neumím, ale určitě je jde vyhledat na internetu. V Anglii platí "povinný" BIM pro některé projekty už dnes, pro všechny nadlimitní státní projekty pak od roku 2015. Další státy s "povinným" BIM obsahem projektů jsou např. Dánsko (vládní projekty nad 5 mil DKK), Nizozemsko (PPP projekty), Norsko, Singapur, Finsko, částečně i Čína. BIM je vyžadován i v mnoha státech USA.