Zobrazit plnou verzi příspěvku: CAD amatér

Cvaldo
09.10.2015, 17:49
Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o pomoc, čo sa týka AutoCADu som úplný začiatočník aké také základy mám (len nedávno som ho nainštaloval) a už začínam byť šedivý a zúfalý :/  ..čo sa týka problému: dostal som za úlohu nakresliť pôdorys domu, čo nie je nič ťažkého..no spomínaný problém nastáva: výkres mám v mierke 1:100, a rozmery budovy z výkresu sú 44100x13500. No pri kreslení resp. zadaní hodnoty mi nakreslí síce čiaru dlžky 44100, no zobrazí mi len jej časť, a ani po oddialení mi ju stále nezobrazí celú? neviete poradiť prosím Vás ako nastavím mierku, alebo niečo podobného čo by pomohlo tento problémik vyriešiť?? ..a to už nehovorím o pokuse kótovať dané rozmery, po oddialení väčšie rozmery síce okótuje, no šípky a samotné rozmery počas kreslenia sú potom tak maličké, že ich tam nieje absolútne ani vidno, zas až pokiaľ nepoužijem zoom..už začínam byť z toho zúfalý, tak by som Vás chcel touto cestou VEĽMI poprosiť o radu kde mám čo nastaviť (autoCAD 2010cz) aby mi prestali už z toho vlasy šedivieť?? P.S. Ospravedlňujem ak to nepatrí pod tento topic, a taktiež zrovna popis problému tiež nebol odborný 

Vladimír Michl
09.10.2015, 18:04

Měřítko zatím neřešte - kreslete vše 1:1 v zadaných jednotkách. Pokud se nekreslí body "mimo obrazovku" ani po odzoomování ([CMD]ZOOM[/CMD] _All) a regeneraci, zkuste zda nemáte zapnutou proměnnou [VAR]LIMCHECK[/VAR]. Pro následné kótování je potřeba v použitém kótovacím stylu nastavit patřičné měřítko (velikost textu, šipek, apod.).

Cvaldo
09.10.2015, 18:26
Ďakujem pekne, limcheck mam hodnotu 0, teda vypnutú. Pre lepšie pochopenie problému pripájam printscreen, kde červenou hrubou je nakreslená úsečka s dĺžkou 44100 (po oddialení, aby bolo možné pracovať a kresliť dalej), a tenká čierna čiara je Kóta, a ako môžete sami vidieť, ani šípky ani rozmer nie je absolutne viditeľný, čo práve by som potreboval aby ich bolo vidno pre následovnú prácu dalej..

Vladimír Michl
09.10.2015, 18:59

Takže zadání plné délky je zřejmě vyřešené, velikost komponent kóty vyřeší to nastavení stylu (nebo vlastností, Ctrl+1).

Mantlík
09.10.2015, 19:07

Předem se omlouvám, pokud budu radit něco, co je V8m jasné, ale doporučoval bych Vám následující postup- nejdřív si nakreslete (jak radí p. Michl 1:1), co potřebujete. Přitom třeba zjistíte, co s různými typy čar, barvami, hladinami, jak používat úchopy, ořezávat, zaoblovat, atd. Kótovat hned nepotřebujete, stejně byste zjistil, že máte některé kóty tam, kde překážejí ...- ujasněte si, jak je to s měřítkem (např. pokud kreslíte v mm, pak 100 jednotek je 1mm na papíře, pokud v metrech - což není Váš případ, je to trochu jinak)- zamyslete se nad tím, jak velké chcete mít elementy kót "na papíře" (šipky nebo šikmé úsečky, jak dlouhé, jak vysoký text kóty, jak dlouhé či zda vůbec vynášecí čáry, atd atd.) a přes měřítko si je přepočítejte do modelu (tj. kresba 1:1). Nastudujte si, co to jsou kótovací styly a jak je nastavit a používat ....  Máte-li dům dlouhý 44m a bude chtít tisknout 1:100, nepočítejte s tím, že při zazoomování na celou obrazovku budou kóty pro 1:100 čitelné. Buď budou čitelné, nebo v měřítkuS kótováním souvisí také styly písma . PS. Aby se Vám výšky písma v kótách chovaly dle stylu, musíte si zvolit - vytvořit styl písma s nulovou výškou- pak si přečtěte něco o výkresovém prostoru, nastavte si ho a tiskněte ... A nebojte se, jenom praxí se dostanete dál. A když už nebudete vědět kudy kam, existuje HELP , manuály, knížky  a v nejhorším je tu na CAD Fóru spousta chytřejších lidí (než já - nemyslel jsem Vás, aby bylo jasno)

vbehun
10.10.2015, 17:38
Skutečně - jenom praxí se dostanete dál, jak bylo řečeno výše zkušenějšími kolegy.Jenom takový malý námět:Kótovat lze i ve výkresovém prostoru, nejen v modelu  - i když tento styl práce skalní stavaři nemají rádi. Zato ale máte texty vždy tak velké, jaké jsou ve výkresovém prostoru, protože se tiskne 1:1.Nicméně výkresový a modelový prostor je už další téma, k tomu se dostanete až při tisku produktu a nastavení měřítka výřezu na listu rozvržení.