Zobrazit plnou verzi příspěvku: DWF v souřadnicích
Dobrý den, vykreslil jsem data z rozvržení do DWF a poslal zákazníkovi. On si data referenčně podloží do svého projektu, ale bohužel nejsou v původním souř.systému, ale vklaádají se do 0,0,0. Jde nějak nastavit aby byl ve správných souřdnicích? Díky
Vladimír Michl
27.01.2009, 09:04
Pokud jde o geodetické souřadné systémy, pak příkaz PUBLIKUJ umí do DWF uložit georeferenční informace. Ty pak lze využít i např. s GPS.
Viz:http://www.cadforum.cz/cadforum/qaID.asp?tip=5764
Nastavil jsem v Civilu souřadnicový systém czech/jtsk.krovak, publikoval (informace o mapě: zahrnout) do dwf. V novém výkrese jsem přes xref vložil tento publikovaný výkres a zase se mi levý dolní roh dal do 0,0,0. Kde jsem udělal chybu? Díky
Ivan Rybák
27.01.2009, 12:51
Také jsem se o to pokoušel. Jde to, ale pouze z modelu. Bohužel. Jak to provést z rozvržení se mi zjistit nepodařilo.
Vladimír Michl
27.01.2009, 13:05
Ano, jde to jen z modelu - ve výkresovém prostoru už není souřadný systém, ale "papírové" jednotky (třeba 0-297mm).
Bohužel mě to nejde :o((( myslím že dělám vše správně.
Ale i tak je škoda, že to nejde z rozvržení. Předpokládal jsem, že to bude pro mě výhodnější formát než *.pdf, ale jak vidím moc jsem si nepomohl.
Měl jsem ideu, že vypublikuju výřez z celkové mapy, předám projektantům a budu mít zajištěné, že mě data nezmění a budou správně pozičně, tedy projektanti si budou moci data podložit např. pod geod.zaměření apod.
Publikovat celou mapu nechci, je to velké množství dat a hlavně nechci projektantovi ukazovat data mimo zájmové území. Dělat kopie do nového výkresu je taky nějak přes koleno. Hmmm no nedá se nic dělat.
Ivan Rybák
29.01.2009, 12:08
Taky bych přivítal DWF v souřadnicích z rozvržení - snad v další verzi ??? Výřez z mapy přece můžete publikovat i z modelu - jen bohužel přijdete o to, co je doplněno pouze do rozvržení.
Vladimír Michl
29.01.2009, 12:11
Možná si nerozumíme, ale rozvržení je přece "obraz výkresu na papíru" - papír už žádné souřadnice (v geodetickém smyslu) nemá.
Pokud jde o přesun entit výkresového prostoru do modelu, jde použít několik metod.
Poradíte mě jak to udělám?
Ivan Rybák
29.01.2009, 12:25
Máte pravdu, je to obraz výkresu. Nicméně by nebylo špatné, kdyby znal i souřadnice - vytvořím si rozvržení výkresu a doplním např. rozpisky. Tato rozvržení archivuji v DWF (nejde pouze o jeden výkres, ale o kompletní projekt s desítkami takových výkresů). Nadále bych chtěl pracovat již pouze s touto dokumentací a takto ji poskytovat dalším osobám jako podklad (v souřadnicích).Přesun entit do modelu není úplně vhodný způsob.
Ivan Rybák
29.01.2009, 12:38
Příkaz "Publikovat", v okně vlevo dole "Možnosti publikování", poslední řádek "Možnosti mapy" -> Informace o mapě a zvolit "Zahrnout"Odkaz na návod (v angličtině): http://www.thecadgeek.com/blog/2008/09/17/georeferenced-dwf-files/
Vladimír Michl
29.01.2009, 12:52
Ano, přesně to je uvedeno i v tom výše zmíněném tipu 5764, ale to neřeší onen principiální problém s rozvržením. Pro model to funguje.
tiež súhlasím, bolo by to moc moc super keby si každé DWF ukladalo súradnice, sú stovky spôsobov kde sa to dá využiť, naposledy som riešil v rámci návrhu kanalizácie návrh NN prípojok pre čerpacie stanice. Výkresov situácii bola cca 26, nebolo by fajn keby som mu poslal len 4 z nich, ktoré si podloží automaticky do súradníc a nakreslí si svoju profesiu???? Musel som pracne orezávať všetky Xrefy a ostatné podklady a všetko posielať jednotlivo.
Napadá ma jedna vec, vytvoriť si raster alebo pomocný bod ktorý bude v súradniciach a bude zobrazený w DWF podľa ktorého si DWF podložím.
Vladimír Michl
29.01.2009, 13:08
Jak už bylo řečeno, DWF si ukládat souřadnice umí. Georeferencované DWF lze vytvářet z modelu. U rozvržení nemá georeference příliš smysl. Jaká je JTSK souřadnice rohového razítka nebo legendy mapy?
Ivan Rybák
29.01.2009, 13:14
Vidím, že nejsem sám, koho tento problém trápí. Ale je to spíše otázka na pana Michla a vývojáře Autodesku, zda to je řešitelné nebo ne?
Vladimír Michl
29.01.2009, 13:25
Teď jsem se trošku ztratil - co zda je řešitelné? DWF si souřadnice (georeference) pamatovat umí a v rozvržení souřadnice nejsou (z principu rozvržení).
Pane Michl, máte pravdu, že jsou situace, že v jednom rozvržení je několik výřezů (např.různé detaily koncových bodů distribuční sítě). Potom tedy jaký výřez umístit správně. Romain2009-01-29 13:34:14
nie, nestratil ste sa určite, ani my, už vieme že to ide iba z modelu ale chceli by sme aby to išlo aj z rozvrženia. Samozrejme že nám nejde o to aby razítko alebo legenda mala súradnice, ale to čo je vnútri viewportu.
... no pán Romain, to máte pravdu, už mi to začína dohádzať že to také jednoduché nebudebe_em2009-01-29 13:35:18
Vladimír Michl
29.01.2009, 13:40
Právě - ve výsledném DWF se už neliší čára razítka od čáry silnice. To nemůže mít společný souřadný systém. Ale náhradní cesta přes "zakótovaný známý bod" je určitou berličkou.
Ivan Rybák
29.01.2009, 13:41
Taky mi nedošlo, že může být více výřezů - běžně totiž používám pouze jeden výřez, více výřezů téměř výjimečně.Ale docela by mně zajímalo, zda by (v případě jednoho výřezu) problém byl řešitelný ???
už jedno riešenie padlo .... určite si jeden pevný spoločný bod vloženia, samozrejme ktorý bude vidno vo výreze v DWF, t.j. pre každý výrez budete mať bod
Při publikování modelu mě to hlásí:
Úloha: - Chyby nevykresleny
ID úlohy: 4
Název sady listů:
Datum a čas zahájení: 29.1.2009 13:56:51
Datum a čas dokončení: 29.1.2009 13:56:51
ID uživatele: JanecekR
ID profilu: <<Nepojmenovaný profil>>
Celkem listů: 0
Vykreslených listů: 0
Počet chyb: 0
Počet varování: 0
CHYBA: V aktuální operaci nebyly žádné vykreslitelné listy.
Co to znamená? Ve výkresu mám civil entity, ale je to stejné když to exportuju do ACADRomain2009-01-29 14:01:04
Ivan Rybák
29.01.2009, 14:09
A máte v modelu definováno nastavení stránky ?
[QUOTE=be_em]už jedno riešenie padlo .... určite si jeden pevný spoločný bod vloženia, samozrejme ktorý bude vidno vo výreze v DWF, t.j. pre každý výrez budete mať bod[/QUOTE]
Přiznám se, že tomuhle řešení bych (po drívějších zkušenostech s podobným řešením v případě DWG) moc nevěřil - pokud předávat data v DWF, raději bych šel cestou přes model
PS. Dnes už naštěstí i ti, kteří jako první věc zrušili JTSK a výkres libovolně otočili (a milostivě zanechali 1-2 "pasovací" body, s kterými pak někdo pohnul a tím se staly body "nepasovacími") naštěstí většinou důležitost JTSK začali chápat a podle toho se začali i chovat
Ivan Rybák
29.01.2009, 15:17
S tím rovnáním výkresu do souřadnic přes "pasovací body" máte naprostou pravdu. To byly hodiny času strávené nad výkresy !!! A právě proto bych přivítal možnost publikování rozvržení (s jedním výřezem) do georeferencovaného DWF.