Zobrazit plnou verzi příspěvku: Hladiny prepojených výkresov

Yanicko
07.12.2009, 09:39
Zdravím,
akú mám možnosť prepojiť tri výkresy tak, aby sa zmeny v jedinom z nich prejavili v ostatných dvoch. Podmienkou je, že v ostatných výkresoch sa musia dať zmeniť hladiny jednotlivých komponentou nezávisle od ostatných výkresov. Vedie cesta cez Xrefy? Ako potom dosiahnuť zmenu hladiny?
Ďakujem pekne.

PepaR
08.12.2009, 06:41
Co přesně chcete změnit? Přes Xrefy cesta vede pokud jeje využíváte jako zobrazený podklad, ale pořád to bude jen změna v daném Xrefu. Synchronizovat by šly nějaké komponenty skrze bloky, ale to je takové všelijaké řešení.
 
Zkuste být prosím konkrérnější co se týče oboru a příkladu.

Yanicko
08.12.2009, 07:56
Konkrétne kreslím veľkú potrubnú schému s množstvom blokov. Primárna schéma má jednotlivé potrubné trasy a komponenty v hladine označujúcej médium prúdiace v potrubí. Ďaľšie dve schémy majú byť identické s primárnou schémou. Jednotlivé komponenty a trasy sú však už v hladinách označujúcich v 2.schéme materiál vyhotovenia a v 3.schéme seismicitu potrubia.(seismicita, materíál a médium sú na sebe úplne nezávislé) Akúkoľvek zmenu musím teda vykonať tri krát čomu sa snažím vyhnúť. Snahou je prepojiť výkresy tak, aby sa zmena vykonala len v primárnej schéme a v ostatných schémach (pohľadoch, rozvrhnutiach) sa upravila len hladina. Nemusí ísť nutne o tri rozielne výkresy. Prioritou je vytlačiť tri rovnaké, ale rôznofarebné schémy. Ďakujem za každú inšpiráciu.

PepaR
08.12.2009, 08:29
Tak buď bych šel cestou xrefů nebo vyzkoušejte rozvržení.

Peter Jirat
08.12.2009, 09:02
Jeden výkres - 3 rozvržení - v každém rozvržení jiná barva pro daný typ schematu (nepotřebujete 3 hladiny, stačí jedna, která má v každém rozvržení jinou barvu).
Aha teď vidím - ZwCad - tak to vůbec nemám představu, co tam je možno udělat.Peter Jirat2009-12-08 09:04:02

PepaR
08.12.2009, 09:15
Prý tam něco jako rozvržení je, ale slyšel jsem to jen z doslechu.

Yanicko
08.12.2009, 10:13
Ospravedlňujem sa, používam AutoCAD 2009. Chyba nováčika...
So zmenou farieb to nejde, pretože to čo je v hladine napr. voda, nemusí byť v celom rozsahu z jedného materiálu a nemusí to byť rovnakej seismicity. (A naopak) Tam je práve pes zakopaný. Nerieši to ani priradenie pier pri tlači jednotlivým farbám. Čo potrebujem pri prvej tlači celé modré, pri druhej to modré nemusí byť vôbec a v tretej trebars len polovica. Predpokladám riešenie cez zmenu hladín v konkrétnych rozvrhnutiach, alebo dajaké hladinové filtre. (ak niečo také existuje)

Peter Jirat
08.12.2009, 10:50
Předpokládáte správně - v každém rozvržení může mít jakákoliv entita (část potrubí, část média, část seismicity) různou barvu (to se úplně netýká bloků, tam záleží jak jsou udělány). Ta barva se nastavuje v každém rozvržení v panelu hladin v jeho druhé (pravé) části pro daný  otevřený viewport. Takže pokud máte v modelu křivku potrubí modrou, tak v jednom layoutu je zelená, v druhém červení atd.
Akorát to vyžaduje rozsekat křivku na jednotlivé úseky tak aby šlo obarvovat jednotlivé úseky podle druhuPeter Jirat2009-12-08 10:53:24

vbehun
08.12.2009, 15:09
Dokonce může být trasa v jedné hladině a s úseky různých barev - při pojmenovaném stylu vykreslování. Tady už se tvořivosti meze nekladou (pokud tedy už nemáte nějakou předepsanou metodiku na tvorbu hladin/barev/stylů, kterou vyžaduje dodavatel).

Yanicko
09.12.2009, 10:31
Ďakujem za rady. Stále som sa však nedopracoval požadovaného výsledku. V rozvrhnutí si cez výrez zobrazím Modelový priestor. Keď vojdem do výrezu a zmením hladinu, farbu, hrúbku dajakej entity, zmení sa mi to aj v modelovom priestore. (a samozrejme aj naopak) Keď som postupoval zmenou farby v pravej časti panelu hladín, čiara nakreslená mimo výrez mala síce inú farbu ako čiara rovnakej hladiny v modelovom priestore. Ako však zabezpečiť, aby potrubná trasa v modelovom priestore v hladine napr. voda, mohla byť vo výreze rozvrhnutia do ventilu modrá a od ventilu zelená?

vbehun
09.12.2009, 11:01

[QUOTE=Peter Jirat]Předpokládáte správně - v každém rozvržení může mít jakákoliv entita (část potrubí, část média, část seismicity) různou barvu (to se úplně netýká bloků, tam záleží jak jsou udělány). Ta barva se nastavuje v každém rozvržení v panelu hladin v jeho druhé (pravé) části pro daný  otevřený viewport. Takže pokud máte v modelu křivku potrubí modrou, tak v jednom layoutu je zelená, v druhém červení atd.
Akorát to vyžaduje rozsekat křivku na jednotlivé úseky tak aby šlo obarvovat jednotlivé úseky podle druhu[/QUOTE]

Peter Jirat
09.12.2009, 11:47
Tak to nakonec asi nepůjde, snad jen pomocí nějakého reaktoru, který přepnutí jednoho rozvržení na druhý přebarví požadované kusy. To vaše řešení by muselo umožňovat přiřadit barvu jako vlastnost pro entitu per viewport, zatím to jde jen jako hladina per viewport. Pokud se nemýlím.
Snad ještě to rozsekat na kusy a zároveň i na hladiny do logických celků (každý úsek mezi ventily do zvláštní hladiny), pak už s tím můžete dělat co chcete.Peter Jirat2009-12-09 11:55:39

Yanicko
09.12.2009, 15:34
S priraďovaním farieb jednotlivým entitám nemám skúsenosť. V reakcií p. Petra Jirata je požadované rozkúskovanie krivky. Nerozumieme si. Ešte raz definujem svoju predstavu. V modelovom priestore nakreslím dve čiary v jednej hladine. V prvom rozvrhnutí vo výreze (alebo inde) zmením hladinu, alebo farbu prvej čiare tak, aby to bolo viditeľné len v tomto rozvrhnutí ( a len na tejto čiare ) a neprejavilo sa mi to v modelovom priestore ani na druhej čiare. V druhom rozvrhnutí zmením znova prvú čiaru do inej hladiny / farby znova tak aby sa mi to prejavilo len v tomto výreze.
Neexistuje náhodou dajaká premenná hladín medzi modelovým priestorom a rezvrhnutím?    
Ďakujem

Peter Jirat
09.12.2009, 15:53
Proč 2 čáry - co představují? ty čáry jsou "na sobě"? Když už 2 čáry, nemůžou být ve dvou hladinách (každá zvlášť)? V rozvržení můžete On/Off nebo přebarvit hladiny a v nich entity s barvou dlehlad (bylayer).
Chci nahrát soubor ale nedá se "chyba webu" tak je tady:
http://rapidshare.com/files/318479912/Drawing2.dwg.html
 
víc toho s ctb moc nejde dělat.

vbehun
09.12.2009, 23:01

Protože jsou média+prvky rozvodu, materiály a seismicita na sobě navzájem nezávislé, musíte skutečně udělat 3 nezávislé výkresy (tedy potrubí - to dostanete, dále materiály a seismicitu).Základní výkres je potrubní schema. Pomohlo by, pokud byste přidal ukázku, která by osvětlila například to, zda je každý úsek trasy tvořen samostatnými entitami (křivkami) nebo celá trasa je jedna křivka s mnoha uzly. Například trasa "voda před ventilem - ventil - voda za ventilem" může býta) křivka - blok ventilu - další křivka,nebob) jedna křivka, na které je volně ložený ventil.Domnívám se, že nejefektivnější postup je tento:   1. Jednotlivé úseky tras řešte jako samostatné entity (nebo vysvětlete jeho tvůrcům, že je vhodné, aby jej takto kreslili ...)   2. Takto upravené původní schéma si ještě dvakrát zkopírujte kako podklad pro materiály a seismicitu.   3. Pro vykreslení použijte pojmenovaný vykreslovací styl (*.stb), který umožní přiřadit každé entitě vlastní barvu i v rámci jedné hladiny. Nastavte si třeba Materiál1, Materiál2, Seismicita1, Seismicita2. Nyní můžete označit každý prvek schématu jeho vlastním vykreslovacím stylem, přičemž stále zůstane v hladině, dané původním potrubním schématem. Pro názornost si můžete zapnout zobrazování podle vykreslovacích stylů - hned uvidíte, co se vytiskne.---Zkusil jsem malý příklad v příloze - podívejte se, zda toto řešení vyhovuje vašim požadavkům.P.S.V příloze je i vzorový vykreslovací styl.
vbehun2009-12-09 23:03:23

Yanicko
10.12.2009, 11:34
Pre pochopenie posielam malú ukážku.
V prvom rozvržení je ukážka seismicity a v druhom materiálu. Vo výrezoch sú jednotlivé entity v hladinách napr seismicita 1-2, material 1-2, čo nie je podmienkou. Podmienkou je práve rozdielna farba jednotlivých entít a tiež závislosť na "materskej" schéme.
Pán Jirat, médium, seismicita a materiál sú na sebe úplne nezávislé. Ako je aj vidieť z ukážky, cesta zmeny farby hladiny vo výreze nepomôže.
Pán vbehun cesta vykreslocím štýlom, ako ste sám podotkol, neumožňuje prepojenie jednotlivých rozvrhnutí na "materskú" schému. Treba tri kópie.
Podmienka prepojenia na materskú schému je oprávnená práve kvôli jej úpravám. Ako som spomínal, schéma je dosť obsiahla a akúkoľvek pripomienku, či úpravu musím v súčastnom stave robiť tri krát. V materskej schéme, schéme seismicity a materélu. Je to veľmi zĺhavé.
Ďakujem za ďaľšie rady, zasa som sa niečo podučil.

Peter Jirat
10.12.2009, 12:17
Otázkou je co vám dá více práce. Pokud tu mateřskou schemu rozbijete do jednotlivých hladin tak, aby v každé hladině byla nejmenší společná jednotka části schematu (napr. ta odbočka vpravo na schematu), tak to pak můžete v layoutech obarvovat jak chcete a budete mít pouze jednu čáru. Pokud je schema opavdu velké a hledání a změna hladin by byla náročná, tak vám nic jiného než váš postup asi nezbude. Co ještě zkusit si naxrefovat schemu do tří prázdných výkresů, ty pojmenovat různě a ty 3 xrefy pak znovu xrefovat do výsledného výkresu. Pak by mohli vzniknout různé hladiny pro tu samou entitu a možná by šly obarvovat. Zkusím odpoledne-.
Tudy asi ne. Ještě možná xrefy a VISRETAIN, ale to už zkoušet nebudu.Peter Jirat2009-12-10 12:32:05

vbehun
10.12.2009, 13:04
Pokud jsou ty tři výkresy na sobě navzájem nezávislé, nevidím cestu jak generovat dva zbývající z jednoho základu, který neobsahuje požadované informace.Možná - pokud budou v blocích základního schématu definovány atributy pro materiál a seismicitu - pak by to šlo lispem vyhodnotit a přebarvit navazující entity.

Yanicko
11.12.2009, 11:28
Základný výkres obsahuje potrebné informácie len čiastočne. Materiál a seismicita je práve v atribútoch jednotlivých blokov. S Lispom však nemám žiadne skúsenosti. Samotné čiary potrubí si upravím do potrebnej hladiny/farby ( seismicita, materiál ) už manuálne. Ide mi len o to, vyhnút sa pri úpravách trojitému napr. mazaniu armatúry...

vbehun
11.12.2009, 22:54
Skutečně, v ukázkových atributech jsou potřebné údaje - ale nevyplněné - a nastavené jako neviditelné. Pokud by byly vyplněné, pak by neměl být problém přiřadit bloku hladinu s barvou podle seismicity / vybraného zařízení a pokud specifikujete pravidla, tak i hladiny entit hraničících s daných blokem. Avšak není to tak úplně jednoduché.Jako rychlejší možnost bych zkusil příkazem _Find vyhledat atributy (to by ale nesměly být neviditelné ...) s požadovanou hodnotou seismicity / vybraného zařízení a pracovat s takto vyhledanými bloky.