Zobrazit plnou verzi příspěvku: ImgConvert
Vladimír Michl
30.11.2010, 09:11
Potřebujete-li vložit dovnitř DWG výkresu rastrové logo nebo QR kód, může pomocí naše nová utilita ImgConvert:
http://www.cadstudio.cz/uzitecny-nastroj-pro-obrazky-v-dwg-cadstudio-imgconvert-art1395
Ahoj Vláďo,
jsem rád, že CADstudio zareagovalo na možnost využití QR kódů , protože v jejich využití vidím dost velký potenciál. já se s nimi seznámil asi před dvěmi měsíci ... a ... nadneseně řečeno "zamiloval jsem si je" Budu si muset vyzkoušet aplikaci CADstudio imgconvert. Já jsem řešil vkládání QR kódů do DWG výkresů buď vygenerováním on-line aplikací a vložením do DWG jako rastrový obrázek. A dvakráte jsem je nakreslil i jako vektorovou grafiku. Ale to byla "šílenost"
Trochu si nejsem jist, zda rozumim. Aplikace proste vezme rastr a misto pixlu "vysrafuje" nebo "vysoliduje" pixly. Chapu to dobre? Jestli ano, tak je skoda, ze Autodesk nezavede DWG format na zpusob Opendocumentu nebo formatu noveho MS Office - proste ZIP soubor. K tomu by se pribalily rastry a bylo by po ptakach. Jinak by me jeste zajimalo prakticke vyuziti QR kodu pro projekcni praxi. Vim co to QR kody jsou a porad mi pripada, ze je lepsi to tam normalne napsat nez schovavat do nejakeho kodu. Nebo ze by si na stavbe pipli nejakou cteckou jestli maji ten spravny vykres?
Vladimír Michl
01.12.2010, 14:51
To artap:
Přiznám se, Petře, že tvůj "QR-podpis" ve fóru byl jednou z inspirací pro vznik aplikace ImgConvert... (a mobil s Androidem druhou :-)
To alfred:
Takovýto kombinovaný formát už Autodesk má, je to XML formát ADSK.
To "schovávání" informací do kódu má význam pro strojové čtení - buď v terénu, nebo (častěji) při následném dohledávání a indexování obsahu. Kód přečtou nejen mobily, ale hlavně různé desktopové a serverové aplikace - i z oscannovaných dat. Má to tedy stejný význam jako klasické ("jednorozměrné") čarové kódy které máte vytištěné na různých smlouvých, bankovních výpisech, fakturách.
Vladimír Michl
01.12.2010, 14:55
Ještě To alfred:
Ta aplikace dělá různé věci - buď takto "vypixluje" libovolný obrázek (i barevný), nebo stávající obrázkový QR kód převede na úsporný pixelový text. Nebo prostě jen zadáte text, vytvoří se QR kód a vloží se do určeného místa výkresu. Viz ten původní odkaz.
To mě Vláďo mile potěšilo. Tak hned posílám do diskuze příklad využití QR kódu v technologických schématech KKS.
http://www.patra.cz/4T9-0010_QR.zip
Do kódu zde jsou vtěsnány informace popisné k výkresu (kdo jej vyhotovil, kontroloval, revize, datum a pod., ale na dále jsou tam i informace o jeho digitálním umístění a jeho fyzickém uložení).
Vláďo já používám HTC Touch Pro 2 Rhodium s čtečkou "i-nigma" a nemá to chybu (umí i klasický čárový kód, ale ten QR zcela překonalo) artap2010-12-01 20:36:05
[QUOTE=Vladimír Michl]To artap:To "schovávání" informací do kódu má význam pro strojové čtení - buď v terénu, nebo (častěji) při následném dohledávání a indexování obsahu. Kód přečtou nejen mobily, ale hlavně různé desktopové a serverové aplikace - i z oscannovaných dat. Má to tedy stejný význam jako klasické ("jednorozměrné") čarové kódy které máte vytištěné na různých smlouvých, bankovních výpisech, fakturách.[/QUOTE]Pokud by slo o nejake indexove/archivni/nebo_neco_podobneho cislo, tak to ma vyznam az pro toho kdo to archivuje a ten ma nejaky system, ktery dopredu projektant nemuze znat.Jaky ma proboha smysl do QR kodu na vykres ukladat informace typu:"kdo jej vyhotovil, kontroloval, revize, datum a pod., ale na dále jsou
tam i informace o jeho digitálním umístění a jeho fyzickém uložení" abych si to cteckou v mobilu rozlustil?To to nestaci to proste napsat do razitka?Znovu se tedy ptam, znate skutecne prakticke vyuziti z projekcni praxe? Pozadoval to uz nejaky investor, nebo je to jen dalsi hracka aby to vypadalo slozite? Uz nekdo videl na stavbe/na_urade/apod. v praxi pouzivanou ctecku na QR kody? Nepocitejme aplikace v mobilech....Zajima me skutecne konkretni vyuziti - aplikaci v mobilu mam, umim si QR kod precist, vim jak ho vytvorit, vim co to je a porad mi to pro projekcni praxi prijde k nicemu.
Vladimír Michl
03.12.2010, 07:49
Samozřejmě to jde napsat i do razítka, "luštící" aplikace využívající OCR s tím ale budou mít podstatně více práce a bude docházet k chybám čtení. Opakuji, že jde o strojové čtení údajů z (oskenované) papírové formy výkresu (mobil možná nemusí být úplně ten nejtypičtější příklad).
Ve firmách se již QR používá (viz výše), ale na úřadě se touto technologií v CAD výkresech asi nesetkáte, v jiných typech dokumentů už ano. Na druhou stranu nemyslím, že by zrovna úřady byly kritériem a hybatelem pokroku lidstva :-).
To Alfred:
Já jsem posílal jen ukázku možnosti jak obsáhlá informace může být vtěsnána do tak malého pole, jakým QR kód je. Je snad logické, že nebudu do QR kódu cpát popisné informace, které jsou vidět v razítku.
Ale k čemu by je mohl použít projektant?
1) kontaktní vizitka na projektanta (nebo HIPa či jinou kontaktní adresu)
2) URL odkaz na úložiště dokumentu, po přečtení čtečkou si jej mohu zobrazit v prohlížeči (nemluvím jen o mobilu, ale i o notebooku s připojenou čtečkou
3) Skryté atributy, nebo i viditelné atributy výkresu, které mají vazbu na uživatelskou databázi (např. přijde někdo s výkresem do repro-centra, že chce udělat kopii doneseného výkresu, ale ouha ... obsluha skenuje QR kód ... a na monitoru se objevuje hláška ... "CHLAPE MÁTE TEN VÝKRES PŘEDPOTOPNÍ REVIZE !!! NECHCETE NÁHODOU NOVEJ ? " ...
Chce se to prokousat a zamyslet nad možnostmi.artap2010-12-03 08:11:57
No, bez urazky - porad jste me nepresvedcil.ad1. vizitka - typicka zbytecnost. O co je to lepsi nez napsane jmeno, telefonni cislo, nebo email?ad2. proc bych si to zobrazoval v prohlizeci, kdyz mam vytisk? Ukazte mi ktera projekce ma online vykresy? Naopak, vsichni se je snazi schovat pred konkurenci, ukryt, zakodovat (digitalne predavaji PDF,DWF, ....), nedavat originaly...ad3. reprocentrum - obycejne reprocentrum asi nebude vazbu na zadnou databazi. Kdyz chci v reprocentru KOPII tak nechci POSLEDNI VERZI. Kdyz chci posledni verzi, tak se obratim na autora a nejdu do reprocentra.
[QUOTE=Vladimír Michl]To alfred:
Takovýto kombinovaný formát už Autodesk má, je to XML formát ADSK.
[/QUOTE]Presne ten format neznam a nepouzivam, ale myslim, ze se jedna o neco zcela jineho nez jsem mel na mysli. Pro vytvoreni ACIS je potreba export (ne Uloz), vybiraji se data a bezne entity (text, rastrove obrazky...) se pri exportu ignoruji. Ja mel na mysli format do ktereho se pri bezne praci normalne uklada a ve kterem jsou pribaleny prilohy. To same co je u DOCX, OpenDocumentu, nakonec i CUIx neni nic jineho, nez prejmenovany ZIP soubor ve kterem jsou pribaleny potrebne veci. U DOCX jsou to napriklad obrazky, adt. U DWG by to mohlo byt nastaveni plotru, SHX, atypicke fonty, obrazky, reference, ... samozrejme pokud si to uzivatel bude prat (mela by zustat volba ukladat "holy" DWG). Pokud musim pouzit export, tak snadno mohu pouzit e-transmit. Ale popravde, kolik procent beznych uzivatelu to pouziva? Bezne chodi vykresy s malinkym obrazkovym logem v razitku (to uz se tu resilo), bez souboru tvaru, nez nastaveni car na tisk, bez atypickych fontu a pritom to jsou malinkate objemy dat, ktere by soubory prilis nenafoukly.
Vladimír Michl
03.12.2010, 09:42
Ano, takto podobně vypadá ten formát ADSK.
Nebojte Alfrede ... mne je těžké urazit
ad 1) zbytečnost? Vám se ještě nestalo, že jste se přepsal a telefonoval někomu jinému, nebo se Vám vracel e-mail, že je nedoručitelný apod.?
ad 2) nepíšu jen o výkresech. Součástí dokumentace jsou i soubory textové či rastrové. Nebo snad předáváte technickou zprávu napsanou v DWG ? Já sám také projektuji a rád si svou dokumentaci chráním v souborech (DWF, DWFx, PDF). Uvedu příklad. Budu mít v ruce papírový výtisk dokumentace, který bych potřeboval připojit do nějakého svého projektu (například nějaká situace se zakreslením inž. sítí), musel bych si ji naskenovat (mám k dispozici tak velký scanner? A je barevný? ... nemám). Tak si pomocí QR kódu zavolám výtisk (DWF) a připojím si jej do svého pracovního sezení v AutoCADu. Proč hledat, proč skenovat, proč se mordovat, když to může jít jednoduše).
ad 3) toto je spíše specifikum jednotlivých firem, ale co jde ve velkých firmách jde i v malých ... bohužel naopak je to trochu složitější.
artap2010-12-03 09:46:11
Peter Jirat
03.12.2010, 10:15
[QUOTE=artap]ad 2) nepíšu jen o výkresech. Součástí dokumentace jsou i soubory textové či rastrové. Nebo snad předáváte technickou zprávu napsanou v DWG ? Já sám také projektuji a rád si svou dokumentaci chráním v souborech (DWF, DWFx, PDF). Uvedu příklad. Budu mít v ruce papírový výtisk dokumentace, který bych potřeboval připojit do nějakého svého projektu (například nějaká situace se zakreslením inž. sítí), musel bych si ji naskenovat (mám k dispozici tak velký scanner? A je barevný? ... nemám). Tak si pomocí QR kódu zavolám výtisk (DWF) a připojím si jej do svého pracovního sezení v AutoCADu. Proč hledat, proč skenovat, proč se mordovat, když to může jít jednoduše). [/QUOTE]
Dobrá diskuze, dobrý argument. Takováto procedura by byla fajn, ale opět v podmínkách jedné firmy (stejně jako to repro centrum). Na cizí odkazy se těžko dostanu. Máte vyzkoušenou přesnost čtení z QR kódu po několika kopiích, popř ušpinění při používání na stavbě? Ten kód by měl být na výkrese v místě, kde asi nehrozí ohyb papíru - místo v razítku?
Zdravím
Peter Jirat
03.12.2010, 10:21
Zkoušel jsem ten váš podpis a zobrazuje mi supevisor namísto supervisor. Máte tam chybu nebo čtečka špatně přečetla? Jedno písmenko v odkazu může celou krásu značně pokazit.
To Peter Jirat:
Děkuji za upozornění, opravdu tam mám chybu.
S vytištěným kódem jsem dělal tyto pokusy:
a) vytištěn pozitivně i inverzně - obě verze byl čtečkou rozeznány
b) barevnostní úprava kódu (červeno bíle, modro žlutě) - obě verze byl čtečkou rozeznány
c) vytištěno na plotteru, nascannováno jako pdfko na multifunkčním zařízení - čtečkou rozeznáno na obrazovce i při opětovném vytištění (PDFka)
d) vytištěno, noseno týden v zadní kapse džínů ;o) - a čtečkou rozeznáno
e) jediný nepřítel čtení qr kódu je zatím tma
PS: ... někde jsem se dočetl, že může být i část kódů poškozena a čitelnost je zachována, ale nevím jak velká část poškození a hlavně jaká část (zda zaměřovací terče, či jiná část kódu)
Vladimír Michl
03.12.2010, 11:11
Zaměřovací terče by asi měly zůstat (i když se drobná poškození také tolerují), ale obsah kódu může být poškozen až z 30%. Záleží jakou verzi (jak moc redundandní verzi) QR kódu zvolíte. Utilita ImgConvert používá nízkou redundaci, ta toleruje jen cca 7% chyb.
[QUOTE=artap]Nebojte Alfrede ... mne je těžké urazit
ad 1) zbytečnost? Vám se ještě nestalo, že jste se přepsal a telefonoval někomu jinému, nebo se Vám vracel e-mail, že je nedoručitelný apod.?
ad 2) nepíšu jen o výkresech. Součástí dokumentace jsou i soubory textové či rastrové. Nebo snad předáváte technickou zprávu napsanou v DWG ? Já sám také projektuji a rád si svou dokumentaci chráním v souborech (DWF, DWFx, PDF). Uvedu příklad. Budu mít v ruce papírový výtisk dokumentace, který bych potřeboval připojit do nějakého svého projektu (například nějaká situace se zakreslením inž. sítí), musel bych si ji naskenovat (mám k dispozici tak velký scanner? A je barevný? ... nemám). Tak si pomocí QR kódu zavolám výtisk (DWF) a připojím si jej do svého pracovního sezení v AutoCADu. Proč hledat, proč skenovat, proč se mordovat, když to může jít jednoduše).
ad 3) toto je spíše specifikum jednotlivých firem, ale co jde ve velkých firmách jde i v malých ... bohužel naopak je to trochu složitější.
[/QUOTE]Urazet kohokoli jsem se v tomhle foru nikdy nesnazil . A to ani naznakem. Tohle je skutecne velice slusne forum. ad 1: stalo a nejednou. Omyl snad neni tragedie a duvod pro vytvareni nakto sloziteho systemu. A pokud je preklep na vytisku tak se s tim da tezko neco delat. Nicmene preklep se da snadno udelat i pri vytvareni QR kodu. Pak budete neustale mailovat a volat nekomu cizimu...ad2: To zni jako postup z tretiho tisicileti... Nicmene - proc to chcete skenovat, kdyz to mate digitalne (to DWF se prece vytvori z digitalni verze vykresu, ne?). Proc nepripojit originalni vykres? Aby to tak fungovalo musel by existovat software, ktery dle informace z QR kodu vsechno vykona. Ten nebude zadarmo, jeho upgrade nebude zadarmo a co me primeje k tomu abych to co potrebuji jednou za x let si neco takoveho porizoval? Vyplati se to? Usetri se cas nebo to naopak zbytecne cas sezere?Mimochodem, co ten pripad, kdy chvatate, udelate zmenu na vykrese/v dokumentu a zapomenete zmenit QR kod? Nebo nekdo jiny?Mozna ze by pak bylo zajimave co vsechno v tech QR kodech bude...Jinak pokud vim, tak tolerovana mira poskozeni QR kodu zavisi na tom jak se vytvari a to take zavisi na tom kolik informaci se budete snazit do QR kodu nacpat a kolik to ukousne z jeho "kapacity".
Souhlasím, že toto je to nejslušnější fórum jaké znám.
Sám jsem toho teď důkazem, že ve vlastním podpisu (vizitce) mám chybu
ad 2) Né vždy všichni zaměstnanci nepříjdou k digitálnímu dokumentu, ale pouze k jeho tištěné verzi. QR kód jim dává možnost si jej ze systému správy dokumentace vyzískat.
Souhlasím, že zadarmo to není a nebude. Ale někdy čas je ta hlavní deviza či přidaná hodnota, kterou potřebujeme mnohem více, než jednou vynaložené prostředky na zakoupení sw a upgrade. Je to asi případ od případu, které je ovlivněno více faktory:
a) množství uživatelů
b) množství dokumentace
c) množství lokalit, pro které je dokumentace pořizována
d) ...
Stavím se asi k používání QR kódu z pozice svého zaměstnavatele, který není zrovna malou firmičkou
PS: Teď mě napadla asi šílenost, ale QR kódy se vlastně mohou podobat jen jakoby "Recentům ve Windows" (zástupcům), které se mohou předat odběratelům a uživatelům a oni pomocí těchto kódů (recentů) mohou přistupovat do centrálního úložiště dokumentace (passport, investiční server, DM apod.) s tím, že jim jsou po přihlášením do systému ještě nastavena práva a restrikce pro dokumentaci na nich uložených. Je to případ pro správu dokumentace, né pro její tvorbu ... ale i "hloupá myšlenka" může zplodit "dobré řešení"
artap2010-12-03 12:25:21