Zobrazit plnou verzi příspěvku: Instalace AutoCAD 2022 pod W10 v doméně

d.merta
24.08.2021, 11:42
Zdravím,tak jsem po roce zpátky - https://www.cadforum.cz/forum/forum_posts.asp?TID=30906&KW=&title=instalace-autocad-2020-v-domene-w10Loni jsem řešil problém s ACAD20, ale síťové rozmístění vyřešilo veškeré mé problémy a instalace ještě i na jaře (na NTB po dalším lockdownu) fungovala bez problémů. Nyní se však učitelé rozhodli přejít na ACAD22, s čímž jsme počítali i při modernizaci učeben právě pro výuku ACAD => lepší procesor, hodně RAM.Každopádně nastal opět stejný problém s tím, že nainstaluji ACAD22 na počítač jako správce, ale když se tam přihlásí obyčejný uživatel, tak to při prvním spuštění chce něco doinstalovat a potřebuje to správcovská práva. Tedy totéž co loni, můj postup se však liší!!!Vytvořil jsem si instalátor rozmístění na webu přes "Vlastní instalace", kde jsem nechal vše ve výchozím stavu, jen doplnil potřebné informace a nechal jsem vytvořit "DEPLOY" instalátorStáhl jsem si tento malý instalátor, který mi vytvořil síťové rozmístěníServer je dostupný skrze celou školu z každé podsítě (otestováno)Po připojení má uživatel v daném adresáři právo na zápis i čtení (otestováno)Připojení na server jsem přidal do BAT souboru jako "net use"Po vytvoření rozmístění jsem si z lokálního serveru stáhl BAT instalátor a ten spouštím jako lokální správceProběhne instalace, vše v pořádku => restartPřihlášení počítače do domény -> přihlášení pod normálním uživatelem v doméněA zde nastává ta chyba, že při prvním spuštění ACAD22 to chce ještě něco doinstalovat pod správcovskými právy...Jen poznámka - nezapojil jsem do toho žádnou CloneZillu ani jiný SW. Tento způsob nasazení proběhl až na koncové mašině (po aktualizaci páteřní sítě na optiku se zdá, že nebude problém tento typ SW instalovat vždy na konkrétní stanici samostatně, rychlost je obstojná)CO mě na tom zaráží je fakt, že tento postup jsem vykoumal loni u ACAD20 a fungoval perfektně! Ještě jednou tímto děkuji uživatelům defer a Vladimír Michl, kteří mi s tímto pomohli. Ale nechápu, proč tentýž postup nefunguje pro ACAD22, zvláště když Autodesk zjednodušil přípravu instalátoru rozmístění.Co tedy dělám špatně? Popř. co bych měl udělat jinak?

Vladimír Michl
24.08.2021, 14:39
Co je "daný adresář" v bodu 2b? AutoCAD se instaluje do mnoha adresářů, do všech z nich je potřeba mít práva zápisu (a následné uživatelské profily AutoCADu musí mít právo zápisu do uživatelských složek). Verze 2022 používají zcela novou technologii instalátoru, takže chování může být odlišné.Nepoužíváte Configuration Manager? Když tak viz https://help.autodesk.com/view/ACD/2022/CSY/?guid=GUID-CA16B5AA-E1BD-40B2-9A1C-26D1408DDCB4

d.merta
25.08.2021, 08:11
Je tím myšlen onen adresář na serveru, kde je vytvořeno síťové rozmístění. Normálně bych z bezpečnostního hlediska udělal readonly, ale jelikož se tam ukládají logy a bůhvícoještě ACAD potřebuje, tak jsem tomuto adresáři nastavil i možnost čtení a modifikace.Na lokálních strojích mají uživatelé stále stejná práva, takže bych očekával, že když tu fungovalo pod ACAD20, bude jim to stačit i pod 22.Co se týče CM, tento nepoužíváme.

Vladimír Michl
25.08.2021, 09:15
Pokud mají uživatelé nějak (ručně nebo pomocí GPO) omezenější práva než klasický uživatel, bude nutné zkontrolovat přístupy do všech složek a registry klíčů, do kterých se AutoCAD instaluje.Pokud AutoCAD při spuštění zjistí, že pod daným uživatelem nemá potřebné složky a registry klíče, vyvolá tzv. sekundární instalátor, který je vytvoří ze zdroje (např. z C:\Program Files\Autodesk\AutoCAD 2022\UserDataCache). Zde zřejmě nastává onen problém s právy (ale tento instalátor zapisuje jen do míst, kam má i běžný uživatel práva zápisu, za běžných okolností nepotřebuje zvyšovat práva).

Defter
25.08.2021, 09:20
Zdravím,2022 jsem ještě nenasazoval a jak jsem juknul, jsou tam nějaké změny oproti předchozím ročníkům. Když zbyde nějaký čas zkusím si udělat testovací build a poreferovat o něm. Jinak do toho adresáře k image by rozhodně uživatelé neměli mít R/W přístup, tam smí pouze admin.

d.merta
25.08.2021, 10:41
Uživatele nemají nijak dál oslabená práva přes GPO, toto jsme nijak neomezovali (s výjimkou úpravy vzhledu, aby počítače ve škole vypadaly stejně ap.)Souhlasím že W/RW práva jsou zlo, ale AutoCAD mě docela sral už loni a letos zase, je to jediný SW se kterým jsou problémy. Vše ostatní se daří instalovat a rozchodit na první dobrou (a co loni nefungovalo jsme už opustili), ale ACAD prostě ne. I to je důvod proč mají všichni uživatelé plná práva na adresář s rozmístěním, chci minimalizovat problém s AutoCADem. Po instalaci bude samozřejmě adresář dostupný pouze pro čtení, pokud vůbec....

d.merta
26.08.2021, 13:09
Jedna zajímavá věc. Kdesi na internetu jsem našel, že v případě problémů s libovolným SW v doméně, je možnost instalovat ho při prvotním přihlášení do domény. Moc tomu nerozumím, ale zatím se zdá, že to funguje.Postup byl následující:1. Na webu autodesku vytvoření a stažení deploy instalátoru s výchozím nastavením.2. Vytvoření síťového rozmístění na lokálním serveru (toto rozmístění jsem prováděl na stanici, která už byla přihlášená v doméně a pod účtem doménového správce).3. Adresář na lokálním serveru je dostupný z jakéhokoli místa v síti a každý uživatel k němu má všechna práva R/W/RW (vím, že je to bezpečnostní riziko, ale "kvůli ACAD cokoli")4. Na pracovních stanicích je OS, který ještě nebyl přihlášen v doméně, takže stanici přidat do domény5. Na této stanici se přihlásit jako doménový správce a spustit instalátor (BAT soubor) AutoCAD226. Po proběhnutí instalace je možné přihlásit se jiným doménovým účtem a zde vše funguje.Zatím jsem tento postup otestoval na dvou strojích (pokaždé jiná konfigurace HW) a vynechal jsem jakékoli klonování. To je něco, co teprve (možná) přijde na řadu. Každopádně tento postup (zatím) funguje. Jestli bude fungovat na všech strojích se uvidí.Co však nechápu, proč to musím dělat tak divně? Proč nemůže být stroj přihlášený v doméně už dřív? A hlavně, proč je ten postup tak odlišný od ACAD20? - neberte to zcela jako stěžování si, spíše jsem z toho fakt jelen a rád bych celému procesu lépe porozuměl...

d.merta2021-08-26 13:12:09

JDoubrava
26.08.2021, 13:58
Podle mně si to zbytečně komplikujete. Je jedno kdo vytvoří ten instalační obraz a nemusí být na něj jiná práva než na čtení. Počítač je samozřejmě v doméně. Takže první 4 body odpadají.A pak už prostě buď jen spustíte instalaci z toho obrazu, nebo pokud uživatelé na to nemají právo, tak nejdřív Admin spustí instalaci a potom se po přihlášení nového uživatele sama doinstaluje ta uživatelská složka nastavení. Neměl jsem s tím nikdy problémy a podobně se chovaly i ty předchozí instalace.

d.merta
27.08.2021, 10:29
Kdyby to bylo tak jednoduché jak píšete, tak jsem nad tím nestrávil regulérní týden bádání a nebylo by zde ani toto téma.Je možné, že takto špatně to funguje pouze v našem specifickém prostředí, to nerozporuji. Ale také je možné, že podobný problém řeší i někdo další, jen se tady nezeptá. Já pokud bych vyloučil libovolný krok (z výše uvedených), tak to prostě nemusí fungovat. Otestoval jsem nespočet kombinací toho, kdo vytvořil síťové rozmístění, jaká práva je na tento adresář, pod jakým uživatelem je ACAD nainstalovaný atd. Jak píši, zabil jsem tím celý týden než jsem se dostal k postupu, který ZATÍM funguje.Můžete s tímto postupem nesouhlasit, ale potom Vás žádám, abyste přijel k nám a ukázal nám, jak se to tedy má správně dělat. Rád se dozvím něco nového a naučím se nějaký lepší postup ;)

Defter
02.09.2021, 08:59
Zdravím,ale ono to evidentně tak jednoduché je. Jak jsem avizoval, zkusil jsem deployment AC2022 u nás v doméně na testovacích strojích. Bez problému. Je deployment změněn oproti verzi 2020? Ano, v podstatě úplně. Jediné co potřebujete, je sdílené síťové umístění, do kterého mají admini plný přístup, uživatelé read only. Jako v minulých verzích se toto úložiště používá pouze při instalaci na klientské zařízení, následně už uživatele nezajímá (pakliže přes něj nebudete řešit patch management).Jak jsem to zhruba proběhl:Na portálu Autodesku jsem si vybral aktuální verzi pod "Custom installs & deployment". Jako Licence Type vybral "Autodesk ID", jako produkt AutoCad a jako jazyk češtinu. Vybral poslední dostupnou verzi "AutoCad 2022.1 Update 64-Bit". Pro účely testování jsem zanechal "Customization" parametry v podstatě v defaultním nastavení (budu s nimi operovat až později), maximálně jsem přidal volitelné nástroje "Express Tools". "Extensions" jsem v tuto chvíli neřešil. V druhém kroku jsem si pojmenoval balíček, přidal popisku a zvolil "Deploy". Jelikož používám DFS, jelikož chci mít stejná data na více pobočkách pod unifikovaným názvem, do deployment image path použiji UNC cestu doménového sdílení pro deployment ve tvaru \\domena.xy\nazevsdileni\ACAD\AC2022, čili unikátní cesty, do které v budoucnu stáhnu obsah instalačního balíčku. "Advanced options" jsem pro tuto chvíli taktéž ponechal v defaultu a jenom odkliknul "Terms of Use". Následně jsem pomocí tlačítka download získal cca 12MB vygenerovaný exe soubor, který v sobě nese výše nakonfigurované informace. Když ten pak spustíte jako admin, tak do onoho dříve definovaného síťového umístění stáhne z cloudu AutoDesku celou binárku požadované verze produktu i se spouštěcím baťákem. Pakliže se přihlásím na nějaké zařízení jako běžný testovací Franta Uživatel, který má obyčejná standardní uživatelská práva (Users - čili nemůže nic, jeho působnost a práva k zápisu do systému začínají a končí v jeho profilu), otevřu ono sdílené umístění \\domena.xy\nazevsdileni\ACAD\AC2022, pak v tomto místě naleznu něco jako "Install AC2022CZver1x64.bat". Tento uživatel samozřejmě nemá práva k instalaci software, tudíž ten baťák následně spustíte jako admin. Po několika málo minutách je instalace hotova a AutoCad je dopraven na klientskou stanici. Když Franta Uživatel (co nemá žádná práva) odklikne poprvé novou ikonku AutoCadu na ploše, tak se spustí jen krátká uživatelská doinstalace, která dopraví do jeho profilu potřebné knihovny a soubory pro první spuštění AutoCadu pod tímto uživatelem. A to je celé, v defaultním prostředí toto normálně funguje.Pakliže potřebujete, aby si CAD nainstaloval obyčejný Franta Uživatel, pak musíte použít nástroj třetí strany (u nás SCCM). Otestováno ze stejného balíku a také funguje. 

d.merta
02.09.2021, 18:55
Dobře a otestoval jste, zda-li funguje ACAD i pokud se na té samé stanici pak přihlásí Pepa Uživatel? Nebo Anča Uživatelka? Já totiž řešil největší problém s tím, že ostatní uživatelé (pod kterými jsem ACAD neinstaloval) potřebovali něco doinstalovat a na to chtěl systém práva. Proč tomu tak bylo nevím, ale funguje nám to jen ve chvíli, kdy jsem použil výše popsaný postup.

JDoubrava
02.09.2021, 19:45
Ano, takhle to normálně funguje při standardní doménové instalaci ze společného instalačního obrazu.

Defter
03.09.2021, 09:46
[QUOTE=d.merta]Dobře a otestoval jste, zda-li funguje ACAD i pokud se na té samé stanici pak přihlásí Pepa Uživatel? Nebo Anča Uživatelka? Já totiž řešil největší problém s tím, že ostatní uživatelé (pod kterými jsem ACAD neinstaloval) potřebovali něco doinstalovat a na to chtěl systém práva. Proč tomu tak bylo nevím, ale funguje nám to jen ve chvíli, kdy jsem použil výše popsaný postup.[/QUOTE]
Franta, Vojta, Emil, Klára...i Anča. Fakt úplně jedno. Pakliže jste do konfigurace nepřidal odkaz na nějaké další součásti v síti, kam tito uživatelé třeba nemají přístup, tak to prostě funguje jak má. Ještě taková poznámka (pohrobek z minula, ani netuším, jestli je ve Win10 ještě stále podporován), uživatelé mají lokální profily nebo používají profily cestovní (profily mají na serveru)?

d.merta
10.09.2021, 09:27
Uživatelům se vytváří lokální profily, cestovní dělaly neplechu, mj. i proto, že na každé stanici je jiný SW.U nás byl prostě problém, že pokud jsem ACAD neinstaloval dle postupu výše, tak se sice pak přihlásil Franta nebo Pepa, ale potřeboval něco doinstalovat a na to potřeboval práva správce. Když jsem použil postup uvedený výše, tak je jedno kdo k počítači přijde a vše funguje a žádné správcovské práva už ACAD nechce.Pokud někdo ví proč, pište, rád se poučím.