Zobrazit plnou verzi příspěvku: INV 2013 - Kótování průměrů

bretabret
30.08.2012, 13:56


Zdravím,mám jen tuto drobnost...rád bych vytvořil tuto kótu průměru s opačně orientovanými vynášecími čarami (nebo i bez nich). Kdysi jsme měli v naší prvotní verzi INV nějak nastaveno, pomohlo by i pouhé skrytí vynášecích čar, u kót průměrů tato volba není...snad napoví obrázekDěkuji za případný námět nebo radu.

Mrázek
30.08.2012, 14:07
Po vytvoření kóty průměru na ní klikněte pravým tlačítkem a v kontextovém menu se podívejte na volby "Možnosti" - kombinací zatržítek se dá vytvořit rozličná podoba kóty.

bretabret
31.08.2012, 06:17


...tomu rozumím, avšak žádnou kombinací nabízených voleb tohoto nedocílím. Dle mého jde o vcelku běžnou metodiku kótování roztečných průměrů, myslíte, že by šlo nějak zavést tento styl..? Stačilo by jen zavést onu volbu "skrýt vynášecí čáru". Řešíme to zatím takto :

hoboj
31.08.2012, 06:50


Přesně nerozumím tomu, co konkrétně potřebujete.  Aby se kóty, které jsou roztečné změnily na požadovaný formát (jedna vynášecí čára).

bretabret
31.08.2012, 07:17


...ano, zkoušel jsem kombinovat dostupné možnosti zobrazení kót, jak radíte. Takové zobrazení kóty roztečného průměru, jak je vidno z obrázku výše, neumím nastavit, ale pamatuji si, že jsme v naší prvotní verzi INV měli nastaveno...prostě, když zruším nastavení "jedna kótovací čára", zobrazí se i vynášecí čáry této kóty průměru (viz přiložený obrázek). Stačilo by mi, pouze zrušit vynášecí čáry u kót průměru. Tato volba zde není, v možnostech je pouze : šipky uvnitř - jedna kótovací čára - odkaz ze středu. Volba "skrýt vynášecí čáru" zde není, jako je tomu u ostatních druhů kót. Vidíte sám, co se zobrazilo...roztečný průměr ø65 a hodnota průměru příruby ø76. 

hoboj
31.08.2012, 07:30


připojte prosím Vás nastavení kótovacího stylu kót, jak jsem to udělal já (viz. předchozí komentář)

Mrázek
31.08.2012, 08:07
Aha - už chápu. Vadí ta půlka kružnice kreslená vynášecí čarou (mně taky). Nastavení dle pana Visingra (hoboj) to úplně neřeší, protože kreslí jen půlku kóty, nikoliv celou. Nevím, zda by se to dalo nějak jinak upravit v kotovacím stylu (máme firemní nastavení, takže s kótovacím stylem nepracuji).
Doplňující otázka - jak děláte obloukovou část osy pro závitové díry. Pokud použiju středový vzor, udělá mi to (v případě dvou děr) buď celou roztečnou kružnici nebo její polovinu (pak zase není problém s kótou, protože kótuji korektní kružnici). Ale udělat jen krátké oblouky neumím (jedině náčrtem, což není úplně systémově správné).

hoboj
31.08.2012, 08:25


Tuto vynášecí čáru (viz. obr.), která Vám určuje kružnici nelze vypnout. Záleží, jak se daná součást kótuje.  U Vašeho případu záleží, jak roztečnou kružnici máte vytvořenou, že tu odkazovou čáru kreslí po celém oblouku.

bretabret
31.08.2012, 10:49


...ano, tomu rozumíme, musíte však mít zobrazen celý půlkruh roztečné kružnice, ale alespoň tak. Nicméně jste mne uvedl na myšlenku kótovat šikmou kótou přes střed kruhu za koncové body kruhových výsečí roztečné kružnice. Pochopitelně...délky oblouků kruhové výseče roztečné kružnice musí být stejně dlouhé, jinak není přesná kóta (viz další obrázek). Pak nás ještě napadla myšlenka použít příkaz "středový vzor" a pak po okótování vypnout jeho viditelnost. Všem velice děkuji za náměty a čas strávený touto problematikou.  

hoboj
31.08.2012, 11:02


To není kótováno šikmou kótou. Je zvolena normální kóta a vybraná roztečná kruhová kružnice->z toho vznikne kóta s průměrem roztečné kružnice.  Jak máte vytvořenou tu roztečnou kružnici? Já bych volil varinatu: - kóta roztečné kružnice- kóta roztečné kružnice s jednou vynášecí čárou 

bretabret
31.08.2012, 12:07


...ano, chápu.Roztečná kružnice je tvořena v náčrtu na patřičném pohledu a je z ní použita jen výseč na obou stranách - oříznutím přes pomocné čáry náčrtu.Nejvíce se nám zamlouvá použít příkaz "středový vzor". Po zadání středu pole se určí středy děr a hned se projevuje roztečná kružnice. Ukončím příkaz, ukončím náčrt, okótuji takto vzniklou roztečnou kružnici. Skryji (zneviditelním) tento náčrt. Je zajímavé, že v takovém případě se vynášecí čáry nevykreslují (v obrázku je patrné různé usazení takto vzniklé kóty). 

hoboj
31.08.2012, 12:42


Roztečná kružnice není tvořena v náčrtu na patřičném pohledu. Je tvořena pomocí osy tak, aby byla parametrická. Při změně modelu se automaticky překreslí ve výkresu. Lze taky měnit model přímo z výkresu. Náčrtem bych to nedělal, protože se ztrácí parametrizace. Pokud byste měl kótu (viz. obr.) takhle nakreslenou a byly tam ještě další neviditelné čáry a nebo složitější součást, či sestava => Nebylo by poznat co je zakótované.