Zobrazit plnou verzi příspěvku: Inventor - Stress Analysis

ssmiga
22.02.2005, 14:20
Zdravím všechny.
Prosím o radu jakým způsobem převést svařenec na součást, kterou bude možno podrobit pevnostní kontrole. Je mi jasné, že výsledek v tomto případě nebude zcela správný, ale hrubý přehled o napěťových poměrech určitě poskytne.
Jak v této věci postupují ostřílení "Inventoráři" v AIP9?
Děkuji.
 

Otasek
22.02.2005, 14:33
Mám teda pouze AIS, ale pokud potřebuji převést sestavu na těleso, tak využiju "odvozenou součást". Tím dostanete jedno jednolité těleso, které by se mohlo chovat v pevnostních výpočtech jako jeden díl - sorry jestli to nepůjde, je to jen můj tip.
Mám přístup ke catii, takže pevnostní výpočty pak provedu přes export takto odvozené součásti do stepu.... toto celkem funkujeOtasek38405.6208449074

Slade
22.02.2005, 14:48
Zeptám se nelze pomocí svařence a SAT souboru toto přenést do mechaniclu a tu pomocí MKP to nechat spočítat??

Mrázek
22.02.2005, 15:38
Přijatelnější se mi jeví ta cesta přes odvozenou součást (dokud neměl Inventor udělátko na svařence, tak se to jinak nedělalo). Pochopitelně to má dvě zjednodučení - za 1. -tváří se to jako homogenní materiál bez toho, že by věděl o svařených spojích a za 2. -nebudete tam mít materiál, který se dodá při svaření (=housenky), takže bude více "ostrých" rohů, na kterých se koncentruje napětí. Leda že byste si s tím pohrál a dotvořil tam i ty housenky (proč ne?). Ale určitě to pro hrubou orientaci stačí; myslím, že sama MKP, vestavěné do AIP, není příliš přesná (nechci to snižovat, ale při cenovém srovnání se specializovanými SW nemůže být bý Inventoří MKP na podobné úrovni). Na druhou stranu - zkuste se ještě dotázat svého dodavatele, zda to neumí počítat svařence rovnou - zdálo by se mi to logické: pokud má AIP jak možnost tvorby svařenců, tak svojí MKP, mohlo by to umět spolupracovat (já dělám pouze na AIS, takže s tím nemám zkušenost).

Vladimír Michl
22.02.2005, 15:41
Výpočet přes Odvozenou součást je v Inventoru Professional 9 možný (s pravděpodobnými omezeními přesnosti uvedenými panem Mrázkem).

Otasek
22.02.2005, 22:10
Z vlastní postaty MKP stejně v okolí hrany nelze považovat výsledek za korektní - chybí tam okrajová podmínka a můžete se snažit jak chcete, špičku tam dostanete vždycky.
Reálný materiál v těch místech má také extrémy, ale jeho chování je za takových podmínek trošku jiné než matematický model. I kdybyste počítal tu nejjednodužší lineální úlohu, tak bezprostřední okolí zalomení se prostě nebere v potaz, protože tam stejně nikdo neví, co ve skutečnosti je (tak nás to učily na strojárně). Takže na nějaké ty hranky moc nehleďte