Zobrazit plnou verzi příspěvku: iVazby pro součást do OC

issin
27.11.2019, 08:13
Dobrý denPotřebuji radu, jak na iVazby.   Co řeším je problematika tvorby iVazby na hliníkových univerzálních profilech s T-drážkami (některé profily i 16 T-drážek).    Rád bych v T-drážkách udělal kompozitní iVazby, abych usnadnil vkládání matic do těchto drážek. Matice bude rovněž modelována s iVazbou. Jde o dvě vazby v každé drážce. Matici po vložení bude možné v drážce posouvat dle potřeby.   Následně bych rád profil i matice (odděleně) publikoval do OC. V tabulce OC nevím jak co definovat, aby vše chodilo korektně.   Rovněž bych rád, aby po vložení profilu nebyly vidět pomocné pracovní roviny a symboly iVazeb.   Takže jak na to?1. jak efektivně tvořit velké množství iVazeb?2. jak s iVazbou pracovat v iSoučásti?3. jak s iVazbou pracovat v OC?Nebo je nějaké lepší řešení?Za rady děkuji.

Navara
27.11.2019, 13:13
Myslím si, že je to hezký nápad, ale moc fungovat to nebude, bohužel.Zásadní problém je v tom, že iVazbu je možné osadit pouze jediným protikusem. V případě těch matic jich bude několik do jedné drážky a proto by tam muselo být i několik iVazeb (pro každou matici jedna). Další problém je v umístění těch symbolů. Kde ten symbol se určuje pouze jednou během jejího vytvoření. A pokud vím, tak při tvorbě přes uživatelské rozhraní se to snad ani určit nedá.Já jsem to před lety řešil pro jednoho zákazníka a vznikla z toho docela obsáhlá aplikace, která všechny tyhle problémy řeší a k tomu ještě spoustu dalších věcí, včetně automatického generování spojů, výkresů a rozpisu materiálu.Takže podtrženo, sečteno, tudy cesta nepovede.

issin
27.11.2019, 14:44
Mám vyzkoušeno toto:1. V drážce vytvořena střední pracovní rovina na které je vytvořena vazba "A" stejný směr.2. Druhá vazba "B" proti sobě je na dosedací ploše pro matici.3. Vytvořena kompozitní vazba "M" ("A" + "B").-- toto je provedeno v každé drážce --- tzn. 4 drážky = 4x rovina; 4x vazba "M"4. Na matici opět střední prac. rovina s vazbou stejný směr "A" a na dosedací ploše vazba proti sobě "B" => kompozit "M".5. Matice publikována do OC.6. Test vložení matice:- vložení na všechny iVazby OK- vložení postupně, přesun na další vazbu šipkou OK.Problém který řeším je jak tento proces tvorby zjednodušit. u profilu se 16 drážkami je to spousta klikání.Druhý problém je, že po publikaci profilu se sami zviditelní všechny roviny i symboly iVazby. Takže po vložení je model plný rovin a symbolů.Jde nějak řídit viditelnost těchto prvků?A problém je rovněž při vkládání, kdy systém je ochoten využít k vložení i "obsazenou" vazbu nejen v drážce (to je žádané), ale i na matici. Prostě vloží matici na matici (to už tolik žádané není). V souvislosti s tím mne napadá hezká funkce u iVazby. Nyní je u iVazby možnost napsat seznam párových vazeb, bylo by dobré kdyby byla možnost vytvořit i seznam zakázaných vazeb. Pro tento případ by v drážce byla vazba "M1" na matici "M2" v povolených vazbách u matice by byla "M1" a v zakázaných vazbách by byla právě vazba "M2" takže by nedocházelo k vložení matic na sebe.issin2019-11-27 14:50:51

Navara
27.11.2019, 15:12
Na ušetření klikání doporučuju si napsat něco jako "průvodce".Na profilu by mělo stačit vybrat jednu boční plochu v drážce a potom: - Najdi nejbližší rovnoběžnou plochu ve směru normály => druhá plocha pro definici roviny drážky - Najdi navazující plochu která je kolmá na vybranou a její normála směřuje do středu profilu => Dosedací plocha pro matici - Vytvořit rovinu drážky - Vytvořit iVazby - Složit iVazby do kompozituNa tohle všechno jsou v API funkceMimochodem, jak se vám podařilo použít iVazbu vícekrát? Podle mě to nejde a je to proti smyslu iVazeb.


issin
27.11.2019, 18:45
tak ta iVazba byla v každé drážce a všechny byly stejně pojmenovány, systém se tomu nebránil. Trik byl asi v tom, že v každé drážce byla kompozitní vazba "M1", a na matici byla vazba "M2". Počáteční myšlenka byla, že se budou párovat jen tyto dvě vazby, protože je to tak definováno v "M1" na "M2" a v "M2" na "M1", ale matice se párovala i "M2" na "M2".Až bude chvilka udělám, snad krátké, video.Ten "průvodce" je něco jako iLogic, chápu správně, tak iLogic mi stále nejde. Nějak se mi nedaří dostat se do toho. Všechno dělám stylem pokus omyl.

issin
27.11.2019, 20:39
Jak píši, u některých profilů je to spousta klikání.Při převodu na iSoučást (např. Matice) nevím co vybrat a jak to v tabulce nastavit.Po publikování do OC se něco změní a po vložení z OC se všechny roviny stanou viditelné. Předpokládám, že je chyba někde v mém nastavování.Tak tady je postup tvorby iVazeb:[CAST]3870099c-b16e-4879-8db0-7e6b2f0f55e3[/CAST]

Navara
27.11.2019, 22:42
Ta viditelnost rovin je nejspíš nějaká drobnost, na kterou se ještě kouknu.S tím průvodcem/iLogicem bych vám dokázal pomoci, ale asi ne takhle přes forum.Jenže uvedeným postupem nevložíte do jedné drážky víc, než jednu matici. A v tom je podle mě ten zakopaný pes.

issin
27.11.2019, 23:08
To by, v našem případě, možná až tolik nevadilo. Zpravidla je z těchto profilů postaven rám. A k tomuto rámu za pomocí vkládacích matic je chycena nějaká plechová výplň. Otvory jsou, dá se říct vždy tvořeny polem. V takovém případě jedna matice je dostačující jelikož je možné ji "rozmnožit". Rozhodně při vkládání by to ušetřilo spoustu nepohodlné práce, dá se říct 2/3 práce.Ale pokud by bylo jednodušší nějak udělat to, že u modelu matice (v OC) by bylo iLogic pravidlo, které by to usnadnilo tak bych to také bral.

issin
28.11.2019, 08:18
Ještě poznámka, jelikož to z diskuze není až tak patrné, u profilů se bude jednat o isoučást => více profilů v jednom členu rodiny OC. Rozdíl mezi členy rodiny je v počtu drážek.Příklad: Profily MayTec 40x40,LP jako jedna součást v OC s možností výběru.1.11.040040.13LP -- jedna drážka1.11.040040.22LP -- dvě drážky 90°1.11.040040.23LP -- dvě drážky 180°1.11.040040.43LP -- čtyři drážkyTedy asi je potřeba vazby definovat v každé verzi profilu a v tabulce iSoučásti je nějak řídit (vypínat).

Navara
28.11.2019, 08:53
Kombinovat různé tvary do jedné rodiny vám nedoporučuju. Lepší je udělat extra rodinu pro každý tvar a řídit to jediným parametrem délka.Potom je totiž možné ty profily publikovat do OC tak, že je bude možné použít i v rámové konstrukci.

issin
28.11.2019, 10:27
Testoval jsem to a funguje to i v této podobě bez problémů včetně funkcí pokos, ořez na profil, … atd.Profil = iSoučást tvořena postupným vysunutím jednotlivých, vzájemně zarovnaných, náčrtů. Jednotlivá vysunutí jsou vypínána v tabulce iSoučásti, předpokládám že v této tabulce bych měl nějak řídit i ty iVazby popř. i pracovní roviny. Po nastavení iSoučásti dojde k publikaci do OCJediný místo kde může vzniknout problém je, když budu editovat vložený profil třeba z důvodu vytvoření otvorů pro spojky (viz. video zde ). V takovém případě mám přístup k vypnutým vysunutím a mohu je ručně zapnout / vypnout.Výhodou tohoto postupu je, že by měly zůstat zachovány vazby mezi úpravou a profilem i při změně člena rodiny profilu. Obávám se, že záměnu jednotlivých profilů by bylo potřeba úpravu i vazby na okolí tvořit znovu.issin2019-11-28 10:32:16