Zobrazit plnou verzi příspěvku: JPG v autocadu 2006 jako podklad

Mikemamm
03.02.2007, 11:35
Dobry den, chtel bych poprosit o radu jak mam naimportovat vykres, ktery je ve formatu jpg do autocadu 2006 a mohl tam s nim pracovat ? V podstate se mi jedna o to, abych mohl mit stary nascenovany vykres jako podlozku, podle ktere bych mohl merit a rysovat, abych to cele nemusel predelavat rucne.
Dekuji za odpoved,predem se omlouvam zda se ptam a je to mozna jiz nekde zodpovezeno, ale nenasel jsem to

cestár
03.02.2007, 11:48
Autocad disponuje funkiou na vkladanie obrázkov - rastrových súborov. Spôsob ovládania sa mierne líši v jednotlivých verziách, nenepísal ste, ktorú konkrétnu používate. V zásade je to ale podobné ako vo Worde Vložiť-Zo súboru. Pre aspoň približné prispôsobenie veľkosti rastrového obrázka skutočnej veľkosti (kreslíme 1:1) je potrebné vedieť z predlohy aspoň jeden konkrétny rozmer. Pomocou takejto referencie a funkcie Scale sa dá približne prispôsobiť daná predloha a následne na nej kresliť. Uvedený spôsob je ale skutočne len s malou presnosťou. Pri požiadavke na presnejšiu prácu je treba mať na pamäti, že papierová predloha (hovoríme o scane) má viacero nedostatkov - pretiahnutia, zlomy, rozdielne rozmery x,y, atď. Tam pomožu nástroje na plošnú rektifikáciu, ktorými disponuje napr Map.

Kotlaba
04.02.2007, 08:05
...je potrebné vedieť z predlohy aspoň jeden konkrétny rozmer....
 
Raději dva. Tuhle funkci dost používám a setkal jsem se s tím, že naskenovaný podklad měl jiné vodorovné a svislé měřítko, tak jsem musel obrázek uložit do bloku a vložit jako blok s jiným vodorovným a svislým měřítkem.
Tuhle možnost má velký AutoCAD, u LT je to silně omezené, prý ale na to existuje nějaká nadstavba.
Lze vložit obrázek do výkresu (nevím zda je možné aby obrázek byl součástí výkresu podobně jako může být obrázek součástí dokumentu vytvořeného ve wordu, já do výkresu vkládám jen cestu k obrázku), výkres zavřít, obrázek upravit nějakým editorem obrázků a do výkresu se vrátit.
Je potřeba si dát pozor na to, že ve výkresu může být okótovaný nějaký rozměr ale když se ten rozměr přeměří tak vyjde něco jiného - platí samozřejmě to co je napsáno na kótě.
Také jsem viděl (ale neměl jsem možnost si to vyzkoušet) nějaký program co umožňuje pracovat v AutoCADu přímo s rastrovým výkresem.

Kotlaba
04.02.2007, 08:14
Ještě něco. Pokud ten výkres slouží jen k tomu aby se vytisknul na papír, lze do toho výkresu vložit část obrázku (případně jej podle potřeby upravit rastrovým editorem) a v AutoCADu dokreslit jen zbytek. Může být problém jak takový hybridní výkres dostat na papír, je potřeba to zkusit, asi to nebude umět nakreslit pérový plotr.
Také existují programy co umějí s určitým omezením převést rastrový obrázek do formátu DXF - svého času jsem zkoušel demo verzi programu Wintopo co jsem si stáhnul odněkud z internetu.

Mikemamm
04.02.2007, 10:17
Moc dekuji za rady, vse vyzkousim a napisi jak jsem dopadl. Nicneme s tim obrazkem moc pracovat nebudu, potrebuji to pouzit jako "smirak", abych mohl pomoci obrazku udelat par car a mel bych ten samy vykres hotov mnohem rychleji, nez abych to pracne predelaval

Honzík
04.02.2007, 20:00
Pokud máte MAP, tak připojte obrázek příkazem _IMAGE
Příkazem _ADERSHEET (v menu MAP/TOOLS/RUBBER SHEET)můžete posadit mapu na souřadnice, nebo nascanovaný výkres dát do měřítka (alespon přibližného)

Kosík
05.02.2007, 08:18
přeji příjemný denPokud nemusí být obrázek barevný nepoužívejte formát jpg. Ten je svou podtatou v současném acadu neprůhledný dá se sice dát pod ale to funguje se spornými výsledky. Nejlépe je použít tif a komprimovaný je menší než jpg mohu mu přiřadit barvu jakou chci, ale je hlavně průhledný, pokud chci.Jan Kosík

Ferdinand
05.02.2007, 08:57
Já používám taky někdy jako podklad naskenovaný obrázek či napastuji něco z clipboardu (např. z Acrobat Readeru) - do nového "čistého" výkresu. Poněvadž je to pouze "šmírák", na formátu nezáleží (jpg je "neprůhledný", bmp je lepší - je "průhledný"), hlavně ale musí souhlasit rozměry se skutečností (odměřit - zvětšit), dám to do zvláštní hladiny, pak hladině 0/nula/ přiřadím červenou barvu (lépe bude vidět, po skončení přepnu zpět na 7), překreslím to a po zkontrolování smažu rastr/hladinu.

Kosík
05.02.2007, 11:36
a to je škoda, bitmapa má nezastupitelné místo ve stavební dokumentaci neb situace zakreslení do mapoveho podkladu evidence nemovitostí včetně razítka je perfektí doklad o umístění stavby pochopitelně jako hibridní výkres. Nač něco překreslovat či digitalizovat, když se to dá v určitých případech užít tak jak to je.Jan Kosík

artap
06.02.2007, 07:23
... ano, ale záleží jak kvalitní mapový podklad (scan katastrální mapy) je k dispozici. Dalším faktorem, který není pro takovouto práci zrovna ideální je i měřítko. Při sáhovém měřítku 1:2880 je někdy skoro nemožné se spolehnout na nějakou přesnost odměřování. Při tomto měřítku i čára o tlouštce 1 mm znázorňuje ve skutečnosti cca třímetrový pruh.

Kosík
06.02.2007, 08:06
Biitmapa "emá měřítko" je zpravidla v obrazových bodech takže z hlediska práce s ní je gumová. Pochopitelně sice mohu podklad který je vytištěn v měřítku 1 : 50 000 naskenovat a "natáhnot" do měřítka 1:50 ale jaksi to není úplně ono. Pokud použiji podklad 1:2880 do měřítka 1 : 1000 dá se to zkousnout. Mnohdy s měřítkem nemusím vůbec hýbat a na to se tento podklad hodí vůbec nejlépe.Jan Kosík

Honzík
06.02.2007, 08:39
Pak asi záleží na požadované přesnosti. Kreslit do katastrálky se podle mne dá jen orientačně, pro DÚŘ stavby, pak v dalších stupních to chce zaměření. Dokud nebudou pozemky nějak jednotně přeměřeny geodety, tak nemá smysl se bavit o presnosti katastralnich map (mluvim hlavně o venkově)Jinak na katastralkach nekdy byvaji souradnicové křízky (na statnich mapach odvozenych jsou souradnice v rozích + krizky) = s MAPem se dají docela elegantně podkládat