Zobrazit plnou verzi příspěvku: Kuželové ozubení

Mrázek
06.06.2005, 14:28
Dobrý den všem,
vymodeloval jsem v Inventoru 9 s pomocí Design Assistenta kuželové soukolí. Překvapilo mne, že profil zubu je čistě lichoběžníkový. Když udělám čelní ozubení, vymodeluje mi to evolventu (doufám, že poměrně přesnou).
Je to takto správně (už si to ze školy nepamatuji), nebo by mělo i kuželové ozubení mít evolventní profil zubu a systém si to z nějakého důvodu "zjednodušuje"?

de Forbes
06.06.2005, 15:54
Ozubení má vždycky evolventu. Lichoběžník nikdy, to byste musel mís průměr roztečné kružnice nekonečno.

Kubeczka
06.06.2005, 15:59

Určitě si to systém zjednodušuje. Myslím si, že by to byl pořádný záběr pro samotný Inventor i grafiku. Možná se dočkáme, že bude možno v Inventoru modelovat i jiná ozubení elegantně a inteligentně, že to budou inteligentní prvky. Ale to bude taky něco stát. Takže jsme zase u toho: je to jen o penězích :o) a čase.

Otasek
06.06.2005, 19:16
Já myslím, že to není zjednodušení systému, ale zjednodušení si práce těch lidiček, co předmodelovávájí vzory těchto i-součástí.(tvar evolventy má každý zub, který je na obvodu kola = pouze zuby na hřebenu jsou lichoběžníky)
Mě třeba fascinuje vymodelování řetazových kol: šířky na stovky, boční sražení až na patní průměr...když jsem to poslal do výroby, tak si dělňasi ťukaly na čelo, co to za "odborníka" kreslilo..takže jsem si musel kola přemodelovat, tak jak byly zvyklý dělat za zlatých dob ZPS Zlín a Svitu (dobře žesemě povedlo vyštrachat jejich normy)
Když si člověk projde jakým způsobem jsou modelovány některé dílce v mechsoftu, tak si taky musí zaťukat na čelo....
Další příklad může být rovnoboké drážkování...tvar to má hezký(možná ale tak pro nějakou sekretářku), že tomu chybí výběhy nástroje!!! a kořene drážky zahloubení přesně tak jak vypadá frézka kterou se to dělá, tak to už nikoho netrápí..bych je chtěl vidět, jak by takový "patvar" podle těch jejich úžasných výtvorů vyráběly.
Prostě není nad to si některé součástky namodelovat, tak, jak ve skutečnosti vypadají a jak se dají vložit do výkresu a zakotovat...Mechsoft pak hlavně používám pro výpočet(ikdyž, např. již zmíněně řetazovky dělám podle tabulky ZPS norem-v některých případech jsou odchylky hodně velké)

Ľubomír Pápay
07.06.2005, 08:53
Hm, mám podobné skúsenosti ako p. Janča...Keď si spomeniem ešte na časy
keď som robil na starej dobrej 14-ke vylepšenej Geniusom, je mi
normálne clivo. Je to síce staré ako Praha, ale chovalo sa to podstatne
"strojárskejšie" ako Inventor. Človek by si myslel že kompletné
Know-how je v Autodesku k dispozícii aj vývojárom Inventoru a že to
patrične využijú...A pritom nejde o nijaké novoty. Stačilo by, keby
mali medzi sebou aspoň zopár technológov ktorý vedia kde je sever...