Zobrazit plnou verzi příspěvku: LINETYPE hydroizolacia

Punkbaster
27.10.2010, 12:24
Vedel by mi niekto povedat kde by som mohol najst ciaru hydroizolacie?Prehladal som snad uz vsetky free linetype.lin subory no  zatial neuspesne. A vytvorit takuto ciaru sa mi tiez bohuzial nedari....Vopred dakujem P.S. : Taktiez sa musim podakovat vsetkym, ktori na tomto fore podavaju rýchle a hlavne funkcne rady, snad raz nejako pomozem aj ja vam ....

Rostislav Říha
27.10.2010, 13:14
HI (pokial Vam ide o tlstu ciarkovanu ciaru, ktera je ohranicena dvoma tenkymi ciarami) nenakreslíte ako ciaru (.lin)
Podla mna mate nasledujuce moznosti:
1. Multiciara (celkom stara funkcia, podporovana menej a menej)
2. Stavarska nadstavba ci rozsirenie AutoCADu - mavaju funkcie, ktore vedia skonvertovat polyline na izolaciu - viac entit dokopy.
3. Kaslat na to - mozte kreslit jednoducho tlstu ciaru a v popiske oznacit, ze to je HI. kebyste chceli, mozte si spravit ciaru, ktora bude v sebe mat text HI-HI-HI...
4. Kedysi tu bol font, ktory vedel kreslit tepelnu izolaciu aj HI - hrubka sa rovnala vyske textu... izolacia sa teda robila nie ako line, ale ako dtext.
 
osobne bysom odpurucil riesenie 3

PepaR
27.10.2010, 16:12
Prosím jen to ne, plná tlustá čára se slije a pak není jasné na kterém rozhraní hydroizolace leží, nemluvě o tom, že když se podívám pak na výkres, tak není jasné, co je izolováno a co nikoliv. Vím, že v popisu je HI vykázána, ale ne vždy tam ten popis je.Mě se osvědčilo ji kreslit tlustou čárkovanou mezi dvěma plnými čarami.

Rostislav Říha
27.10.2010, 19:51
to pak kreslíte 3 čáry místo jedné. Mně se toto řešení osvědčovalo v letech kolem 1993...teď mi to přijde doslova z minulého století. ... to už snad raději použít třeba čáru jiné barvy nebo ten dtext...
...když jsme u toho: cíl cvičení je, aby se stavba postavila dobře. Z toho hlediska není nic proti ničemu kreslit detaily v ruce na podkladě výstupu z CADu... nebo popsat detail dobře textově... nebo se odkázat na typové řešení výrobce... cokoli, jen ne tahat čáry proto, abych měl za X hodin práce v ruce přesný výkes, který ale nakonec udělá stejnou službu jako skica do stavebního deníku...Rostislav Říha2010-10-27 19:57:31

vbehun
27.10.2010, 21:06
Viz (uzavřená) anketa na téma Stavební detaily a řezy - Kreslení hydroizolace z listopadu 2008.

PepaR
28.10.2010, 10:42
Ano přiznávám, je to jako za stara, ale multičára je nepraktická a kreslit to plnou čárou není zrovna to pravé ořechové. K těm detailům: Řekněme si to na rovinu, stavby se staví často pouze podle DSP (dokumentace pro stavební povolení) a úroveň tohoto stupně bývá různá a na rozkreslování detailů tam není moc prostoru.
 
Navíc, nerad píchám do vosího hnízda, ale na to, že "některým" architektům/projektantům cit pro statiku chybí jsem si už jakžtakž zvykl, ale dle mého by měli vědět, že něco jako hydroizolace na stavbě je. Tím, že to budu zjednodušovat a kreslit to jen jako plnou čáru, kterou někde v budoucnu popíšu v detailu dělám dle mého krok zpět. Navíc můžete nakreslit křivku po obvodě, dát 2x ekvidistantu a je to.
 
PS: Tento odstavec není na nikoho profesně cílen a ani nechce hodnotit práci druhých, pouze vycházím z mých malých zkušeností z oblasti stavebně projektantské.
 
Nicméně zpět k tématu, zapomněl jsem ještě na jednu věc a to, že existuje přímo čára hydroizolace. Najdete ji v CAD standardech pro AutoCAD ve složce Čáry\ST.lin.

Punkbaster
28.10.2010, 10:56
Vidim, ze sa tu rozputala zaujimava debata  K tej izolacii, doteraz pouzivam styl troch ciar....prave preto hladam uz istu dobu riesenie ako tento "trojkrok" zlucit do jedneho. Musim podotknut, ze svata pravda je prave to, ze vykres je robeny tak aby bola stavba "dobra". Z toho hladiska je jedno ake ciary, popisky a oznacenia kto pouziva...hlavne nech to je intuitývne a zrozumitelne ( v zmysle EN samozrejme  ). Avska prave pri problemoch ako je napr. HI ciara je trochu chaoticke prave kotovanie a detaily (pri kotovani treba chytit strednu ciaru, co si vyzaduje zoom a stelovanie = spomalenie prace = neziaduci ucinok )Suma sumarum, znova a zas dakujem za trefne odpovede a hlavne za tie CAD standr. , ktore uz sice instalovane mam, no asi mam starsiu verzi v ktorej som tuto ciaru nenasiel.

Buba
28.10.2010, 13:05
[QUOTE=Rostislav Říha]HI (pokial Vam ide o tlstu ciarkovanu ciaru, ktera je ohranicena dvoma tenkymi ciarami) nenakreslíte ako ciaru (.lin)
Podla mna mate nasledujuce moznosti:
1. Multiciara (celkom stara funkcia, podporovana menej a menej) ...[/QUOTE]
V poslednom AUGI Wish liste sa hovorilo aj o rozšírení editácie Multičiar. Takže, ak tento bod dostal dostatok hlasov, môžme sa tešiť, že si multilines prídu opäť na svoje.

Janos1
28.10.2010, 15:05
Ja pouzivam ciary Izolacie od uzivatela Robo tu z fora. Staci ich nacitat prikazom TYPC. Su tam typy ciar hydroizolacie a tepelne izolacie.Davam do prilohy. Obe subory len nakopirujte do adresara Support - u mna je toC:\Users\JanosP\AppData\Roaming\Autodesk\AutoCAD 2011\R18.1\csy\Supportuploads/20101028_150322_STN.zip

Rostislav Říha
28.10.2010, 20:39
[QUOTE=PepaR]...kreslit to plnou čárou není zrovna to pravé ořechové... [/QUOTE]
proč? nebavme se jen o HI, vezměme to obecně: co třeba parotěsná zábrana? tlouštku to má nulovou a stejně potřebuju ve výkrese ukázat, kudy běží...nejlogičtější mi přijde kreslení všeho plnými čarami a rozlišování barvou.


A znovu zdůrazňuji: jsou dva typy detailů:

rozměrově koordinační detail, kde jde o tlouštky a návaznosti konstrukcí - U ACA či revitu je takový detail většinou vygenerován programem a jen se kótuje a popisuje
klasický stavařský detail, kde se řeší větší podrobnost (jak půjdou jednotlivé vrstvy HI přes sebe, co se kde šroubuje, přistřeluje, natírá...)

detail typu 1 mi přijde ekonomické dělat v autocadu, plnými čarami a odlišovat barvou
detail typu 2 nakreslím přes šmírák na podkladě dwg v ruce mnohem rychleji, než bych ho nakreslil v autocadu.

vbehun
28.10.2010, 20:55

Bohužel tento postup - barevný výkres - naráží na dvě úskalí:(1) Někteří objednatelé striktně vyžadují výkresy vykreslené ve svém vlastním stylu a černobíle.(2) Barevné výkresy z běžných inkoustových tiskáren, které se vykreslují většinou na maximální rychlost (=nejmenší kvalitu) jsou pro drsné venkovní prostředí stavby nepoužitelné. Je nutno použít speciální tiskárny a příslušné tonery. [QUOTE=Rostislav Říha]...nejlogičtější mi přijde kreslení všeho plnými čarami a rozlišování barvou.


[/QUOTE]

Rostislav Říha
28.10.2010, 21:14
[QUOTE=vbehun] Bohužel tento postup - barevný výkres - naráží ...[/QUOTE]
Věcně:

o tom, že na stavbě prší a každá tiskárna tiskne jinak, vím.
abych byl ve vztahu ke klientovi v pohodě, potřebuji mít převzaté PDFko nebo podepsaný výkres - co se s ním stane dál už není MOJE zodpovědnost.
technicky nejjednodušší a nejvíc foolpoof jsou plné čáry.
go figure.

vbehun
28.10.2010, 21:50
Ne pro každého končí jeho účast na stavbě odevzdáním výkresu.[QUOTE=Rostislav Říha]go figure.[/QUOTE]

Rostislav Říha
28.10.2010, 22:02
[QUOTE=vbehun]Ne pro každého končí jeho účast na stavbě odevzdáním výkresu.[/QUOTE]

 
to máte samozřejmě pravdu.
 
Snažím se říci:

pokud mám smluvní vztah, chci mu dostát.
smluvní vztah mne zavazuje něco odevzdat-to něco chci mít blbuvzdorné, jinak bude smluvní pokuta...tady bych rád, aby z fóra povstala nějaká definice toho, co je - ve vztahu k platným zákonům - OK a zároveň to je odkontrolovatelné a foolproof. Nechci si CADem přidělávat starosti.
stavba je jiná historka - a i tam je třeba hlídat, co jsem slíbil.
Obecně mi jde o to, abych měl kontrolu, a minimalizoval riziko vlastních chyb.

PepaR
29.10.2010, 07:56
[QUOTE=Rostislav Říha]proč? nebavme se jen o HI, vezměme to obecně: co třeba parotěsná zábrana? tlouštku to má nulovou a stejně potřebuju ve výkrese ukázat, kudy běží...nejlogičtější mi přijde kreslení všeho plnými čarami a rozlišování barvou. 
...[/QUOTE]
Ad barva) jak píše vbehun, je s ní problém na stavbě a mohou s  ní mít problém i někteří lidé.
 
Ad hydroizolace (= HI)) Netvrdím, že v půdorysech a  řezech má být všechno, od toho jsou právě ty detaily, ale dle mého by se tam měla značení a HI objevit. Aneb ač má HI malou tloušťku, tak má naopak velkou funkci a zaslouží si tam být. Nu a právě tím, že tam bude, minimalizujete možné chyby, čehož jak píšete Vy, chcete sám docílit.
 
Ad parozábrana) Skladba střechy (případně stěn dřevostaveb) je dosti cholostivá věc a debata by vydala na samostatné téma, protože v jedné rovině může být více materiálů (rošt vyplněný tepelnou izolací atd.) a další neméně důležité vrstvy (separarační, drenážní atd.), které v daném měřítku nevykreslíte/nerozlišíte. Tam bych se přikláněl k popisu jednotlivých skladeb.

be_em
29.10.2010, 08:44
Tiež sa neprikláňam k farebnému riešeniu, ktoré ma viac nevýhod ako výhod!!! Ak ste za plnú čiaru tak prečo už nemôže byť hrubá čiarkovaná??? .... ja to robím tiež kombináciou troch čiar. Je to pracnejšie ale takto sa to má kresliť a je to zaužívané a preto to tak robím. Som potom s tým výkresom spokojnejší! :-)

A zase až taký problém prirobiť k čiarkovanej čiare dve plné čiary nie je. Je to na pár klikov. Ako bolo už vyššie spomenuté pri kótovaní si potom tieto dve čiarky nevšímať! To je všetko.

PepaR
29.10.2010, 09:13
Ještě se vyjádřím k problematice kreslení a kótování HI.
 
Jelikož do celkévé tlouštky konstrukce se HI nezapočítává, kreslím ji na místo rozhraní materiálů, kde je umístěna jako tustou čárkovanou čáru a ekvidistantou pak ubírám na každou stranu okolních materiálů cca 15 jednotek (mm).
 
Skladbu kótuji pak na osu a nemůže dojít ke špatnému okótování tlouštěk jednotlivých konstrukcí.
 
Přikládám pár ilustračních obrázků:

PS: Nicméně ne každému tento styl kreslení může vyhovovat a já sám již nějaký čas používám kreslení HI pomocí stylu čáry Hydroizolace.PepaR2010-10-29 10:02:33

be_em
29.10.2010, 09:53
Presne tak, HI na rozhraní materiálov. Takto to má vyzerať.

VopluDa
29.10.2010, 11:50
jj, HI se do celkove tloustky konstrukce nezapocitava. v pripade HI typu folie, nic proti tomu, ale v pripade asf.pasu to byva problem, protoze uz to neni az tak zanedbatelna tlouska, aspon z pohledu me profese vyplni stavebnich otvoru a proskl.al. fasad, kde si fakt hrajeme s mm, kde neplati "cm zadna mira", protoze pak treba drhne kridlo o podlahu nebo fix nejde zasklit, protoze cista podlaha je o 3mm (o HI) vyse a z profilu ma koukat nad cistou jen ta zasklivacka, protoze si HI nekdo neodecet (neni zapoctena v celkovy tloustce) a kvuli par mm se to prece nepos... . to jen ze zivota na okraj

PepaR
29.10.2010, 12:08
Opět souhlas, ale dle mých zkušeností by mělo být Ve vaše zájmu, jako realizátora fasád, zajet si na stavbu a zaměřit si skutečnou velikost otvoru a ověřit si rozměry. Ta velikost se může změnit nejenom vlivem HI,a le i vlivem šikovnosti prováděcí firmy ;(.

VopluDa
29.10.2010, 13:02
souhlas, z pohledu realizatora zamereni urcite (nejsme v irsku, kde se dela JEN podle projektu - nezameruje se !!! ). ale ja skladam ty cary, podle kterych se to dela u nas, ze. a zameruje se, kdyz jeste nejsou cisty povrchy a tam pak prave vznika ten problem, kdyz neni ve skladbe zapoctena napr. ta tezka HI. je sice pravda, ze se to pak da vetsinou nejak "vybastlit", ale my tu prece principujem. nebo se pletu? ono to vetsinou dopadne tak, ze ten, co to nacmaral je debil, kterej tomu nerozumi a ti chudaci na stavbe to musej napravovat   

PepaR
29.10.2010, 13:05
Tak, tak, ta poslední věta je snad nesmrtelná a každý se s ní setká i kdyby byl sebelepší projektant.