Zobrazit plnou verzi příspěvku: Má někdo zkušenost v SolidWorksu

Lukáš Záruba
15.01.2008, 08:22
Jelikož jsem nepracoval v jiném programu než je inventor a AutoCAD rád bych zkusil i jiné programy. Proto bych rád věděl jestli je práce v SolidWorksu složitější a jaké jsou tam rozdíly od inventoru. Předem dík za každý poznatek.

Mrázek
15.01.2008, 08:36
1. SolidWorks je program srovnatelný s Inventorem jak co se možností týče, tak co se týče náročnosti ovládání. V něčem je silnější jeden, v něčem druhý, ale o tom už bylo publikováno dost článků (např. v Computer Designu).
SolidWorks má pochopitelně svoje prostředí a svou logiku ovládání, která se od Inventoru liší, takže na to si musí člověk zvyknout, ale principielně jsou to oba parametrické modeláře, takže principy tvorby modelu jsou obdobné.
2. Také jsem měl období, kdy jsem chtěl osobně vyzkoušet více podobných programů, ale tuto cestu jsem opustil jako velice málo efektivní. Dobře se naučit jakýkoliv CAD je věc mnohatýdnů až měsíců (to, že se člověk naučí za tři zny základní funkce programu neznamená, že v něm umí efektivně pracovat) a v okamžiku, kdy se v něm pravidelně nedělá, tak člověk tu efektivitu postupně ztrácí. Takže upřednostňuji prohlubovat znalosti v programu, který už umím, než se jich učit více, ale povrchněji. Toť má zkušenost.

Ľubomír Pápay
15.01.2008, 08:45
100% súhlasím s p. Mrázkom

Radek001
15.01.2008, 08:47
Tu zkušenost s více programy bezezbytku potvrzuji. Rad

Martin Rebenda
15.01.2008, 08:49
Já bych jen doplnil, že ze všech 3D modelářů má inventor navrh ve tvorbě výkresů, tam ostatní pokulhávají. Takže pokud je Vaším výstupem (což je u většiny z nás) 2D dokumentace do výroby, nepřemýšlel bych o ničem jiném...

Lukáš Záruba
15.01.2008, 10:08
Nehodlám se přesouvat na jiný program, spíš mě zajímá jak vypadá, jak pracuje a jak komunikuje s inventorem. Je pravda že s inventorem pracuji rok a půl a ještě je dost věcí které mě dokáží zaskočit. Moji nevíhodou je to že pracuji pro německou firmu a mám inventor v němčině a umim jen základy němčiny proto mě i nepatrný problém zdrží. 

Charlee
17.01.2008, 12:12
Jen pro informaci. Našel jsem jiny program pro 3D a 2D o kterém sem ještě neslyšel Medusa4. Běží i pod linuxem.

pavel.janovsky
17.01.2008, 17:13
Samozřejmě na to každý bude mít jiný názor, ale například ve výčtu konkrétních funkcí ve výkresu by Inventor vítězně nevyšel - pokud bych srovnával s Pro/E. Ale každý nechť si to vyzkouší sám - má-li dost času proniknout trochu hlouběji.

K4my
18.01.2008, 06:21

Pro me zrovna neni dvakrat veliky problem pracovat ve vice CADech nicmene pan mrazek ma pravdu, je to stejne jako se sporty, zkratka kdyz se necemu nevenujete tak se to odrazi na vysledku, ale obecne si troufnu rici ze solid works je na narocne prechodove a tvarove soucasti lepsi, nehlede na to ze ma uzasne prezentace a simulace zarizeni, ktere se da mam pocit i proste surove naprogramovat. to uz nechci kecat, nicmene osobne si myslim ze pro bezny strojni prumysl je inventor nejrozumejsi volba, solid works vyuzivaji spise dost lide na volne noze co sem si tak vsiml, asi je to i diky cenove dostupnosti.K4my2008-01-18 06:22:34

prochaska
18.01.2008, 08:42
[QUOTE=Lukáš Záruba]
Jelikož jsem nepracoval v jiném programu než je inventor a AutoCAD rád bych zkusil i jiné programy. Proto bych rád věděl jestli je práce v SolidWorksu složitější a jaké jsou tam rozdíly od inventoru. Předem dík za každý poznatek.[/QUOTE]
 
Hrál jsem si s Inventorem i SolidWorksem a můj osobní pocit je, že SolidWorks je výrazně bohatěji vybavený funkcemi a vlastnostmi než Inventor, díky čemuž bylo zpravidla snazší dosáhnout cíle. Na druhou stranu mi připadá, že Inventor má lépe domyšlené výkresy. Co mi v SolidWorks vyloženě chybělo je možnost při zadávání hodnoty kóty v náčrtu přímo použít hodnotu (jméno) jiné kóty a to i z jiného modelu. V SolidWorks se to dá sice vyřešit taky ale hodně toporně. Co mají zase  společného je hnusně vysoká cena, velmi výrazně nižší cena v USA a platnost licence jen pro stát ve kterém byla zakoupena. Proto jsem dal oběma programům sbohem.
 

VlJanecek
18.01.2008, 09:24
Bohatěji bych neřekl - funkcí mají zhruba stejně. Některé funkce jsou v Solidworks trošku příjemnější, ale některé tam chybí úplně - třeba funkce z  Mechsoftu. Inventor je ale zase o hodně lepší ve výkresech a hlavně umí DWG. S tím jsme u Solidworksu měli dost potíže. Další problém je že Solidworks asi není tak rozšířený takže i podpora je slabší.V USA je levnější leccos, od elektroniky a foťáků až po benzín. Ale abych řekl pravdu, tolik mně to netrápí.

prochaska
18.01.2008, 09:51
Jasně, v USA je levnější skoro všechno, ale když si nechám poslat z USA mikroskop (vyjde na půlku i s poštovným :-)) tak mi tady funguje taky a nikdo neřekne ani bé. Ale jsem naštvaný, že EU neudělá něco s tím omezením platnosti licence když přitom kvůli podobné věci klidně proháněli Microsoft :-( Myslím, že výrobci CADů by potřebovali ostřejší konkurenci jak prase drbání :-)
 

pavel.janovsky
18.01.2008, 09:53
A co u Vás zvítězilo ?Pracoval jsem léta v Inventoru, pak několik let v Pro/E a poté jsem přešel do firmy, kde je Inventor. Přechod na Pro/E byl bolestný ve smyslu učení. Prostě do toho množství funkcí a možností nelze proniknout za týden, ani za měsíc. Návrat k Inventoru byl více bolestný v tom, že mi ty možnosti prostě chyběly a chybí dodnes. Souhlasím s názorem, že je třeba proniknout do toho, v čem dělám ať je to Inventor nebo něco jiného. A také jsme každý jiný a něco nám sedne víc, něco méně.

Radek001
18.01.2008, 09:56
[QUOTE=prochaska]Jasně, v USA je levnější skoro všechno, ale když si nechám poslat z USA mikroskop (vyjde na půlku i s poštovným :-)) tak mi tady funguje taky a nikdo neřekne ani bé. Ale jsem naštvaný, že EU neudělá něco s tím omezením platnosti licence když přitom kvůli podobné věci klidně proháněli Microsoft :-( Myslím, že výrobci CADů by potřebovali ostřejší konkurenci jak prase drbání :-)
 [/QUOTE]
 
Houuu. Připojuji se

VlJanecek
18.01.2008, 10:27
Jestli byl dotaz na mně tak u mně jednoznačně zvítězil Inventor.S tou konkurencí to nevidím až tak jednoznačně. Jednak si myslím že konkurence u CADů je srovnatelná s hustotou konkurence například u Officů, multimédií, databází a větší než například u podnikových systémů a jednak konkurence u vývoje software znamená i větší binec ve formátech, ovládání, kompatibilitě. Představte si ty komplikace programování kdyby neexistoval faktický monopol Windows, nebo kdyby dokonce nebyly standardizované PC.Spíš je dobrá konkurence dodavatelů.

prochaska
18.01.2008, 10:55
[QUOTE=VlJanecek]Představte si ty komplikace programování kdyby neexistoval faktický monopol Windows, nebo kdyby dokonce nebyly standardizované PC.[/QUOTE] 
Ono by "se" to nějak vyřešilo. Prostě to co je teď v náznacích (linuxové distribuce ve zdrojáku, JIT překladače, různé "samovolně" vzniklé open-source standardy apod.) by se vyvíjelo zřetelněji a intenzivněji.
prochaska
18.01.2008, 10:58
[QUOTE=janovskyjdk]A co u Vás zvítězilo ?[/QUOTE]
 
U mně Alibre Design, free verze (ale neživím se konstruováním, pro mě je to doplňková činnost, kdybych tím vydělal víc než co ten CAD stojí tak bych asi šel do PRO/E) :-).

Charlee
18.01.2008, 11:27
Já používám Inventor ke všemu. Ostatní programi hodně zkouším ze zvědavosti, pro rozšíření obzorů a někdy z nudy.