Zobrazit plnou verzi příspěvku: matrice

jaram
08.02.2005, 09:39
Dobrý den, dokázal by mi někdo prosím poradit, jak co nejefektivněji vytvořit model matrice v AIS 9? Jedná se o obyčejný kolo ve kterém jsou díry jako v mlýnku na maso. Díry mají nějaký průměr a jsou uspořádány v rovnostranném trojúhelníku o nějaké rozteči. Problém je, že tvary a průměry děr a jejich rozteče se mění podle charakteru vytlačovaného materiálu a nedokážu to vymyslet tak, abych mohl přes parametry změnit tyto dvě hodnoty a automaticky vytvořit novou matrici. Zkoušel jsem na to jít přes pole a zrcadlení, ale to bylo spíš zoufalství. jaram38391.4166319444

Otasek
08.02.2005, 15:21
Jestli by nestálo za pokus zkusit vymyslet nějaké makro - teda prvně odladit nějaký algoritmus, který by vyprodukoval požadované souřadnice. Jestli se vám poved, tak už konkrétní makro by němělo být takový problém. Zatím jsem makra na tvorbu prvků nepoužíval (dělám příliž jednoduché díly) ale pokud dělátě více takto podobných matric, asi by se vyplatilo, dotoho investovat čas

jaram
09.02.2005, 07:46
Ten algoritmus je docela oříšek. Zkoušel jsem to tímhletím směrem, ale dosáhl jsem pouze toho, že díry mi to sice udělalo, ale jen v několika řadách, a to těch, které byly rozměrově nejblíž průměru matrice. Zkoušel jsem to přes pole s tím, že do počtu děr v jednotlivých řadách jsem zadal číslo jako funkci rozteče děr, průměru děr a průměru matrice.  Bohužel při změně rozměrů se mi upraví rozteče, průměry, ale počty děr ne. Viděl jsem podobný problém řešený pomocí excelovské tabulky, ale vzhledem k tomu, že pracuji v AIS9 teprve nedlouho, tak mi to připadá spíš jako sci-fi.

Mrázek
09.02.2005, 08:38
Ta tabulka vám pomůže zadat nové parametry najednou (včetne počtu prvků pole), ale algoritmus se musí vymyslet tak jako tak.

Otasek
09.02.2005, 14:08
Já více než v AI (VB) programuju v php (+mám k němu oproti VB český manuál) - možná to nebude tak složité - nakreslit kružnice do náčrtu snad není takový problém - ještě sem to nepotřeboval,ale na xanadu se kdesi válí makro na kreslení čár podle excelu,takže něco by se z toho dalo použít + nějakým způsobem odladit algoritnus na vytvoření té tabulky , bez toho se nehnete x pokud neumíte programovat tak ten algoritmus budete dost špatně tvořit - rád bych vám i konkrétněji pomohl, ale jsem poslední týden dost v časovém tlaku a v nejbližší době se to asi nezlepší

Mrázek
09.02.2005, 15:40
Já to vidím maličko jinak. Matrice budou podobné, ale budou se lišit průměrem kružnic, jejich roztečí a počtem. Tedy se jedná o několik přesně definovaných parametrů, které se dají pojmenovat a nadefinovat pro každou velikost pomocí tabulky. Náčrt se pochopitelně nakreslí prostředky Inventoru, ale přepínání mezi velikostmi = použití jiné sady parametrů se může dít přes Excel.
Kdysi jsem tento prostředek použil, ale nevím, zda to přinese nějaký velký efekt. Záleží na stylu práce. To použití tabuky si najděte, je to někde v helpu.

Otasek
09.02.2005, 22:32
Asi bude jedno jestli se to bude dělat pomocí externí tabulky nebo interně pomocí isoučásti. Důležité je způsob vytvoření trojúhelníkového pole.
Jsem něco zkoušel a asi by se to dalo použít:
-nadefinujte si výchozí díru (bude v jednom z rohů) a rovnostranný trojůhelník, který vám určí směry pole
-vytvořte kosočtvercolé pole děr = dostanete tak vlastně dva počadované obrazce navzájem zrcadlené
-pod polovinou přičtěte objem jedné díry tak, aby se vyrušila
-vytvořte druhé pole, které vám "odmaže" nepotřebné díry

asi to z tohoto nepochopíte, tak tady máte hotový ipt v zipu

jaram
14.02.2005, 08:31
Děkuji za náměty. Právě jsem se vrátil z několikadenního školení, takže se na to podívám a dám vědět jak to dopadne. Něco napadlo ještě i mě, tak uvidíme.