Zobrazit plnou verzi příspěvku: Měřítko výkresu

Bucivoj
08.01.2015, 00:01
Tak jsem tady zaseMám tu zase takovou botu.!Vytisknul jsem si výkres a zjistil jsem,že mi nesouhlasí měřítko se skutečností.Na výkresu mám nakreslený výrobek,jehož celková délka je 60mm.Na výkresu ho mám v měřítku 2:1,takže když ho změřím pravítkem,tak by to mělo být 120mm,jenže to je cca 115mm.Nevíte náhodou někdo čím to může být?  A ještě něcoKdyž kliknu na "Tisk" a dám měřítko "1:1" a vytisknu,tak mi ty rozměry souhlasí,ale je problém v tom,že mi z výkresu zmizí rámeček (ten mám nastavený tak,že je odszený od okraje výkresu o 2mm) a chybí mi i kousek razítka.Když ale dám Tisk a měřítko nastavím na "přizpůsobit",tak se mi to vytiskne v pořádku,ale nesouhlasí mi to měřítko se skutečností.Poradí mi prosím někdo co s tím?David

Bucivoj
08.01.2015, 03:42
Teď jsem ještě teda zkusil tohle:Otevřel jsem si šablonu Norma.idw---upravil velikost listu na A4+na výšku---kliknul jsem na základní pohled---a vytvořil jsem si výkres---vytisknul a všechno je v pořádku.Takže problém bude zřejmě v tom,jak vytvářím ten rámeček nebo to razítko,že?Když jsem ale postupoval takto---Kliknul jsem Norma.idw---pak ve stromové nabídce jsem kliknul pavým tlačítkem myši pod List:1 na Výchozí rámeček a dal odstranit---pak jsem kliknul pravým tl. myši pod Zdroje výkresu na Rámečky a dal jsem Definovat nový rámeček---pak jsem dal Obdélník a vytvořil ho---pak Kóta a a zakótoval jsem strany obdélníku k rohům výkresu (na těch rozích jsou tmavé body) ---pak Dokončit náčrt a pojmenoval jsem ten rámeček---pak jsem ten rámeček vložil do výkresutak mi to zase v náhledu tisku ukázalo,že by mi to vytisklo bez toho rámečku,Takže problém je v tom,že dělám nějakou chybu při vytváření toho rámečku.Poradí mi prosím někdo jak to udělat správně?

flesar
08.01.2015, 06:57
Nemůže být chyba v tom, že tiskárna neumí bezokrajový tisk. Buď vám tedy zmenší to co chcete vytisknout na cca 95% (vaše volba Přizpůsobit) nebo prostě ořízne to co je pro ní v netisknutelné oblasti (volba 1:1).

Bucivoj
08.01.2015, 07:46
Jak píšu výše"Teď jsem ještě teda zkusil tohle:Otevřel jsem si šablonu Norma.idw---upravil velikost listu na A4+na výšku---kliknul jsem na základní pohled---a vytvořil jsem si výkres---vytisknul a všechno je v pořádku.Takže problém bude zřejmě v tom,jak vytvářím ten rámeček nebo to razítko,že? " Pokud si jen upravím velikost listu a neupravím "Rámeček",tak mi to tiskárna vytiskne i s rámečkem,tak jak potřebuju.Pokud ale původní rámeček odstraním a nahradím ho svým,tak začnou ty problémy.No nevím co to znamená?

Skeawe
08.01.2015, 08:39
Zkladni pravidlo, z vykresu se neodmeruje!!!! Problem je pouze v tisku. Zruste pri tusku zaskrtnuti-prizpusobit velikost a dejte tisk 100 rocent velikost tj1:1 a vse bude ok.

Mrázek
08.01.2015, 09:14

Pochopitelně záleží na tom, v jaké vzdálenosti od okraje listu je rámeček a na tom, jaké okraje zvládá tiskárna (např. A4 - formát listu 210x297 - rámeček 5mm, tedy 200x287 to třeba některá tiskárna nevytiskne, ale rámeček 10mm, tedy 190x277 už ano).Při problémech s tiskem se mi osvědčilo převést výkres do pdf, kde je tisk bez problémů. Ale s nativním formátem Inventoru (idw) jsem také nikdy problémy neměl (horší to je s dwf).Ale jak píše Skeawe - máte-li nastaven tisk 1:1, bude ve správném měřítku (a pokud to nevytiskne rámeček, tak je to právě v kombinaci toho, jak je rámeček vytvořen a schopností tiskárny).

raspi
08.01.2015, 09:15
Ještě dnes se mi zvedá hladina adrenalinu z toho, jak mi před léty v dobách kreslení tuží na pauzáku otec přeměřoval výkresy, pravé úhly, napojování čar .....Tisk na 95% bych fakt neřešil a přijít za mnou někdo z dílny s výkresem a pravítkem, tak by mu ho omátil o hlavu. Důležitá jsou samotná data v cadu nakreslená 1:1 např. pro výpalky, popř. pro možnost odměřování na modelu.

Cheff
08.01.2015, 12:28
Případně, když už někdo něco odměřuje z výkresu (co si budeme namlouvat jsou situace, kdy se tomu nevyhneme - leda bych si rozměr rovnou vymýšlel...). Tak snad ví že dělá něco co se nemá, takže tomu musí přizpůsobit postup -> kontrola reálného měřítka - přeměřím okótovaný rozměr a porovnám s kótou... Protože si nemůžu být jistý, že to opravdu vyjelo v 1:1! Ideálně to udělat pro obě osy - co kdyby náhodou... A pokud to náhodou nevychází, tak mám "opravný koeficient" (samozřejmě, že se bavíme o přesnosti +/- )Jinak je to opravdu jak píší kolegové výše - nepoměr tisknutelné plochy ke skutečnému rozměru.Osobně raději nemám dotištěné rámečky až k okraji papíru a tisknu 1:1, kdo ví kam se výtisk dostane...

Bucivoj
08.01.2015, 13:02

Skeawe: No někdy jsou situace,kdy jsem odměřování z výkresu použil-nahazoval jsem mašinu (CNC obrábění),ale dostal jsem neúplný výkres od zákazníka.Blbé bylo,že jsem to nahazoval na noční,takže se těžko někomu dovoláte,aby jste se zeptal.Naštěstí byl výkres ve "funkčním" měřítku,takže to šlo podle toho odměřit.Samozřejmě by to šlo udělat i jinak,ale takhle to bylo nejpohodlnější  

Bucivoj
08.01.2015, 13:11

Mrázek:To vypadá rozumně,jak jste mi to vysvětlil.vyzkouším teda,jaký rámeček mi ta tiskárna teda dokáže vytisknout,abych to pro příště věděl. Mohl by jste mi prosím poradit,jak se dělá ten převod výkresu do pdf?

Bucivoj
08.01.2015, 13:14

Raspi: Jde mi jen o to,proč se mi to takhle vytisklo.Nic víc nic míň Byl bych ale raději,kdyby to souhlasilo Za mnou nikdo z dílny nepřijde,protože dílna jsem já a kolegaJen jsem chtěl vysvětlit v čem je probléma to se už asi stalo.Děkuji

Mrázek
08.01.2015, 13:15

Ikona vlevo nahoře "I" - exportovat - pdf

Bucivoj
08.01.2015, 13:17

Děkuji!

dusek
08.01.2015, 13:19
Převod do pdf máte, když kliknete v levém horním rohu na "I" -> Exportovat -> PDFK rámečku, v předchozí práci jsme měli vnitřní rámeček 5 mm od okraje a na tiskárně se te nevešlo - tiskli jsme "maximálně do plochy". V současné práci jsem si rámečky udělal vnitřní rámeček 10 mm od okraje papíru, v levé straně o 20 mm a při tisku se mi to celé vejde 1:1.

Bucivoj
08.01.2015, 13:29

Teď už mám volno,ale až budu v práci,tak si s tím už zkusím pohrát.Mě šlo jen o to,jestli ZASE  nědělám něco blbě! Ještě bych se Vás na něco zeptal: na začátku,když jsem se dostal k práci s Inventorem,jsem výkresy dělal v šabloně ISO.dwg.Pak jsem ale zjistil,že bych to měl dělat v šabloně Norma.idw.Chtěl bych se zeptat :Jaký je mezi těma šablonama rozdíl?

Mrázek
08.01.2015, 15:29

V "dospělém" Inventoru je pouze šablona "Norma.idw". Předpokládám, že v LTčku, který je určen m.j. právě pro tvorbu výkresů a detailování, jsou šablony pro jednotlivá noremní prostředí. T.zn., že jsou např. kótovací styly přizpůsobené té které normě. Ale to si můžete zkusit (možná jsou tam rozdílná razítka, kusovníky, apod.). My sice vycházíme ze šablony Norma.idw, ale stejně ji máme v mnohém přizpůsobenou firemním zvyklostem.Nicméně tuto otázku by vám měl zodpovědět někdo, kdo má zkušenosti s Inventorem LT.