Zobrazit plnou verzi příspěvku: Modelování úkosu v oblouku
Dobrý den.Potřeboval bych poradit s modelováním.Jde o to, že mám přechodovou kolejnici v oblouku. Ta slouží k propojení kolejnic různých výšek a třeba i šířek a hloubek žlábků.Vycházím z maximálního rozměru. Na ose jsem si v obloukových délkách našel body 675mm a 675+300mm. Na začátku a v těchto bodech jsem tečně k oblouku vytvořil pracovní roviny.První úsek jsem odečetl tažením na délce 0-675 po oblouku, obdélník 180x50. Pak potřebuji se dostat z místa 675 na 675+300m, ale z výšky 130mm na původní výšku 180mm. Zatím jsem toto udělal šablonováním. V místě 675+300 jsem v náčrtu nakreslil obdélní 180x50 a v 675 použil říznutý obdélník 180x50. Tyto dva náčrty v 675 a 675+300 jsem použil pro šablonování a použil volbu osa, kde jako osu jsem použil oblouk na horní ploše, který slouží k vymodelování maximálního rozměru. Je mi jasné, že to není geometricky správně. K šablonování by měla sloužit nějaká 3D křivka, ale nevím jak se k ní dostat. Asi vznikne průnikem dvou křivek, jednu znám tu na horní ploše, ale z boku nevím, jak na to, ta je v oblouku.Ve vytvořených rovinách pak potřebuji použít pro další modelování příkaz Promítnout říznuté hrany a ty použít pro další modelování komor atd. Podle mého špatného postupu jsou hrany deformované a po modelování zůstávají po odečtení různé plochy, kterých se různě zbavuji. Na výrobu to nemá žádný vliv, nepřesnosti jsou řádech desetin milimetru.Ale zajímalo by mě jak by se to mělo vymodelovat správně, aby vše sedělo.Neměl by někdo radu, jak na správný výsledek.
mark2016-03-07 16:57:17
Zdravím,nezkoušel jste to modelovat rovné, což by bylo daleko snažší a pak použít příkaz Ohnout součást (v INV2014 je to zde: záložka 3Dmodel/rozkliknout Upravit/ Ohnout součást)?To by možná byla schůdná cesta
Pokud se kolejnice nejdříve obrábí a teprve pak ohýbá, použijte variantu od p. Šimůnka, jinak můžete modelování zkusit jinak:-První část je zbytečné řešit tažením, stačí vysunutí (v náčrtu musí být tvar zadefinován ke středu/ose)-Přechod/zkosení vytvořte odečtením pomocí fce. šroubovice
Dobrý den.S tím vysunutím tomu moc nerozumím. Rozměr je větší než šířka 180mm a pro konec vysunutí je použito Hranice Do, kde je jako konec určena Pracovní rovina do výseče. Nevím, kde jste vzal tu křivku pro šroubovici.Jinak všechny části u žlábkových výhybek, kde dochází k obrábění žlábků, kde se různě mění hloubka, šířka, tvar, počty rádiusů atd se vše obrábí v ohnutém stavu, protože s tím by se nikdo nedomluvil. V podstatě se svaří kolejnice a bloky do svařenců, kde jsou použity speciální kolejnice bez žlábků jsou plného tvaru, až pak se do nich obrábí žlábky. Výsledek viz obrázek. K tomu jsem se dostal, ale jde mi o to jak se dostat k výsledku geometricky přesně.Jinak jsem ještě zkoušel obdélníky prodloužit a na jejich konci jsem vytvořil rovinu a na ni promítnul hlavní trajektorii ohybu z Roviny XY. Pak se mi tato křivka dotýká šablonovaných prvků, ale ani tento způsob není úplně v pořádku. Zůstane tam neodečtená část.
mark2016-03-10 10:40:14
-Vy máte taženo k pracovní rovině, vysunutí jsem myslel viz obr. (také výseč)-šroubovici si musíte nadefinovat tj. stoupání k délce (velikost zkosení)
Tak po zkoumání jsem asi přišel na váš postup. Jen se chci asi blbě zeptat jestli používám správný Typ Otáčky a výška a jak správně určit tu velikost zkosení, aby hrana se kryla s Pracovní rovinou.Děkuji.
mark2016-03-10 16:22:17
jj. otáčky a výška. Výška je jasná tj. velikost převýšení, otáčky budou vycházet z převrácené hodnoty (obvod kruhu kolejnice/délka zkosení).