Zobrazit plnou verzi příspěvku: Náměty z CAD blogů.
Zrovna před chvílí jsem zjistil, že existuje CAD blog - tady:
http://www.cadforum.cz/cadforum/blogy.asp
podíval jsem se tam a zaujala mne dvě témata:
3D model z fotografií (docela by se nám hodil, vím, že na něčem podobném pracovali na FEL ČVUT - má to s nimi něco společného?)
http://blog.cadstudio.cz/2011/05/autodesk-photofly-vytvari-3d-modely-z.html
a CAD zadarmo (dost časté dotazy na různých fórech)
http://www.cadstudio.cz/autodesk-raz-dva-tri-de-bezplatny-3d-cad-pro-kutily-art1470
Máte s tím někdo zkušenosti, můžete to doporučit (nebo naopak poplivat)?
Vladimír Michl
10.06.2011, 08:47
Ono těch blogů máme vícero - blog.cadstudio.cz, budweiser.cadstudio.cz, www.nazdi.cz a www.civil3d.cz ale na té stránce www.cadforum.cz/cadforum/blogy.asp jdou snadno sledovat pohromadě.
Těch projektů pro rekonstrukci 3D z fotek je vícero (např. Microsoft Photosynth), ale Autodesk Photofly na to jde z pohledu CAD. Použití je jednoduché, ale je potřeba použít docela kvalitní fotky, žádné rozmazaniny - viz ta zkušenost se Samsonem.
Přehled 18 větších Autodesk aplikací zadarmo (nejen 123D) je na našem webu tady. Program 123D je v podstatě Inventor Fusion, takže kdo má Inventor, bude rychle doma.
Na jakém principu vlastně fungují ty převodní programy? Nechápu jak může z fotky poznat 3D model. Vždyť na té fotce jsou různé obrazce a třeba pozadí. Musí se ten objekt nejdřív na fotce nějak označit?
Vladimír Michl
10.06.2011, 13:33
Také neznám podrobnosti algoritmu, ale pracuje na principu rozpoznání význačných bodů a hran (týchž bodů a hran, z různých snímků). Zpětně lze pak z perspektivních zobrazení na jednotlivých fotkách zrekonstruovat 3D souřadnice jednotlivých bodů. A z mračna bodů lze následně rekonstruovat pravděpodobný 3D model, na to už existují delší dobu reverse-engineering algoritmy. A zpětně připlácnout na ten to 3D model textury z fotek je už trivialita. Model není třeba předem nějak definovat či označovat. Prostě ho jen vyfotíte.
Pozadí na fotkách se také může projevit v 3D modelu - např. fialový květináč byl (ve 3D) součástí modelu té vázičky. Tyhle vedlejší objekty lze pak ve Photo Scene editoru snadno odříznout.
Mimochodem, tomu principu rozpoznávání bodů/hran lze u "mdlých" modelů hodně pomoci nalepením různobarevných papírků a puntíků - buď na pozadí nebo přímo na model. Algoritmus se pak snáze "chytí".
Ještě než začnu instalovat, software je zdarma, jak je to s výpočetním časem serverů, skutečně je celý proces zdarma?
Vladimír Michl
20.06.2011, 13:19
Ano, celý proces je zdarma - software i strojový čas na cloudu. Jde o projekt z Autodesk Labs, takže nelze vyloučit, že v budoucnu se z toho stane komerční produkt, ale zatím je vše zadarmo.