Zobrazit plnou verzi příspěvku: Návrch řešení - distribuovaný Revit?

camel1cz
07.11.2013, 10:33
Dobrý den,jsem nový v oblasti CAD/Revit a narazil jsem na následující požadavek, s kterým si nevím rady. Můžete mě prosím poradit, nasměrovat na správné řešení?Mám v Revitu model budovy a potřebuji vytvořit webovou aplikaci, která bude umět zobrazovat dynamický náhled na tuto budovu. Navíc je nutné, aby bylo z webové aplikace možné:- ovládat náhled (zoom, rotace, "zanořování do budovy" ...) - vše ale stačí zjednodušeně/schématicky, nejde mi o virtuální prohlídku,- interagovat s určitými elementy (např. po kliknutí na dveře se tyto vyberou a zobrazí dialog s atributy - toto půjde jen u některých elementů - např. zeď je pasivní),- aplikačně vybírat/zvýrazňovat elementy - např. červeně vybarvit a nazoomovat místnost ve které se spustil alarm,- to vše v multiuživatelském prostředí (klientů může současně pracovat několik - samozřejmě pouze jednotky lidí, ale více než jeden).Jen upozorňuju, že ten dokument (potažmo budova) je opravdu velká a tedy není možné realtime přenášet celý datový soubor ze serveru na klienta. Ono už samotné otevírání souboru v Ravitu je časově náročné - trvá kolem 20 minut na výkonném XEON CPU.Mé, z pohledu CAD amatérské postřehy:- jako možnosti vidím client/server Revit aplikaci a plugin do browseru (něco jako cloudové 360) - nevím, zda něco takového existuje?,- konverzi do jednoduššího modelu + plugin do prohlížeče, který bude zvládat s modelem potřebné operace (asi Java Applet) - runtime by se stahovala vždy jen potřebná část modelu (nejdříve obálka budovy, po kliknutí např. patro, místnost, ...),Předem moc děkuji za postřehy a rady!

Vladimír Michl
07.11.2013, 11:26

Těch způsobů je mnoho - např. aktivní prvek 3D DWF, webová komponenta Navisworks, cloudové funkce Autodesk 360:http://www.cadforum.cz/cadforum/publikovani-interaktivniho-3d-cad-modelu-na-web-autodesk-360-tip8851nebo Autodesk BIM 360, atd. PS: distribuovaný Revit je trochu něco jiného, to je spíš Revit Server

Peter Jirat
07.11.2013, 12:18
Asi vám nejde jen o publikování, ale i propojení s FM, MaR atd. Nevím, jestli webové aplikace na 360 budou umožňovat takovéto uživatelské doplňky, Spíše se mi jeví jako cesta NavisWorks, kde je přístupné API a možnosti určitého doprogramování. Navíc modely v NW jsou sympaticky malé. Ale zas to ovládání...

camel1cz
07.11.2013, 13:12
Děkuji Vám za rekace pánové!Přesně jak píše @Peter Jirat - jde mi vlastně zjednodušeně řečeno o použití CAD modelu jako GUI - aplikace má být FM + BMS - resp. rozhraní k nim/vizualizace.Pro mě je tedy zásadní právě kvalita a dostupnost API a rychlost (datové přenosy, atd.) - naopak ne až tak kritické až nezajímavé jsou renderování scén, editace modelu, atd.Navíc cloudové 360 padá už jen kvůli nutnosti "zveřejnit" model na externím úložišti - z bezpečnostních důvodů toto nemohu udělat.Do FS potřebuji nějaký návrh řešení - můžete mi pánové v pár slovech přiblížit, jak by to fungovalo a jaké licence k tomu jsou třeba? Obávám se, že jsem limitován i finančně.Moc děkuji

Peter Jirat
08.11.2013, 08:20
Jak by to celé fungovalo - sice představu mám, ale bez nějakého průzkumu trhu co se týče dostupnosti řešení. šel bych cestou poptání u dodavatelů FM, kteří umí pracovat s modelem (databází i geometrií) Revitu (nevím jak CADStudio, určitě IKAdata, možná Sitewell), ti vám budou asi lépe schopni doplnit potřebné moduly pro BMS atd. A finančně to bude dost náročné.

jakub.bican
08.11.2013, 09:14

To co požadujete se nyní více či méně intenzivně řeší na více frontách. Skutečně funkční a hotové řešení pro 3D nemá nikdo, což je dáno i možnostmi stávajících technologií. Nejvíce na dosah je řešení pomocí Navisworks, které umožní vložit aktivní komponentu do webové stránky a zde pracovat s modelem - přesně ty operace, které popisujete. Komponentu a model lze ovládat přímo z webové stránky pomocí vlastích ovládacích prvků, navíc lze doplnit řadu dalších nástrojů. Pro takovou aplikaci budete potřebovat na PC každého z uživatelů nainstalovanou některou z vyšších verzí Navisworks (Simulate a nebo Manage). Pomocí samtoného Revitu a Navisworks jste schopen připravit model do potřebného tvaru, nástroje na správu dat a ovládání je ale nutné kolem doprogramovat. Zajímavé jsou nové možnosti pro 3D, jako např. WebGL a další, na kterých jsou postavené 3D cloud aplikace Autodesku. Zde však prakticky vždy půjde o zcela nový vývoj a to i včetně přípravy dat pro takové zobrazení. Naopak hotovou a velmi dostupnou variantou jsou 2D FM systémy. Jsme schopni zajistit publikaci 2D dat z Revitu včetně popisných údajů do FM řešení postaveném na Autodesk Infrastructure Map Serveru a AutoCAD Map 3D. Takových řešení jsme realizovali celou řadu pro malé i velké zákazníky, a až na ten aktuální 2D/3D rozpor umí všechno, včetně integrace na další datové zdroje, atd. Momentálně navíc pracujeme na rozšíření takového řešení směrem ke 3D, ve smyslu výše uvedených technologií (Navisworks bude první). 

camel1cz
08.11.2013, 19:17
Díky moc za reakci.Vystihl jste to naprosto přesně. V oblasti BMS je to složité a 3D opravdu nikdo nemá - teda jeden dodavatel má pilota v UK - ale dostupnost v produkci je v nedohlednu.V oblasti CAD se neorientuju - proto jsem se ptal, jestli není nějaké elegantní řešení, které neznám. Bohužel mám to 3D jako jeden z hlavních požadavků (ach to eye-candy :) - z  vlastního průzkumu jsem došel k závěru, že je optimální  vlastní klient-server aplikace (na klientu WebGL popř. Java applet).To Vaše řešení v 2D bych využil, pokud to zákazník bude akceptovat - předpokládám, že je možné docílit pseudo 3D - nějaké přechody, atd.? Jak je to s licencemi v tomto řešení?Moc děkuji za informace!

jakub.bican
12.11.2013, 09:30

Dobrý den. Webová aplikace pro 2D řešení lze vytvořit nad Autodesk Infrastructure Map Server (AIMS). Jedná se o serverovou licenci bez omezení počtu přistupujících uživatelů. Optimální způsob publikace je prostřednictvím technologie "Oborových modelů" (Industry models), což je přejmenovaná technologie Topobase. Zapracování dat do takto vytvořené databáze probíhá prostřednictvím AutoCAD Map 3D. Data jsou do databáze (nebo z výkresů) publikována jako čistě 2D. Pseoudo 3D realizujeme pouze tak, že je možné přepínat mezi aktuálně zobrazeným 2D pohledem (např. podlažími). Extrakce těchto 2D pohledů a řezů ale musí proběhnout před publikací do AIMS, ručně a nebo automaticky v Revitu. Vnuknul jste mi ale myšlenku, že by taková extrakce z 3D modelu mohla probíhat na serveru i online, tzn že by si uživatel ve webu mohl definovat řezy a pohledy a ty by mu server z 3D do 2D připravil. Znamená no ale netriviální množství programování, které z hlediska zpracování 3D modelu na serveru bez vlastního Revitu nemusí být jednuduché, nebo vůbec možné.