Zobrazit plnou verzi příspěvku: Osazení obvodu tělesa zámky - bloky

michal.stary
03.07.2014, 13:45
Dobrý den,
narazil jsem na poměrně netypický požadavek a nenapadá mě rozumná cesta, jak to řešit. Samozřejmě vše se dá naprogramovat, ale představoval bych si spíš nějaké elegantní jednoduché/rychlé řešení Jedná se o to, jak po obvodu desky (různý tvar, ale pro příklad použijme čtverec) rozmístit zámky a to tak, aby došlo jak k přidání, tak i odembrání materiálu, viz obr.Můj současný (hloupý) postup je v rámci náčrtu - mám vytvořený blok zámku (neuzavřený profil) a na danou geometrii (čtverec) vložim a navazbim dané bloky a základní geometrii ořežu. Jelikož však nefunguje zavazbení s blokem pro následné vytažení (hlásí to neuzavřený profil), tak je nutné bloky ještě rozložit. Pak se výsledný profil vytáhne. Na to o jakou hloupost se jedná je to poměrně zdlouhavé a v případě výrazně složitější geometrie desky a většího počtu zámků už to začání být problém.Bohužel mě zatím nenapadá výrazně lepší cesta, jak to řešit. Zkoušel jsem rovněž na úrovni modelování funkci "kombinovat", ale i zde je pouze možnost přidat nebo odebrat, ne oboje zároveň.Předem podotýkám, že pro mě není vhodné měnit výchozí geometrii (velikost) desky - tzn. udělat ji o výšku zámku větší a celou ji pak po obvodě ořezat.

dusek
03.07.2014, 14:10
A nebylo by jednodušší to rovnou nakreslit od začátku? Takhle od boku bez vyzkoušení bych se rozhodl využívat příkazy zrcadleni, případně nejaké pole. Budu vycházet z předpokladu, že zámky jsou v pravidelných roztečích, případně zrcadlové. 1) Nakreslil bych si základní tvar desky (čtverec, obdelník)2) v dalším náčrtu bych si vytvořil polovinu jednoho zámku, tento náčrt bych pak nastavil na sdílený3) udělal bych vysunutí zámku4) udělal bych odečtení zámku5) pomocí příkazu zrcadlení, případně pomocí nějakého pole bych zámky umístil na ostatní pozicePokud se tvary opakují, tak si to vytvoříte jednou, klidně i pomocí nějakého formuláře a příště to máte práci na pár minut.

horalek
03.07.2014, 14:13

použijte iPrvekzačněte tak, že vytvoříte základní těleso (např. hranol)následně v samostatném náčrtu uzavřete z obou stran tak aby vznikly protilehlé uzavřené oblasti. tento pak jednou vysuňte - odřízněte a vysuňte ještě jednou - připojte.z tohoto vyexportujte iPrvek obsahující obě vysunutí.iPrvek pak můžete použít do pole, a hlavně ho můžete opakovaně používat na různé komponenty. Doplnit o tabulku prametrů a pod.  

michal.stary
03.07.2014, 15:04
Děkuji oběma za radu. iPrvky jsou pro mě nejlepší řešení. Po tom co to parametricky vychytám to bude plně vyhovující systém.
Snad jen škoda, že patrně není způsob, jak jednoduše tvořit pole prvků (iPrvků) po obvodu součásti. Samozřejmě nemluvím o tvarech kde je možné opakovaně použít pole či zrcadlení, ale třeba o níže uvedeném (kde by se jednalo o x prvků na každé úsečce):

horalek
03.07.2014, 15:08

pole můžete dělat i podél trajektoriepokud rozbalíte možnosti "Obdélníkového pole" (>>) je tam volba "Orientace" a pro "Směr1" vyberte křivku definující trajektorii.

dusek
03.07.2014, 15:52
Nevím jak to je v novějších verzích, ale já sem dříve měl potíže se spoluprácí iSoučástí s Vaultem. Neříkám, že to nebude fungovat, ale než bych se dal na nějaké velké používání, tak bych si to alespoň vyzkoušel.

Cheff
03.07.2014, 16:24
[QUOTE=dusek] Nevím jak to je v novějších verzích, ale já sem dříve měl potíže se spoluprácí iSoučástí s Vaultem....[/QUOTE] Nezaměňujte iPrvek s iSoučástí... iPrvek se po vložení do součásti stává součástí tohoto ipt bez jakýchkoli zpětných vazeb na zdroj (což je občas škoda ;-) A zde se opravdu jedná o iPrvek (část stavebního oběmu součásti). Tedy s Vaultem rozhodně nebudou problémy (spíš asi potrápí tvorba iPrvku, ale takový 8mý export bude už podle představ )    

horalek
04.07.2014, 09:07

Pokud máte zájem něco více o iSoučástech a iSestavách, dnes pořádáme Webinář, můžete se zaregistrovat. Ještě tam pár volných míst bude (kdo dřív přijde ).

Pavel Žáček
07.07.2014, 08:30

Dobrý den,tento iPrvek jsem taky zkusil vytvořit, protože to je teď právě i pro mě aktuální téma. Podařil se mi jen částečně. Udělal jsem to jako razník plechu. Ten se umisťuje na bod. Až potud dobré. Problém ale nastal ve chvíli, kdy jsem ho chtěl umístit na svislou nebo šikmou hranu. Razník se totiž podle dané hrany neotočí a zůstává stále ve vodorovné poloze. Věděl by někdo co s tím?

Cheff
07.07.2014, 08:44
Myslím si (nevím přesně jak s razníkem), ale zkusil bych do iPrvku při modelingu nechat "promítnout" nebo jinak odvodit rovinu. Tedy vytvořit vlastní rovinu, která se potom použije pro výchozí náčrt. - Pokud takto nově zadefinujete rovinu a teprve na této rovině začnete tvořit, tak se "obyčejný" iPrvek po této rovině začne "shánět" při vkládání a bude se orientovat podle ní... -> Při vkládání nejdříve musíte vybrat rovinu na kterou se iPrvek umístí. (Nutný bod lze definovat obdobně - stačí do náčrtu promítnout "pracovní bod" - pak se začne shánět i po tomto bodě)

horalek
07.07.2014, 10:53

Ve chvíli, kdy exportujete (vytváříte) iPrvek, chce po vás i všechny vstupní prvky, tedy všechny roviny, hrany, body, které jste potřebovali pro jeho vytvoření. Proto vymodelujte iPrvek tak, že použijete odpovídající rovinu/hranu pro orientaci prvku. Ve chvíli, kdy prvek budete vkládat, bude po vás tuto rovinu/hranu chtít a tím se iPrvek přesně zorientuje.

Pavel Žáček
08.07.2014, 09:09

Dobrý den,stále bojuji s tím iPrvkem. Už jsem trochu pokročil, ale ještě chybí jedna věc. Jak donutím iPrvek, aby si přebral parametr z existujícího modelu. Když mám nějaký plech s tloušťkou určenou parametrem "Tloušťka", chtěl bych, aby si tento parametr iPrvek převzal a byl automaticky stejně tlustý jako plech. To se mi zatím nepodařilo. Ačkoliv je v iPrvku parametr "Tloušťka" obsažen, platí zvlášť pro iPrvek a může se lišit od tloušťky plechu. Co s tím?

Cheff
08.07.2014, 10:59
Automaticky to nepůjde, ale lze to ručně doplnit při vkládání jako hodnotu (místo číselné hodnoty zapíšete "Tloušťka" nebo jiný parametr a je hotovo). Při definici iPrvku je vpravo nahoře seznam parametrů, které bude iPrvek vyžadovat (šipkami upravujete co chcete zanechat a co nikoli), automaticky zařazuje "pojmenované" parametry. Případně si tam naházíte všechny parametry a po vygenerování iPrvku jej převedete na tabulkový prvek a patřičné hodnoty dopíšete do tabulky (např. velikosti zámků).

horalek
09.07.2014, 16:07

u některých parametrů to funguje automaticky, a to jsou parametry plechu. Jakmile označíte při exportu, že se jedná o razník plechu, při použití automaticky přebírá parametry dílu do něhož se vkládá. Tlouśťka je právě tím parametrem.