Zobrazit plnou verzi příspěvku: Pevnostní analýza, nastavení dotyků

Radek001
06.03.2014, 12:43
Dobrý den.
Při provádění pevnostní analýzy je třeba definovat doteky jednotlivých těles. Při využití automatické definice dotyků jsou tyto definovány jako dotyky vázané. Je možno je změnit na dotyk typu pružina. Případně lze přímo ručně zadat jednotlivé dotyky a jejich vlastnosti. U dotyku Pružina lze nastavit tuhost kolmou a tuhost tangenciální. Až potud jsem v obraze.
 
Dotaz: Dle čeho nastavit jednotlivé tuhosti???
 
Konkrétní výpočty pro jednotlivá místa dotyků jsou zdlouhavé a taky nejisté. Uvítal bych alespoň orientační, doporučené hodnoty pro běžné situace (např. pro svěrný spoj - dle svěrné síly či rozměru šroubu). Případně zda a jak lze využít možnosti Inventoru. Děkuji za tipy.
Radek
 

Radek001
21.05.2014, 08:13

Dobrý den kolegové.Rád bych znovu poprosil o tipy na tohle téma. Původní dotaz zůstal bez odpovědi. Simulaci jsem tehdy vyřešil (hodnoty odvodil dle předpokládaných výsledků), ale byla to metoda pokus/omyl. Návod, nebo přímo hodnoty pro nejčastější situace by hodně pomohly. Uvítám i doporučení přímo z Cadstudia.Děkuji. Citace:Dobrý den.Při provádění pevnostní analýzy je třeba definovat doteky jednotlivých těles. Při využití automatické definice dotyků jsou tyto definovány jako dotyky vázané. Je možno je změnit na dotyk typu pružina. Případně lze přímo ručně zadat jednotlivé dotyky a jejich vlastnosti. U dotyku Pružina lze nastavit tuhost kolmou a tuhost tangenciální. Až potud jsem v obraze. Dotaz: Dle čeho nastavit jednotlivé tuhosti???

Martin Madaj
21.05.2014, 09:59
Dobrý den,alespoň pokud je mi známo, tak seznam běžně používaných hodnot jednotlivých tuhostí neexistuje. Jinak normálová tuhost ovlivňuje určitou penetraci ploch v kontaktu, tečná tuhost zase ovlivňuje posun ploch v kontaktu. Např. Bonded kontakt má obě hodnoty nekonečně velké.

Radek001
21.05.2014, 10:12

Dobře. Ale jak ty správné hodnoty jednoduše zjistím??V rámci pevnostní analýzy zadávám vazby + zatížení (jeho velikost, směr a působiště). Ručně dopočítávat síly v místě jednotlivých dotyků je na hlavu. Přitom ovlivnění výsledků je značné. Děkuji za radu.

Francekk
06.02.2015, 19:10
Dobrý den, měl bych dotaz ohledně dotyků. Vytvořil jsem zjednodušený obrázek, pro lepší interpretaci.
Podstava se zkládá ze 2 U profilů svařených (na spodní straně) 2-mi pl. deskami na obou koncích (v místě "ULOŽENÍ"). Na levé straně U profilů je 2-mi šrouby připevněná spodní deska, na které je uložen I profil. Jak je na obrázku vyznačeno, všechny tři vnější konce nosníků jsou podepřeny ("ULOŽENÍ").
Pokud chci spočítat pomocí pevnostní analýzy celkové napětí, které vzniká v sestavě včetně tahového napětí ve šroubech, jak bych měl správně nastavit dotyky?
 
Nastavil jsem následující:
 
(matice-šroub) -vázaný,
(matice-horní deska) -vázaný
(horní deska-U profily) -vázaný
(šroub-spodní deska) -vázaný
(spodní deska-U profily) -oddělení bez posouvání ??? ( poz. 1 na obr.)
(I profil-spodní deska) -posouvání bez oddělení ???   (poz. 2 na obr.)
 
Jak inventor počítá závity? Není lepší vynechat závit jak u matice tak i šroubu?
 
Můj poslední dotaz se týká dotyků a výpočtu svarů (není předmětem obrázku). Pro koreknost výpočtů jsem odstranil dotyky mezi jednotlivými dílci. A ponechal tam pouze dotyk přes svary. Je tento postup přesnější?
 
 
Jakékoliv připomínky rád zodpovím.
 
Hezký den
F.