Zobrazit plnou verzi příspěvku: Pokračující problém s Océ 9400

Seiner
25.08.2006, 14:53
Již 2x jsem si zde poplakal, že driver pro Océ 9400 dodaný s Mechanicalem 2007 není funční. Posledně mi p. Michl napsal, že ze světa žádné takové zprávy nejsou.   Abych vyloučil vliv nějakého špatného nastavení plotteru, nebo volby špatného typu, zkusil jsem nadefinovat plotter s ovladačem pro Océ 9400LV_4.x pro tisk do souboru. Nakreslil jsem prázdný A2 rámeček a dal vytisknout. SPLOT mi pak ukázal toto:
A to není nic proti tomu, když jsem to poslal na plotter. Než jsem do stačil zarazit, vyjely 4 metry černého papíru.
   Dočasně se to snažím řešit pomocí obecného HPGL plotteru od HP, ale přidělává mi to dost práce.
   Jaké jsou zkušenosti nějakých dalších uživatelů tohoto (podle mého jinak skvělého) plotteru?

prybka
25.08.2006, 16:49

Že se výkres nezobrazí správně pomocí SPLOT ještě nemusí nic znamenat. Třeba (nevím to, dohaduji se) má HPGL plotru nějaká rozšíření, která SPLOT spletou. To jen, abyste nehonil chiméru. (Soubor z jiné verze je zobrazitelný programem SPLOT bez problémů?)
Pochopil jsem správně, že problém s tiskem má tato verze programu a ovladačů na Vašem počítači. Nebo je v budově někdo se stejným programem (verzí) a tiskne bez problémů?
Jiné verze tisknou bez problémů?
Mám špatné zkušenosti s automatickou orientací výkresů. U jistého prehistorického zařízení se při této volbě výkres "nevešel", přitom při natvrdo určené orientaci vylezl bez problémů. Protože já vím, co dělám , tak zařízením vypínám veškerou tzv. inteligenci protože programátorova představa o inteligentně se chovajícím zařízení a moje představa se zásadně rozcházejí.  (Nikdo ani sobě nepřizná, že naprogrmoval umělou blbost! Pokud nevíte, co tím myslím, vzpomeňte na Word.)
Ještě horší zkušenosti mám s definicí formátů papíru. Pokud tisknu A1 na A0 (obecně An na An-1), tak se vždy vejdu. Pokud chci využít papír do posledního milimetru, bývají problémy. Popisy rozměrů lze nazvat nesprávnými, nepřesnými nebo zavádějícími - můžete si vybrat. Občas mám dojem, že si nastavený okraj jednou odečte driver a jednou jiná vrstva aplikace nebo operačního systému. Ani jednoznačné specifikace výrobce nejsou vodítkem. Zlaté pravidlo: pokud z každé strany necháte 1 palec (25,4 mm), většinou to pomáhá. A problémy tohoto typu jsou i s originálními ovladači od Microsoftu.
Zblázněná zařízení - tisknoucí prázdný/černý papír mají základní příčinu - nesmyslný vstup. Ten může být způsoben:

Zkomolením dat po cestě (dlouhý kabel, velká zátěž portu HW-klíčem). Předpokládám, že to se na Vás nevztahuje, že plotr má přímo síťové rozhraní. Tam mne napadá jedině nějaké nastavení max. délky paketu nebo jiný síťový nesmysl, kterému nikdo nerozumí a neví jak ho změnit.
Nesmyslná data. Původní HPGL je orientovaný vektorově - honění pera. Píšete, že raster driver chodí O.K.  Rastry jsou ale úplně jiný princip. Nemá ten plotr více "jazyků"? (HPGL, RAW, *script, binary, 7-bit, text)

Generují se správné hlavičky (a neztrácí se) pojmenované podobně jako "Job Control Header"?
U našeho plotru Océ je nutné mít spárovánu verzi firmware plotru a ovladače. To by ale technik Océ neměl přehlédnout.
Pokud stejný výkres vytisknete do souboru na různých verzích, můžete se na soubory podívat v nějakém prohlížeči a porovnat, jestli jsou si "svým způsobem podobné". Nejspíš budou vypadat jako rozsypaný čaj, ale zkuste se zaměřit, zda jsou v souborech řetězce, jež dávají v angličtině smysl, jak časté jsou číslice, kombinace písmen nebo dlouhé řady znaků s kódem 0. Podle toho můžete uhádnout, zda se jedná o stejný jazyk.
Kdysi jsem místo technologie klient-server zkoušel klient-ser-na-ver a snažil jsem se neupgradovat (kvůli takovým radostem, jako popisujete). Bohužel to také není řešení, tak Vám přeji hodně štěstí.prybka2006-08-25 16:55:30

Seiner
27.08.2006, 20:47
Děkuji Vám, za Váš zájem o můj problém. S plottery žiji už nějakou tu dobu (když nepočítám ten krásnej dvoumetrákonej stůl u SM52-11, už ani nevím, jak se jmenoval, tak Schulberger z akce 200 počítačů. Océ 9400 provozujeme 7 let a toto je 4 verze AutoCADu, kterou máme. Takže nějaké zkušenosti by byly a nějaké znalosti o formátu dat taky. Co se týká technika od Océ, tak ten se s hanbou odplazil z bojiště. Popisoval jsem tady poslední pokusy proto, že se dají snadno kdekoliv zopakovat. Data pro Océ 9400 jsou naprosto jednoduchá: ovládací hlavička a vlastní HPGL2 data.
   Protože expedujeme výkresy pro zakázky z plotteru a většinou na poslední chvíli, potřebuji naprosto jednoduchý tisk bez velkého přemýšlení a s naprostou jistotou výsledku.
   Nakonec to zřejmě skončí použitím obecného HPGL plotteru.

Peter Jirat
28.08.2006, 12:39
Nevím jak ze světa, ale už minule jsem potvrzoval toto chování (kombinace ADT7 a OCE9400 nefunguje s dodaným driverem). Nebyl ten starý plotter Schlumberger? Je to už opravdu dávno, ale sledovat perové plotry při práci (když zrovna netrhal papír) byl zážitek.

Seiner
28.08.2006, 12:59
Ano Schlumberger. Já to vím, jen to neumím napsat :-). Osobně jsem si ho přivezl z Teplic. Kdepak asi skončil ?...

svarc.vl
29.08.2006, 09:03
Nevim jestli nebudu chdit s drivim do lesa,2007 nemam ,ale puvodni drivery byly 9400_3.x, s LV_4 mi to taky nechodilo. A co driver pro windows od OCE 9400-II.

Seiner
07.09.2006, 07:49
Tak jsem si myslel, že mám vyřešeno. (Pomocí obecného HPGL driveru). Jenže zase nic. Ten driver je pro perové plottery a z nějakého důvodu se nevytiskne čára tenčí jak asi 0,25. Zkoušel jsem různá nastavení, ale potřebnou vlasovou čáru na plotter nejsem schopen dostat.
   Jsem maximálně rozezlen. Mechanical 2007, přesto že jsme si ho předplatili, nemůžeme normálně používat. Drivery pro Océ v Mechanicalu 2007 nefungují. V rater driveru nedokážu dosáhnout korektního ořezávání formátu A2. A obecný driver neumí vlasové čáry, které nutně potřebuji.
   Nemáte někdo řešení?

Vladimír Michl
07.09.2006, 07:55
Oce plotry moc neznám, ale neuměl by raději HPGL2? S tiskem na OCE9400 jsou asi problémy z více aplikací (viz např.)Driver je věc výrobce plotru - i drivery dodávané s ACADem vyrábí pro Autodesk HP, Oce, Xerox...

Seiner
07.09.2006, 08:07
Océ 9400 umí spoustu jazyků a rozlišuje ja automaticky. Tady problém není a pokud nepotřebuji řídíci hlavičku souboru (ta mimo jiné určuje, která role se má použít), v pohodě mi vytiskne HPGL2 soubor vytvořený pro jiný plotter. Proto také mohu použít ten obecný SHPGL ovladač. Jenže neumím vyřešit problém s vlasovou čarou. V náhledu je vlasová, ale na papíře prostě vše. co je tenčí jak asi 0,25 se tiskne tloušťkou 0,25. Máme dost výkresů, kde to vede k nečitelnosti (ocelové konstrukce, zmenšené tisky). Zkoušel jsem pokus-omyl jiné ovladače, ale nenašel jsem vhodný.

Seiner
07.09.2006, 08:12
Testování je dost únavné. Nastavím plotter, dám vytisknout vzorník čar (na A2 - menší formát Océ neumí) a běžím si o patro výš na druhý konec baráku pro výsledek. Tam počkám, až na mne dojde řada, protože právě expedujeme výkresy a zjistím, že výsledek se zase nedostavil. A šéfům to neumím vysvětlil, proč jsem je přesvědčoval na subscription a teď nedokážu novou verzi zprovoznit.

petr.zalesak
07.09.2006, 08:37
Zdravím. Chci se jen zeptat zkušených matadorů. Je schopen někdo vygenerovat z Mechanicalu 2007 korektní PLT soubor pomocí "jakéhokoliv" ovladače, který by šel prohlížet pomocí PLT viewerů (např. ViewCompanion Pro, Splot od A. Nového)
Před vlastním prohlédnutím se ze souboru odstraňuje úvodní hlavička.
Popř. mohl by někdo vygenerovat na zkoušku jakýkoliv PLT, o němž si myslí, že je OK a já bych to případně zkusil prohlédnout ?
Možná je to jen rukama...
Díky
zalesak.petr@sub.cz

Seiner
07.09.2006, 08:51
Který driver zkoušíte? Já jsem zkoušel nesystémové pro Océ a žádný mi nedal použitelné výsledky (při prohlížení SPLOTem nesmysly a při pokusu o tisk katastrofa). Obecný driver pro HP dává výsledky v pořádku (na prohlížeči i v tisku) až na omezení nejtenčí čáry.
(ten plt soubor Vám pošlu přímo)

Vladimír Michl
07.09.2006, 09:37
[QUOTE=Seiner]Océ 9400 umí spoustu jazyků a rozlišuje ja automaticky ... v pohodě mi vytiskne HPGL2 soubor vytvořený pro jiný plotter. Proto také mohu použít ten obecný SHPGL ovladač. [/QUOTE]
Pozor, mezi HPGL a HPGL/2 je podstatný rozdíl - mj. právě v práci s tloušťkou čar. Pokud Oce umí HPGL2, vyzkoušejte ovladače na HP DesignJet (např. 650C).

Seiner
07.09.2006, 09:46
Ano máte pravdu - opravdu to dělá HPGL. Zkusím tedy nějaký jiný HP plotter. Já zase nemám (současné) zkušenosti s HP a když jsem namátkou nějaké zkoušel, mátly mne a vadily specifické volby těchto plotterů. Také byl problém, že chci využít metodu "jednoho dlouhého formátu" a ten zkoušený driver to chtěl rozkládat na listy a dělat ve snížené kvalitě.
jinak k problému přeposílám právě získané vyjádření Océ. IMHO vysvětlující, ale neuspokojivé:

Dobrý den - problem je způsobem lokalizací AutoCADu 2007.
Jediné řešení zatím je buď použití systémového ovladače (pro přístup ke všem nastavením), nebo zvolit HDI od HP (650,...).
Do budoucna snad bude na stažení aktualizace HDI z našich stránek, ale zatím termín neznám. Možná, že bude také nějaký patch na stránkách AutoDesku ???
 
Druhé řešení je instalace CZ AutoCADu na EN nastavení prostředí, popř. EN AutoCADu na EN prostředí.
Četl jsem to v problémové zprávě z PL, kde mají obdobný problém a údajně stačilo změnit prostředí Windows na En.
 
Víc Vám bohužel v tuto chvíli nemohu k tomu napsat - vycházím ze situace z minulého týdne, než jsem odjel do NL na školení, kde jsem až do pátku.
 
Podle mých informací (ne 100% ověřených) je tato verze AutoCADu poslední, která ještě používá HDI drivery, takže v příští verzi už jiná možnost než použití systémových driverů nebude.
S pozdravem,Ing. Jiří Linhart,Systémový konzultantWide Format Printing Systems

Seiner
07.09.2006, 10:25
Tak to zatím vypadá, že ten ovladač pro HP 650 bude fungovat. Jen mi neudělá superdlouhé formáty. Takže na šablohy budem muset používat něco jiného a musím opět nadefinovat všechny používané formáty.

Peter Jirat
07.09.2006, 12:08
 
[QUOTE=Seiner]
jinak k problému přeposílám právě získané vyjádření Océ. IMHO vysvětlující, ale neuspokojivé:

Dobrý den - problem je způsobem lokalizací AutoCADu 2007.
 
S pozdravem,Ing. Jiří Linhart,Systémový konzultantWide Format Printing Systems[/QUOTE]
 

Jaké lokalizace? český adt nemám od verze 3, a z adt7 ENG na OCE9400 nevytisknu. Ten váš Mechanical je český? Rozumí OCE hlavičce z te 650-ky, pokud jde o kopie? často se mi stávalo, že při použití systémového ovladače pro OCE namísto hdi se velikost tiskového souboru při X kopiích zvětšila X-krát.
 
Dík

Seiner
07.09.2006, 12:14
Já tomu rozumím tak, že driver má problém s českými Windows, resp. s Místním a jazykovým nastavením (Regional settings). Asi by bylo možné nastavit ho i na českých windows na Eng, ale mám obavu, že to nezkousnou zase jiné programy - mám třeba děsnou zkušenost s aplikacemi MS Access, které jsem napsal z CZ Accessu. Na Eng. Windows i pod Eng Runtime nechodí (vím proč, ale je to pracné opravit a otestovat)

Seiner
07.09.2006, 12:16
Co se týká té hlavičky - ta tam prostě není ve formě, kterou Océ očekává a musím se obejít bez ní. Takže všechna nastavení podle plotteru a místo kopie poslat nkrát. Roli si musí vybrat sám.

Ferdinand
11.09.2006, 16:43
Tiskneme mj. i my na Oce9400...
Jestli Vám pomůže fungující driver, tak jsem to dal na i-projectOce9400.zip

Seiner
12.09.2006, 07:34
Bohužel, na i-projekt se nějak nemůžu dostat. Windows mi vždy zablokuje instalaci správce, protože se nepodařilo ověřit  vydavatele. Předělávat nastavení kvůli tomu se mi moc nechce.
   Jestli se ale jedná o Windows Raster Driver od Océ pro XP (předpokládám), tak ten mám samozřejmě stažený. Narážím ale u něj na jeden problém. Z neznámých důvodů se mi formáty A2 tisknou ne na celou šířku horní role (594), ale "podélně" na tuto roli do čtverce papíru 594x594.
   Máme zažitý postup tisku a odzkoušené aplikace pro tisk, které nám velmi urychlují a usnadňují expedici zakázek. S raster-driverem se mi je nedaří zprovoznit. 

Ferdinand
12.09.2006, 08:36

Tak si to stáhněte v internetové kavárně anebo doma...:-)Jinak jsou to 2 soubory:WINNT\system32\spool\drivers\w32x86\3\Oce9400-II.BUDWINNT\system32\spool\drivers\w32x86\3\Oce9400-II.GPDA nejde to nějak nastavit, aby Váš prohlížeč bral i-project jako důvěrohodný zdroj (dát do výjimek)?
Ferdinand2006-09-12 08:38:35

Vladimír Michl
12.09.2006, 08:56
[QUOTE=Seiner]Bohužel, na i-projekt se nějak nemůžu dostat. Windows mi vždy zablokuje instalaci správce, protože se nepodařilo ověřit  vydavatele. Předělávat nastavení kvůli tomu se mi moc nechce.
[/QUOTE]
Nainstalujte si iP klienta instalačním programem - je v sekci Stáhnout. Viz:http://www.cadforum.cz/cadforum/qaID.asp?tip=5039

Seiner
12.09.2006, 09:50
No já jsem mezitím sice ze zvědavosti toho klienta nechal nainstalovat (přenastavil jsem stahování Active-X), ale stejně žádné soubory nevidím.
 
Ale jednak nemáme 9400 II, jednak nechci systémovou tiskárnu a jednak nevím, jak bych pomocí takových souborů tiskárnu instaloval. A nakonec tyto soubory pro Oce 9400 v systému mám.

Ferdinand
29.11.2006, 18:02
A co zkusit upgradovat firmware?Podívejte se nahttp://sdds.oce.com/sdds/sddsdw.nsf/

Seiner
30.11.2006, 07:29
IMHO 9400 neslo upgradovat firmware uzivatelsky - je to servisni uloha skryta za tajnymi servisnimi kody. Samozrejme jsme pri navsteve servisemana pozadovali instalaci posledniho firmware.
   HDI ovladace dodane s AC2007 jsou pro ruzne verze firmware 9400, ale nefunguje mi zadny.
   Povazuji za neucelne dal v tom badat, když kazdy takovy pokus zablokuje plotter pro normalni pouziti a stoji mne papir a toner. A od Océ mam potvrzeno, ze chyba neni na me strane.
(9400 <> 9400II)
 

Vladimír Michl
30.11.2006, 16:44
Autodesk support nám potvrdil možnou chybu v HDI driveru firmy Oce. Je zde nějaký uživatel Xerox nebo Calcomp plotru? Fungují vám HDI drivery?
Ale problém je zřejmě opravdu jen v onom Oce driveru.