Zobrazit plnou verzi příspěvku: Porovnání práce v ACADu na PC a notebooku

Kubíček
13.12.2004, 12:19
Jaké máte zkušenosti s prací s produkty na základě AutoCADu jak na klasických PC a na notebooku? Pokud můžete popsat uživatelské zkušenosti v závislosti na konfiguraci. Co kdo doporučujete?

Vladimír Michl
13.12.2004, 12:42
Pracovní stanice pro CAD má častokrát specifické nároky (výkon, graf.akcelerátor a rozlišení displeje, RAM, kapacita disku, backup, grafické periferie) takže je určitě lepší a levnější ji řešit stolním PC. Pokud však potřebujete zároveň mobilitu a smíříte se s drobnými kompromisy, lze sáhnout i po patřičně vybaveném notebooku.Náročnější 3D CAD aplikace (Inventor, Revit, Map 3D, ADT, Civil 3D...) ale na notebooku už docela trpí...

Matess
13.12.2004, 18:22
Toto téma mě také zajímá. Řeším nákup nějakého stroje pro Inventor9 a dodnes jsem byl přesvědčen, že to bude mobilní počítač. Zatím nemám žádné výrazné zkušenosti s notebooky, ale často pracuji externě a zdá se mi již neúnosné nejdříve něco mastit na papír a pak to předělávat na comp. Je možné aby mi někdo poradil co by měl notebook obsahovat aby slušně šlapal s Inventorem? Nejsem žádný profík a ani se nehodlám mezi profesionály propracovat. Sestavy se budou skládat max. z několika desítek dílů, tedy 50-150. Jsem ochoten investovat kolem 50.000. Dále bych potřeboval nějaký plotr, zřejmě formát A1. Tedy jaký by byl vhodný.

Vladimír Michl
13.12.2004, 21:56
Na AutoCAD by se našlo asi dost modelů notebooků, ale pro Inventor je opravdu lépe volit certifikovanou stanici - a těch v mobilním provedení zas až tolik není.
U plotrů je asi situace jednodušší - viz třeba porovnání na http://www.hpdesignjet.cz/dnjmodel.asp

Kubíček
14.12.2004, 09:02
K rozhodování o nákupu nového počítače může dojít ze dvou důvodů. Jednak, že zaměstnavatel rozhodne, že už nastal čas na výměnu hardware a potom záleží do jaké míry bere v potaz názor koncového uživatele nebo v druhém případě, že si dotyčný koupí hardware za vlastní, třeba abych nemusel být stále jen v práci, a potom záleží aspoň v mém případě na poměru cena výkon a aby to nějaký rok vydrželo.
 Jak to tak sonduji, tak jednním z problémů asi bude správná volba a možnosti procesoru. Zatímco procesor Pentium 4 pracuje s vysokou frekvencí a tím disponuje i větším výkonem, ale se musí i víc chladit. Centrino má nižší, úspornější spotřebu, ale i nižší výkon a je dražší.  Asi si to bude chtít počkat až výrobce napadne vyrábět "dvourychlostní" procesory, které by v době mimo síť pracovali v úsporném režimu a když se připojí do sítě svůj výkon zvýšily. Zde bude navíc problém i s chlazením a váhou. Do boje o přízeň uživatelů vstupuje i AMD.
Důležitá pro práci v CADu bude i grafická karta. Buď jsou na trhu notebooky s integrovanou grafickou kartou. To asi nebude nic moc. Potom jsem v nabídkách zahlédl ATI RADEON 9200, 9700...  Grafické karty od jiných výrobců jsem zatím v nabídkách moc neviděl. Buď zaspali ve vývoji, nebo jsem měl smůlu.
Ten grafický akcelerátor je co?
Rozlišení displaye bývá už i srovnatelné. Vždyť místo aby stál na stole jako LCD display, u notebooku tvoří přímo víko, nehledě možná i k zdravotním hlediskům (CRT).
RAM a velikost harddisku je jednak otázkou peněz a možná v klasickém PC může být harddisk rychlejší.
Pokud jde o výstup na periferie, tak v práci využíváme na kontrolní tisk laserovku A4 od HP a mailem nebo po síti posíláme hotové výkresy pro vykreslení. Předpokládám, že i notebooky půjdou bez větších problémů připojit na podnikovou síť. Zde bych problém nehledal. Musel bych jen vydržet do doby, kdy se připojím k podnikové síti, popř. opět mailem poslat soubor dwg.
Další problémem by mohl být s legálním používaním softwaru, kdybych např. ve čtvrtek nebo v pátek chtěl převést licenci z PC na notebook a v pondělí ho vrátit na PC nebo v jiném případě toto provést před služební cestou a po ní ho vrát zpět na PC. Jak by byl tento převod časově náročný a zda Autodesk i s takovouto možností počítá.
    Nakolik by vyšel takový certifikovaný notebook na poslední verzi AutoCADu Mechanical a na kolik pro Invertor. O jak je práce na současném notebooku  horší jak na PC nebo tzv. workstationu?

Matess
14.12.2004, 10:44
Přesně sedí co jste napsal. Jen bych rad slyšel někoho, kdo pracuje na notebooku, na jakym a jaké v tom spatřuje výhody a nevýhody.
 

Keberdle Václav
14.12.2004, 12:43
Doporučená systémová konfigurace pro Autodesk Inventor.
A Vhodná konfigurace
pro středně složité sestavy:
Pentium, Xeon nebo ekvivalentní procesor,
nejméně 600MHz
MS Windows 2000, XP Pro nebo NT4
512MB místa na disku

512MB RAM
Grafická karta s podporou OpenGL a 16MB VRAM
viz http://www.cadforum.cz/cadforum/qaID.asp?tip=2339

Na Inventor 9 je minimum 512MB RAM
A doporuceno 3,5 GB RAM viz http://www.autodesk.cz/adsk/servlet/index?siteID=551663& id=4339958

Nevim jak  produkty Autodesk ale s SW UG a Catia jsem se na NB setkal a plati ze starsi NB utahne i novou verzi SW.
Mrázek
14.12.2004, 13:09
Citovaná kofigurace, vytažená z příspěvku z CADfóra je z 9.7.2002!!!
Jsme o 2,5 roku dál. Na stanici s procesorem 600MHz, 16MB grafikou a Windows NT4 bych opravdu dneska ve 3D pracovat nechtěl!

Vladimír Michl
14.12.2004, 22:21
hmm, ten Tip 2339 už byl tedy hodně muzeální... (díky za upozornění, zaktualizováno)
AutoCAD či AutoCAD Mechanical nejsou tak náročné na konkrétní typ notebooku či grafického akcelerátoru - je třeba zvolit dostatečný výkon a velikost RAM podle typu zpracovávaných výkresů. Ale "nějak" (každopádně pomaleji než na srovnatelném stolním počítači) vám to fungovat určitě bude (nezapomeňte si pořídit myš, pro 'firemní' počítač asi i dokovací stanici).
Inventor nebo 3ds max jsou ale daleko vybíravější - především co do grafického subsystému (možné chyby zobrazení), ale více se projeví i jakékoliv úzké místo ve výkonu systému. Není důležitá jen samotná rychlost procesoru, ale i velikost a rychlost RAM, rychlost disku a řadiče disku, rychlost vnitřních sběrnic a další parametry. Jedny z mála certifikovaných  a výkonných mobilních CAD stanic jsou HP nw8000:http://www.xanadu.cz/default.asp?art=232http://shop.xanadu.cz/search.asp?Prod=nw8000
Vlivem odlišností mobilních technologií (disky, procesory, sběrnice, grafika) počítejte u notebooku se znatelně nižším výkonem než u obdobného stolního počítače. Těžko kvantifikovat, záleží na typu aplikace a CAD dat, ale nejsou to jen jednotky procent.
Co se týče přenosu licencí, převod "na doma" lze provést jak přenosem klasické lokální licence, tak (snadněji) dočasnou výpůjčkou jedné firemní síťové licence.

Otasek
16.12.2004, 17:51
Z vlastní zkušenosti sem si prošel vývoj od AI 5 po 9, HW je to čím dál více náročnější na RAM (na co mi v 5ce stačilo 200M, ted mi v 9 nestačí 500M), na druhou stranu jsou podstatně optimalizovány algoritmy rendrování, hlavně co se týče vykreslování výkresů (ta samá sestava dříve 10min, ted 60s). Důležitý je také rychlý HDD, na kapacitě tolik nezáleží.. na cesty sebou netáhnete všechny projekty za posledních 5let.
Připojení periferií - LPT, USB, síť je podporována snad u všech typů
Na NB bych se hlavně strachoval z přehřívání, při kterém velmi trpí HW a také se se zvyšující teplotou automaticky snižuje výkon moderních CPU.
Co jsem měl možnost vyzkouše NB, tak největším problémem bylo pro mě psaní číslic.. na klasické klávesnici jsem zvyklý využívat numerickou část - nevím jestli ji lze zapnout i na NB, ale pak se zhoršuje zapisování češtiny... a používání klávesových zkratek. Když jsem se je snažil zprovoznit na všechny mou často používané příkazy využil jsem celou klávesnici (nechctěl jsem použít šílené chmaty typu crtl+.., shlift+.. apod), asi budete šikovnější než já, ale na klávesnici NB psat doted nemusím, zvyk je silnější než já
Na přenášení licincí má AI vlastní udělátor - o to bych se nebál, hlavně si ji doma nezapomenout vyexportovat, když se někam vydáte na cesty:))