Zobrazit plnou verzi příspěvku: pospajanie transformovanych rastrov do 1 mapy
Dobry den,prosim, mohol by mi niekto poradit ako mam postupovat, ked potrebujem nacitat tiff subory - transformovane rastre do je jednej suvislej mapy ?Velmi pekne vopred dakujem.
zofka2007-12-18 16:00:11
Vladimír Michl
18.12.2007, 16:03
V AutoCADu R14 to bude oříšek, ale ve vyšších verzích buď můžete přímo použít georeferenční informace z rastrů pro jejich automatické umístění (AutoCAD Map, Civil 3D) nebo vložené rastrové obrázky (kamkoliv) nechat umístit utilitou GeoRefImg (viz Tipy).
Dakujem za odpoved. Potrebovala by som to sice v R14, ale v nevyhnutnom pripade mozem pouzit aj verziu 2007. Mohli by ste ma instruovat trosku blizsie ako pouzit georefer. informacie z rastrov pre ich automaticke umiestnenie ?
Vladimír Michl
18.12.2007, 16:26
Pokud to jsou mapové podklady, je pravěpodobné, že rastrové soubory v sobě mají uloženu informaci o své poloze - tu umí AutoCAD Map, Civil 3D nebo Raster Design rovnou zpracovat a rastr umístí do správné polohy.
Další možností je, že k souborům máte tzv. World soubor (.TFW) - ten lze rovněž rovnou využít v Mapu, popř. můžete v holém AutoCADu nebo AutoCADu Architecture použít naši utilitu GeoRefImg - přemístí vložené TIFF obrázky automaticky na správné místo.
Pokusam sa pouzit vasu utilitu GeoRefImg, ale ked dam appload, tak pozaduje subory typu LISP, ARX alebo ADS. Teda k suboru VLX sa neviem dostat. Robim nieco zle, alebo to v R14 proste nejde ?
Mám takový pocit, že R14 ještě VLX soubory neuměl.
A máte vůbec souřadnice od těch tiffů? Pokud ano (na papíře), tak tam jednotlivé mapové listy naskládejte jako obrázky. Ale pozor na to, JGW/TFW soubory ukazují souřadnice levého horního rohu, zatímco autocad vkládá obrázek jeho levým dolním rohem, takže je nakonec potřebný posun o výšku mapového listu
A pozor na měřítko !!
Dakujem za rady, uz sa mi to podarilo dat na spravne miesto pomocou GeoRefImg.
zofka2007-12-19 21:01:28
Chcela by som vas este poprosit o jednu radu. Kde sa da nastavit,
aby sa rastrove data zobrazovali bez prekrytov ? Teraz totiz sice
rastre na spravnom mieste, ale okolo kazdej casti mapy mam biely ram.
Snad budete vediet, co tym myslim.
VlJanecek
19.12.2007, 21:57
Myslíte rámeček obrázku? Na to je příkaz OBRRÁM.
Ano, myslim, ze to su tie ramceky. Ale nejak mi to stale nejde. Ked pomocou obrrám odstranim ramceky predtym, nez ich usporiadam spravne pomocou GeoRefImg, tak potom uz neviem chytit obrazok (ani cez obrořež), teda neviem pouzit GeoRefImg.A naopak, ak najprv pouzijem GeoRefImg, tak potom ked odstranim ramceky, tak sice zmiznu, ale zaroven sa s tym strati aj cast dalsej mapy, ktora bola predtym pod tym ramcekom :(