Zobrazit plnou verzi příspěvku: Převod podkladu z mapy z katastru ve formatu jpg.
Dobrý den, potřeboval bych poradit s převodem podkladu z mapy katastru ve formatu jpg. nebo pdf. do pracovní plochy a převod do měřítka ve verzi 2013.
O co se Vám přesně jedná? Hádám, že máte rastrovou katastrální mapu ve formátu JPG a potřebujete ji vektorizovat do AutoCadu?
Dobrý den,ano přesně tak, abych s mapou mohl dál pracovat a rýsovat do ní. Jestli by jste mi pomohl byl bych strašně rád. Předem děkuji
Programy pro vektorizaci existují a některé jsou i freeware. Osobně je ale nepoužívám - jsou z toho špatné výstupy, čísla to nepřevede, je tam špatná čitelnost. Opravdu nemohu doporučit. Doporučuji pracovat s rastrovou mapou. Podložíte si obrázek - [CMD]OBRPŘIPOJ[/CMD] (_IMAGEATTACH) - , pokud nemáte georeferencovaný rastr, tak si ho usadíte a změníte měřítko dle potřeby. Od doby, kdy jsou data z ČÚZK poskytována přes službu WMS, tak s jinými, než georeferencovanými obrázky nepracuji. Výhoda toho, když použijete rastr je, že každý dále uvidí, že jsou hranice z rastru a ne z přesnějších DKM map. I když ona ta přesnost hranic v DKM mapách taky zdaleka není na milimetry... Pokud potřebujete nutně vektory, tak pokud je v místě DKM, tak si kupte vektorová data od ČÚZK. Někdy je nejjednodušší po usazení rastru hranice překreslit, ale pak opravdu pozor na přesnost a zapomenutou hranici...
PDF jde podložit jako referenci. Pak to toho kreslit.Jinak jde převést - dobrý je VIP tip 8122 - Bezplatný konvertor PDF souborů na AutoCAD entity (DWG,DXF).
Děkuji za odpověď ale ještě bych se chtěl zeptat, když tam teda obrazek jpg. vložím s mapou z katastru, tak jestli existuje nějaka ikonka z menu v cadu něco jak pravítko nebo plocha, že objedu ten mapový podklad na tom obrazku (myslím ty čáry) a přenesu jsi to na novou plochu v cadu a do toho pak mužu rýsovat. Teď nevim jestli jsi úplně rozumíme ale jsem začatečník tak se omlouvám.
Pokud obrázek vložím jako referenci, a chci přenést čáry z obrázku, tak je musím poctivě ručně obtáhnout.Trochu to urychlí program pro vektorizaci, není ale také stoprocentní. Čáry se musí taky poupravit. Záleží hodně na podkladu.
a obtáhnout čím prosím, jakým příkazem
úsečka (line)nebokřivka (pline)
Machacek
06.05.2013, 06:30
Doporučuju použít raději PDFko než ten JPEG. U toho PDFka fungují i úchopové mody, takže se Vám to bude lépe "obkreslovat". Já ale normálně pracuju s tím podloženým PDFkem a nic neobkresluju, je to zbytečné.Co se týká měřítka, tak při exportu z katastru zůstane v jednou z rohů zobrazeno měřítko. Podle něj si to pak přes příkaz "SROVNEJ" krásně porovnáte do toho správného měřítka.
[QUOTE=Machacek]
Doporučuju použít raději PDFko než ten JPEG. U toho PDFka fungují i úchopové mody, takže se Vám to bude lépe "obkreslovat". Já ale normálně pracuju s tím podloženým PDFkem a nic neobkresluju, je to zbytečné.Co se týká měřítka, tak při exportu z katastru zůstane v jednou z rohů zobrazeno měřítko. Podle něj si to pak přes příkaz "SROVNEJ" krásně porovnáte do toho správného měřítka.[/QUOTE]S tím se dá polemizovat. PDF velmi zpomalují práci. Běžně mám navkládáno velké množství rastrů (desítky) a práce je bez problémů. Stačí jedno PDF a práce je nesnesitelná (AutoCad MAP 2011). Pokud můžu, tak se PDF vyhnu. Nechápu jak to, že v Acrobat Readru je zobrazení tak rychlé a v AutoCadu tak pomalé, ale je to tak. Pokud je PDF vektorové, tak u katastrální mapy musí pocházet z oblasti, kde je DKM, jinak bude také obsahovat pouze rastr a tam chytací režim nefunguje. Pokud je v místě DKM a nutně potřebujete vektorová data, tak se vyplatí mapu si koupit. Souhlasím, že JPG formát pro katastrální mapu není vhodný - lepší je černobílý TIF.
Machacek
06.05.2013, 07:16
Musím souhlasit, že s PDFkem se ta práce "trošku" zpomalí. Pro moje potřeby pár podložených PDFek to je ale ještě přijatelné.Já si ta PDFka exportuju přímo z webu http://nahlizenidokn.cuzk.cz/ a tam potom ty úchopové body fungují. Problém je, že to jde pouze po A3. Víte jaké ceny si na kastru účtují za poskytnutá data?
[QUOTE=Machacek] ...Víte jaké ceny si na kastru účtují za poskytnutá data?[/QUOTE]Přesně nevím, ale tuším a nebylo to tak závratné. Dělali to nějak podle objemu dat, ne podle plochy. Pohybovalo se to v řádu stokorun, podle velikosti území. Od doby, co poskytují data přes WMS službu, tak je moc nekupujeme. Pokud geodet zaměřuje území, tak přikládá i katastrální mapu. Někdy se dá získat mapa od obce.
Já si PDF z katastru převádim na DWG. Měřítko sedí, ikdyž to jejich ukazuje o něco více než by mělo. Jediným problémem je, že poté musím přepsat veškerý text, ten je převodem změněn na čáry.
[QUOTE=zdrk]Já si PDF z katastru převádim na DWG. Měřítko sedí, ikdyž to jejich ukazuje o něco více než by mělo. Jediným problémem je, že poté musím přepsat veškerý text, ten je převodem změněn na čáry.[/QUOTE]A jak to převádíte? Na to byl úplně původní dotaz v tomhle vláknu.
mnementh
06.05.2013, 10:07
jde wms i do čistého cadu?
Služba WMS v holém AutoCadu není, ale můžete si mapu stáhnout jako lokální rastr s georeferenčním souborem. To umí mnoho programů - namátkou ArcGis, Janitor, něco podobného dělá i PlexEarth. Rastry pak vložíte do AutoCadu a pomocí utilitu GeoRefImg od Cadstudia je usadíte do souřadnic.
Převádím to, pokud je podklad vektorový dle výše zmíněném VIP tipu - neměl bych se asi o programech v něm uvedených rozepisovat.V nahlížení do KN si vyberu v záložce vrstvy "zobrazení hranic s vyjádřením přesnosti", katastr je poté barevně. Tím si oddělím hlavní hranice od vnitřní kresby. Díky zmíněnému programu poté vše převedu - co jedna hladina, to jedna barva.Měřítko převedeného DXF souboru jsou palce, stačí nastavit jednotky na palce a uložit jako DWG. Poté vložit do nového výkresu a jednotkami v milimetrech. Poté změnit jednotky na metry.Po převodu osadím do souřadnic. Pokud nemám polohopis, souřadnice též vyčtu z katastru s určitou přesností, nepřesností.Měřítko na výstupu z katastru uvádí např. 50 m, změřeno má 50,3 m. Nechávám jak je, nic nezmenšuji, pouze to nechám na cadu při vládání a úpravě měřítka z palců na milimetry.Když to porovnám s digitálním katastrem co mam, tak ten převod až na nepatrné vyjímky sedí.Jde to ale i jinými. Používal jsem i adobe ilustrator, Corel apod.
[QUOTE=zdrk]Převádím to, pokud je podklad vektorový dle výše zmíněném VIP tipu - neměl bych se asi o programech v něm uvedených rozepisovat.....[/QUOTE]Děkuji za odpověď. Podíval jsem se do toho tipu - abych byl upřímný, tyhle prográmky jsem nečekal - programy pro mě nejsou nic objevného. Pokud nechci být konkrétní - první program je klikací rozhraní, druhý je v podstatě jádrem a třetí program to jádro správně využije (a nefunguje bez něj). Klikací rozhraní neznám, ale jistě zjednodušší použití, vlastní práci ale odvedou ty druhé dva. A dokonce jsem několikrát o nich v historii na tomto fóru psal... Druhé dva programy jsem kdysi takhle zkoušel a výsledek nebyl zrovna úžasný, ale tehdy jsme to použili. Nejednalo se ovšem o mapu, ale o nějaké bezměřítkové schéma.
Každý má jiné nároky. Existují i lepší programy, tohle jsem začal používat, když mi na PDF z katastru přestal fungovat Corel a nechtěl jsem kopovat novou verzi. Já zatím preferuji čím jednoduší tím kolikrát lepší. Hlavně, když to splní svůj účel.Převáděl jsem takto i pár výkresů, bylo to rychlejší něž je znovu vynášet.zdrk2013-05-07 09:47:14
I já mám jeden problém jež s tímto tématem tak trochu souvisí. Mám několik plánů ve formátu TIF. Potřeboval bych si je v CADu rozměrově upravit aby k sobě seděli a to jak v ose x tak i v ose y o jiné procento. Bohužel při změně osy x se automaticky mění i osa y. Prosím jak je měnit nezávisle na sobě?S CADem jsem zatím nedělal, ale mám k němu přístup v práci.
Nabízí se možnost vytvořit z podloženého obrázku blok s různými měřítky v osách X a Y.
[QUOTE=Admiral]I já mám jeden problém jež s tímto tématem tak trochu souvisí. Mám několik plánů ve formátu TIF. Potřeboval bych si je v CADu rozměrově upravit aby k sobě seděli a to jak v ose x tak i v ose y o jiné procento. Bohužel při změně osy x se automaticky mění i osa y. Prosím jak je měnit nezávisle na sobě?S CADem jsem zatím nedělal, ale mám k němu přístup v práci.[/QUOTE]Přestože AutoCad vnitřně rozměry rastru umí měnit a to tak, že ze čtvercového rastru se může udělat obdélník, nebo lichoběžník, tak AutoCad tuhle možnost nenabízí. Změna je možná jen přímou editací entity obrázku. Dá se to relativně snadno provést pomocí LISPu, ale je to spíše úkol pro programátora, než pro prostého uživatele.Změna rastru v bloku myslím nefungovala spolehlivě. Vím, že se rastr někdy prakticky nezobrazoval (byly vidět jen pruhy). Možná záviselo na formátu rastru (tif, jpg, png, gif,...) ale už jsem to dlouho nezkoušel a může se to měnit i s verzí AutoCadu. Zkuste to.Jedna možnost je i vložit rastr jako OLE objekt - u toho zcela jistě lze měnit rozměry X a Y nezávisle. Bohužel s tom přichází spousta nevýhod OLE. Bylo to tu mnohokrát probíráno - někdy se OLE netiskne, nebo ve špatné kvalitě, atd...Pokud víte o jaké procento potřebujete změnit jeden rozměr oproti druhému, tak doporučuji změnit si rastr mimo AutoCad v grafickém editoru. Například v programu IrfanView, GIMP. Pokud potřebujete více složité transformace rastru (například pro poskládání panoramatické fotky, či změnu "soudkovitosti" snímku, tak lze použít třeba HUGIN.
Vladimír Michl
19.05.2013, 10:53
Ano, přes bloky ani OLE to dělat nedoporučuji.Nezávislé nastavení výšky a šířky obrázku je celkem jednoduché - viz nová utilitka ImgAdj na stránce Download. Další možností jsou georeference v mapových verzích AutoCADu (Map 3D a Civil 3D) nebo AutoCAD Raster Design (resp. sady Design Suite).
[QUOTE=Vladimír Michl]
Ano, přes bloky ani OLE to dělat nedoporučuji.Nezávislé nastavení výšky a šířky obrázku je celkem jednoduché - viz nová utilitka ImgAdj na stránce Download.
[/QUOTE]Pěkná utilita. Měl bych několik poznámek:1. při načtení to hlásí: (LOAD "E:/stahy/imgadj.vlx")ImgAdj command loaded. (C)2013, CAD Studio - www.cadstudio.cz_____ CAD, PLM, GIS/FM custom application development ______ ; chyba: WinHttp.WinHttpRequest: Data potřebná k dokončení této operace nejsou zatím k dispozici.2. asi by nebylo špatné mít volbu "originální nastavení" - tedy odstranit deformaci. Jinak uživatel není schopen rastr modifikovat, než smazat a znovu vložit.3. Když už něco takového děláte - co tam dodělat i možnost deformace do lichoběžníku? Pak by to bylo komplet. Udělá se to snadno - prostě se jen změní i Y hodnota vektoru vlastností - myslím, že to je vlastnost 11, nebo se pletu?
Jinak ještě dodám jednu zajímavou alternativu.Postup je takovýhle:1. vložíte si rastr2. pomocí utility GeoRefImg a příkazu WORLDOUT si vytvoříte příslušný WORLD soubor (u TIFu je to soubor TFW3. ručně modifikujete tento soubor - v textovém editoru. Pro změnu měřítka X změníte první číslo, pro změnu měřítka Y změníte čtvrté číslo (ponecháte záporné znaménko). Změna je jednoduchá - číslo prostě vynásobte v jakém poměru chcete v příslušném směru měnit velikost rastru. 4. pomocí příkazu "GeoRefImg" změníte usazení rastru - poměr stran se změní. Pozor - ve WORLD souboru je "vkládací" bod střed levého horního pixelu , AutoCad používá levý dolní roh rastru.
To jsou zajímavé možnosti, budou se někdy hodit. Díky.
Vladimír Michl
20.05.2013, 09:45
[QUOTE=alfred]1. při načtení to hlásí: (LOAD "E:/stahy/imgadj.vlx")ImgAdj command loaded. (C)2013, CAD Studio - www.cadstudio.cz_____ CAD, PLM, GIS/FM custom application development ______ ; chyba: WinHttp.WinHttpRequest: Data potřebná k dokončení této operace nejsou zatím k dispozici.2. asi by nebylo špatné mít volbu "originální nastavení" - tedy odstranit deformaci. Jinak uživatel není schopen rastr modifikovat, než smazat a znovu vložit.3. Když už něco takového děláte - co tam dodělat i možnost deformace do lichoběžníku? Pak by to bylo komplet. Udělá se to snadno - prostě se jen změní i Y hodnota vektoru vlastností - myslím, že to je vlastnost 11, nebo se pletu?[/QUOTE]
ad 1) divné (to je nástroj aktualizace verzí) - v jakém je to OS?
ad 2) ano, to by bylo užitečné, ale bohužel není žádná jednoduchá cesta než ukládání původních hodnot do nějakých rozšířených dat entity nebo něčeho takového (složitější než samotná funkčnost)
ad 3) stávající použitá metoda přes objekt neumožňuje měnit "střih" pixelů
[QUOTE=Vladimír Michl]
ad 1) divné (to je nástroj aktualizace verzí) - v jakém je to OS?
ad 2) ano, to by bylo užitečné, ale bohužel není žádná jednoduchá cesta než ukládání původních hodnot do nějakých rozšířených dat entity nebo něčeho takového (složitější než samotná funkčnost)
ad 3) stávající použitá metoda přes objekt neumožňuje měnit "střih" pixelů
[/QUOTE]ad 1: Win XP 32bit, na w7 64bit to nic takového nepíše.ad 2: Nevím, jestli se nepletu a nevím jak děláte modifikaci (škoda, že už nedáváte k dispozici LSP), ale myslím, že je to celkem triviální. Předpokládám, že úpravu děláte pomocí vlastností objektu "ImageHeight" a "ImageWidth". To ale není celkem důležité. Pokud si vezmu DXF vlastnost entity 11 a 12, tak pokud je IMAGE vložen AutoCadem, tak jsou vektory stejně dlouhé, pouze jdou v komém směru. Snadno se dá určit, zda byl IMAGE nějak nestandardně modifikován, či nikoli.Stačí tedy nechat uživatele zvolit, ve kterém směru chce velikost rastru zachovat a dle toho modifikovat buď vlastnost 12, nebo 11.Příklad - pro rastr , který má nulový úhel otočení je: (11 0.127 0.0 0.0) (12 0.0 0.127 0.0)Pokud zmenším velikost ne směru Y na polovinu, tak je:(11 0.127 0.0 0.0) (12 0.0 0.0635001 0.0)z nápovědy ještě popis vlastností 11 a 1211: U-vector of a single pixel (points along the visual bottom of the image, starting at the insertion point) (in WCS)12: V-vector of a single pixel (points along the visual left side of the image, starting at the insertion point) (in WCS)ad 3:Myslím, že jsem kdysi zkoušel modifikovat DXF vlastnosti rastru (11 12), a že to lichoběžník nějak udělalo, ale jist si určitě nejsem. Pak jsem to nepoužíval - nebyl jsem si jist jak by na to reagoval AutoCad. Ale už je to asi 10 let - bylo to myslím ve verzi 2002. Od té doby jsem pokus neopakoval.
alfred2013-05-20 12:11:33
Vladimír Michl
20.05.2013, 15:27
Díky,
problém aktualizátoru pod Win32 byl snad vyřešen, na ostatní možné úpravy teď nemám moc času (i když by asi šla velká část převzít z GeoRefImg), ale posílám vám LISP kód aplikace ImgAdj (celkem triviální), kdybyste ji chtěl nějak upravovat.