Zobrazit plnou verzi příspěvku: Prevot bodu do TXT souboru
Dobry den,
resim nasledujici problem. Od geodetu mam podklad zamereni, v nem jsou geodeticke body, ktere bohuzel nejsou v prostoru ale jsou vsechny hozene do nuly. Nemate (nebo neznate) nekdo utilitku ktera by tyto body dokazala prevest do txt souboru a tu z-tovou souradnici si odvotit z textu toho bodu? Resp. tyto body muzu nahradit textem (popis techto bodu) a z nej nejak vycist z-tovou vysku. Je to sice nepresne, protoze referencni bod textu neni uplne totozni s geodetickym bodem, ale pro me ucely (model terenu) dostacujici.
Diky Honzic
Ten text je jako atribut bloku, nebo je to jen "plovoucí" textová entita poblíž bodové entity? To bych považoval za poněkud neprofesionální...
Je to ta druha moznost, plovouci textova entita pobliz geodetickeho bodu.
Vladimír Michl
05.01.2007, 13:07
"Poblíž" je dost vágní termín pro automatickou konverzi. Máme ale někde na webu utilitu TXT2Z, která přesune text do "jím uvedené" výšky - a i vkl.bod textových entit by zřejmě šlo zahrnout do výpočtu modelu terénu.
A pak kdysi dávno jsme dělali utilitku, která takto zmršený podklad rekonstruovala s využitím vlastnosti, že výškový text vždy byl těsně následující entitou za bodem (v databázi DWG objektů).
Jestli mají popisy formát x,z,z, pak by možná šlo načíst souřadnice do textového souboru nějak takto:
(setq V (ssget "X"(list(cons 0 "TEXT"))))(setq n (sslength v) i 0)(setq vystup(open "Body.txt" "w"))(while (< i n) (setq t(cdr(assoc 1 (entget (ssname V i)))) i(1+ i))(write-line t vystup))(close vystup)(princ)
Samozřejmě by bylo nutné je nějak odfiltrovat od případných ostatních textů - buď v kódu, nebo v pomocném výkrese.
Pomůcky na zakreslení bodů z textového souboru už to IMHO byly publikovány.
Doporucuji pouzit pouze text a jeho referencni bod.
1/ Nejprve zdvihnout text (napriklad za pomoci jednoducheho lispu do 3D (s vyuzitim hodnoty textu)).
2/ Dale predpokladam, ze referencni body textovych entit jsou odsazeny o konstantni vzdalenost oproti skutecne zamerenemu bodu (z praxe vim, ze tomu tak na 90% byva. Takze jednoduse posunout ve 2d veskere textove entity do pozadovanych souradnic.
3/ Export souradnic
Co jsem pracoval se zaměřením, které objednávali starsi kolegové, kteří mají problém odeslat email natož se montovat do DMT, tak všechny body i úsečky v zaměřené situaci byly v z=0. Naštěstí se zachoval výpis souřadnic i s výškama, a tak jsem zvládnul vytvořit DMT v Atlase. Je možné vytvořit DMT ze seznamu souřadnic v MAPu 2004?
Jinak u výšky terénu bývá vkládací bod textu (a zároveň bod terénu) v místě desetinné tečky
Vladimír Michl
15.01.2007, 14:35
Je, ale jen pomocí nějaké nadstavby (např. GEOsurf). Funkci generování modelu terénu (i ze seznamu souřadnic) má jen Map 3D 2005 a 2006, nebo pak Civil 3D.