Zobrazit plnou verzi příspěvku: Problém s kótami
Dobrý den,prosím Vás mám takový menší problém.Snažím se nakreslit úkol ,konkrétně hřídel.Je tam detail ,který je zakótován.Detail je v měřítku 10:1.Potřeboval bych ,aby se kóty po zvětšení nezměnily s daným objektem ,ale aby určovaly opravdové rozměry.Samozřejmě ,že jdou ty kóty přepsat ,ale je to zdlouhavé a podle našeho učitele to není ono.Prý je v tom menší fígl ,ale já za boha nemůžu přijít jaký.Tak proto prosím o menší radu jak na to.Děkuji předem.
a co kreslit v modelovem prostoru 1:1 a ve vykresovem si nazvetsovat
detaily jak potrebujete a potom okotovat? pokud trvate na praci jen v
modelovem prostoru, tak v kotovacim stylu je na zalozce "primarni
jednotky" polozka FAKTOR MERITKA. Toto bude asi ten mensi figl, ktery
myslite.. .
Když člověk něco kótuje a pak to má vytisknout v jiném měřítku, tak by
číslo na kótě mělo zůstat pořád stejné (když nakreslím v měřítku 1:1
úsečku o délce 1 jednotka a okótuju bude tam 1, když to budu chtít
vytisknout v 10:1, délka na papíře bude 10 a na kótě bude 1). Jde tedy
podle mě pouze o to zvětšit si danou oblast ve výkresovém prostoru na
požadované měřítko a tisknout 1:1. Nebo při tisku z modelového prostoru
nastavit měřítko 1:10.
[QUOTE=SWISSS]a co kreslit v modelovem prostoru 1:1 a ve vykresovem si nazvetsovat detaily jak potrebujete a potom okotovat? pokud trvate na praci jen v modelovem prostoru, tak v kotovacim stylu je na zalozce "primarni jednotky" polozka FAKTOR MERITKA. Toto bude asi ten mensi figl, ktery myslite.. . [/QUOTE] No berme v uvahu ten modelový prostor.Při nastavení FAKTORU MĚŘÍTKA tak se změní koty v celem vykrese a nejenom v požadovaném detailu. Lukas38519.8379166667
Kubeczka
17.06.2005, 07:01
Budeme se bavit jen o modelovém prostoru: takže máte nakresleny pohledy a řezy v měřítku 1:1. Stanovíte si, že měřítko výkresu bude např. 1:5 a vložíte rámeček, rohové razítko v měřítku 5x větší. Pak si uděláte detail, který na výkrese bude mít měřítko např. 2:1, tzn. zvětšíte detail v poměru měřítek, tedy 10x. Pro kótování pohledů a řezů si nastavíte v kótovacím stylu měřítko kót 5 (proměnná DIMSCALE) a kótujete. Text kóty, šipky atd budou 5x větší. Pak budete chtít kótovat onen detail. Potom musíte nastavit v kótovacím stylu Lineární měřítko kót na hodnotu poměru měřítka výkresu a měřítka detailu - (1/5)/(2/1)=0.1 (proměnná DIMLFAC). A okótujete detail. To zajistí, že AutoCAD do hodnoty kóty vepíše hodnotu naměřenou a vynásobenou Lineárním měřítkem kóty. Když se chcete vrátit ke kótování hlavních pohledů a řezů, musíte nastavit znova Lineární měřítko kót na hodnotu 1.
V případě, že jste detail kótoval bez tohoto nastavení, pak lze provést změnu ve vlastnostech pouze těchto kót detailu, nebo použít příkaz _DIMOVERRIDE, kde zadáte proměnnou DIMLFAC a její hodnotu (0.1), ukončíte výběr proměnných a pak už vyberete oblast, kde se nacházejí kóty detailu a AutoCAD u těchto kót přepočítá hodnoty, které zobrazuje v textu kóty.
[QUOTE=Lukas] No berme v uvahu ten modelový prostor.Při nastavení
FAKTORU MĚŘÍTKA tak se změní koty v celem vykrese a nejenom v
požadovaném detailu. [/QUOTE]
bral jsem jako samozrejmost zmenu faktoru meritka pro jiny kotovaci
styl, nez ten ktery mam pouzity ve vykresu. Jeden by se mohl jmenovat
treba koty_50 pro 1:50 a pro detaily treba koty_10 pro meritko 1:10.
Ale uznavam, ze jsem to do puvodniho prispevku nenapsal, takze to asi mohlo nekoho zmast.. .
Lukáši,
předpokládám, že pokud kreslíte hřídel, tak studujete strojně zaměřenou školu. Považoval bych za normální, že strojně zaměřená škola bude používat strojně zaměřený CAD, což je v případě 2D řešení Autodesku AutoCAD Mechanical. Je-li tomu tak, je v tomto sw příkaz pro kreslení a kótování detailu implementován a ten uvedený problém řeší automaticky.
Pokud tomu tak není (což by byla škoda, protože práce v "holém" AutoCADu je v dnešní době asi opravdu pouze nouzové řešení), pak pochopitelně návod pana Kubeczky je vyčerpávající.
Vezmu-li to z pohledu mé profese, tak detail ve větším měřítku dělám jen tehdy, když se mi do "hlavního měřítka" nevejdou všechny informace, které potřebuji.
V tom případě je velmi málo kót (popisů, ...), které jsou obsaženy v obou měřítkách a pak vidím jako nejjednodušší mít dva kótovací styly odpovídající měřítkům a pro ně mít odpovídající hladiny (které ve výřezech mrazím podle potřeby) - než laborovat s proměnnými, které se většinou stejně týkají celého výkresu
Těch několik duplicitních kót mám během chvilky a stejně jsou v naprosté většině případů (aspoň u mne) poněkud jinde, než ty v menším měřítku
A když už jsme u toho kótování, jedna věc, na kterou u acadu léta stále marně čekám - a to, aby se u kót dala nastavit i délka vynášecích čar (myšleno od kótovací čáry) a ne jen mezera od kótovaného objektu
[QUOTE=Mrázek]
Lukáši,
předpokládám, že pokud kreslíte hřídel, tak studujete strojně zaměřenou školu. Považoval bych za normální, že strojně zaměřená škola bude používat strojně zaměřený CAD, což je v případě 2D řešení Autodesku AutoCAD Mechanical. Je-li tomu tak, je v tomto sw příkaz pro kreslení a kótování detailu implementován a ten uvedený problém řeší automaticky.
Pokud tomu tak není (což by byla škoda, protože práce v "holém" AutoCADu je v dnešní době asi opravdu pouze nouzové řešení), pak pochopitelně návod pana Kubeczky je vyčerpávající.[/QUOTE] Děkuji všem.Já se z vlastní vůle učím s autoCADem ,protože ve škole to budeme probírat až ve třeťáku a to je podle mě velmi pozdě(studuji lyceum a tam to je později).Jinak se snažím naučit základy v autoCADu a potom zkusit ten Mechanical ,nebo jiný podobný program.A jak jste formuloval ,tak s holým autoCADem asi moc nepochodím.A to tedkom je v plnem proudu era 3Dmodelování a to už je teda mazec.Jinak mám v plánu dále studovat strojírenství a chtěl bych poradit ,který program se k tomu nejlépe hodí.
[QUOTE=Lukas]A to tedkom je v plnem proudu era 3Dmodelování a to už je teda mazec.Jinak mám v plánu dále studovat strojírenství a chtěl bych poradit ,který program se k tomu nejlépe hodí.[/QUOTE]
Ano, považuji cestu 3D modelování za správnou. A nemějte z toho strach, je to nejpřirozenější způsob konstruování. Je daleko snažší komplikovaný díl vymodelovat - představa o podobě dílu je totožná s pohledem na reálný objekt - a pak z něj generovat pohledy a řezy než tyto pohledy a řezy kreslit ve 2D a muset si je umět představit.
Který program se nejlépe hodí se nedá doporučit, protože je to závislé na tom, v jaké oblasti se pohybujete. Pro běžnou strojařinu mám velmi dobré zkušenosti s Inventorem od Autodesku, ale kupříkladu pro kostrukci tvarově složitých forem budete muset sáhnout třeba po Catii. Nicméně moje zkušenost je taková, že je potřeba se naučit dobře jeden program, aby člověk zažil "logiku" 3D modelování. Pak už se přeorientovat na jiný systém je pouze otázka zaučení.
Doporučuji sledovat odborné časopisy (Computer Design, IT CAD, ...)
to-Mrázek
Prosím Vás a ta CATIE je plným názvem jak?Nemohl byste mi napsat celý název tohoto produktu a firmu ,která to vytváří?
CATIA ...
Computer-Graphics
Aided Three
Dimensional Interactive
Application
viz http://www.3ds.com/products-solutions/plm-solutions/catia/ov erview/
---
Jinak je možno objednat zdarma UGS SolidEdge Layout 2D - velmi dobrý (běhá jen pod XP).
Zkuste na stránce http://solidedge.eu.com/isapi/pagegen.dll/pages?page=free_2d
---
Ferdinand
20.06.2005, 09:03
Ještě k těm kótám:
a. V Modelu je vše nakresleno v měřítku 1:1
b. Chci-li nějaký detail, tak to dám do samostatní hladiny
c. Nakótuji v Modelu s
patřičným nastavením násobujícího faktoru zobrazení velikosti kót ev. s
kótovacím stylem jiným než v celém "velkém" výkresu (kde je
násobitel=měřítko pro daný detail)
d. V rozvržení vytvořím _Viewport kýženého detailu, kterému určím požadované měřítko
Rámeček pro detail (zpravidla A3)+popisy+měřítkové pravítko přidány také v rozvržení
e. Tisknu v Layoutu, Scale=1:1