Zobrazit plnou verzi příspěvku: Program pro výpočet délky ohnuté trubky

Paradinhos
14.01.2015, 14:18
Ahoj potřeboval bych poradit. Potřebuji program, který mi vypočítá jak dlouhou trubku použít (polotovar), když potřebuji vyrobit trubku s několika ohyby. Předpokládám, že by to mělo jít v inventoru. Takže jestli někdo víte jak na to mohli by jste mě prosím navést? :)Díky! 

dusek
14.01.2015, 14:25
Předpokládám, že máte trubku nakreslenou v Inventoru, pomocí příkazu tažení. Nejjednodušší je sečíst jednotlivé kóty do jedné. Tam kde není kóta, lze použít referenční kótu, tam kde je rádius, tak pomocí vzorce na délku oblouku vypočítáte jeho délku.

Paradinhos
14.01.2015, 16:18
No máme jenom výkres v DWG. A představujeme si to tak, že  by jsme si trubku vymodelovali tak jak ma byt naohybana a program by nam vyhodil polotovar. Prostě aby jsme to nemuseli počítat ručně.

raspi
14.01.2015, 20:04
Já to řešil v parametrech pomocí hmotnosti (celková hmotnost / hmotnost na 1 m). Nesmí tam ale být nic jiného, pouze holá trubka vytvořená tažením. Předpokládám, že se k délce polotovaru přidá i nějaký technologický přídavek, takže stačí přesnost do 10 mm.V iLogic je potřeba vytvořit příslušný kód, kdy se vytvoří nějaký parametr a přiřadí se mu hodnota hmotnosti. Teď si ale na to přesně nevzpomenu, nejsem v práci.Takto jsem to řešil u topného hada, kde celková délka byla cca 2 kilometry.

Navara
14.01.2015, 20:44

Pokud tu trubku budete tvořit tažením, tak je možné odměřit délku náčrtu. Jde změřit celou křivku trajektorie najednou (Odměřit smyčku), ale nejde to dělat automaticky a například ukládat do parametru nebo iVlastnosti. Pokud byste potřebovali automatiku, tak to jde udělat pomocí iLogicu.

maiklss
14.01.2015, 21:01
Pokud to neni moc kroucené tak  ja nahradím drubku ohnutým plechem a udělám rozvin

Jiri.Dostal
16.01.2015, 07:25

Již jsem toto řešil v minulosti. A řešil jsem to podobně jako raspi. Měl jsem iLogic pravidlo, které z rozměrů (byly zapsány do určitých parametrů) spočítalo průřez a z hmotnosti se určila délka. Délka byla zaokrouhlována a bylo počítáno i technologickým přídavkem. Hodnota délky se přenášela do parametrů, odkud se přebírala do kusovníku nadřazené sestavy.Pokoušel jsem se najít kód pravidla, ale bohužel již skončilo někde v propadlišti dějin...

raspi
16.01.2015, 15:29
HMOTNOST = iProperties.MassHMOTNOST = Round(HMOTNOST/1)*1Takhle to mám se zaokrouhlováním na celá kila. Pokud to má počítat přesně, stačí jenom první řádek. Pak už je to klasický parametr. Akorát je potřeba dávat pozor na jednotky. On sice inventor umí sečíst  tři hrušky a dvě jabka, ale výsledek je 10 vajec.