Zobrazit plnou verzi příspěvku: Propnutí průžiny v sestavě - POMOC

Hollywood7
27.11.2018, 16:10
Zdravím všechny,prosím lze v sestavě Inventoru ohýbat plochou průžinu na jedné straně pevně uchycenou a na druhé straně tečnou ke kuličce přičemž kulička má další 4 vazby tečnou k dráze a jejímu držení? (Kulička se pohybuje v nepravidelné drážce, čili se pohybuje mírně nahoru a dolu čož by měla vychytat tako průžina.)Četl jsem jedno řešení k jinému programu, kde plochu definovali jako část kružnice o nekonečném poloměru, kde poloměr uvedli jako otroka. Tudíž se poloměr v sestavě sám libovolně měnil.Nicméně tohoto řešení bych se rád vyvaroval, protože to pak znamená mít extra součástku jen pro sestavu která pak neodpovídá výkresu a to nemám rád =DNabízí inventor nějaké sympatické řešení v sestavě? (Třeba i s následným nastavením odporu materiálu - jak daná průžina bude tvrdá)Přikládám screenshot pro lepší představu.DěkujiDan

Hollywood72018-11-27 20:34:55

Navara
28.11.2018, 08:40

Jde vám o to to vyrobit, nebo simulovat chování?Pro výrobu se to zpravidla neřeší. Pro simulace je potřeba se podívat na možnosti a v tom úplně odborník nejsem.

Hollywood7
28.11.2018, 09:17
Rád bych vytvořil kompletně fungující sestavu, kde průžiny vykonávají skutečnou funkci a nebyli strnulé v původním stavu. Tedy odpověd zní: Simulace.(Součástky jsou již ve výrobě pro prototyp.)
Hollywood72018-11-28 17:01:03

Navara
28.11.2018, 13:20

A co chcete simulovat? Zajímá vás průhyb, napětí v pružině, jestli kulička "odskočí" při pohybu určitou rychlostí, ...?Jestli je to ale jenom proto, aby se sestava hýbala jako náhled, tak to za tu námahu nestojí.

Hollywood7
28.11.2018, 16:59
Zajímá mě vše zmíněné, ale je to jen zájem není to vyloženě potřeba. Hlavním cílem je jak jste řekl náhled. Není třeba nějaké separované sestavy kde bych zjištoval a počítal napětí průžiny, které má vliv na poměr rychlosti rozjezdu ku hmotnosti která je součástí válce s dráhou. Tedy bylo by to elegantní a správné mít zjištěné a vypočítané prakticky vše co se celého mechanismu týče. Bohužel není čas na počty, ale peníze na zkoušení jsou.Pokud tedy neexistuje nějaká skrytá funkce pod tlačítkem či rychlé řešení, tak to bohužel nebudu řešit. =/


Navara
29.11.2018, 08:48

Žádná skrytá funkce na o není, protože ta úloha je dost složitá.Představte si, že tu vaší sestavu vložíte dvakrát do nadřazené sestavy s válcem. Protože v každé sestavě bude mít kulička jinou polohu => Každá pružinka bude mít jinou deformaci. Ale ta pružinka má jenom jeden model. Navíc budete mít vedle otevřený výkres, kde bude ta pružinka v klidovém stavu (rovná).Co si s tím má ten nebožák Inventor počnout? Jeden model ve třech různých tvarech.Podobný požadavek se sice občas objevuje a s vývojáři Inventoru jsme to řešili, ale zatím to nevypadá, že by se něco podobného mělo objevit v dohledné době.

Hollywood7
29.11.2018, 11:44
Mě to tak složité právě nepřijde, když si vezmu co vše je možné simulovat a počítat při dnešním výkonu domácího počítače. Jasně jsou to navzájem se ovlivňující síly, ale to jsou i další vazby v inventoru. Vezměte si třeba realflow skvělý na simulaci částicových dějů. 10-100... milionů libovoně se pohybujících částic s definicí a výpočetní čas je v řádu sekund na frame. (Sice jistě nebudou počítat každou částici zvlášť ale bude tam fungovat nějaký master a slave)Co pak jsou dva válce, kterým se mnění úhel ku středu kuličky podle pozice doteku k průžině. Průžina se pak deformuje ne jen ve svém podélném tvaru, ale i v její šířce (podle toho zda se dotýká kuličky ve svém středu nebo kraji. Vždy když by se sepla tato funkce, tak by se každá součástka na niž byla aplikována stala samostatnou pouze ve své deformaci, své původní rozměry by se čerpali ze své statické podoby, která by byla nalinkovaná se vším ostatním. Naopak ve výkrese sestavy kde by byla v sestavě v napětí by se i ve svém napnutém stavu zobrazovala.