Zobrazit plnou verzi příspěvku: QGIS - zobrazení pouze celé vrstvy
Ať se snažím, jak se snažím, tak mi Quantum GIS (QGIS) verze 1.8.0 Lisboa zobrazuje pouze, když je ve výřezu celá vrstva. Stačí, aby jeden prvek vrstvy byl mimo zobrazený rozsah a vrstva se vůbec nezobrazí.Prosím o radu...
Některé GIS programy zobrazují vrstvu pouze v rozsahu určitých měřítek. Možná, že Vám to zazoomuje právě přes tuto hranici. Zkontrolujte si nastavení té konkrétní vrstvy.
To jsem si taky nejdřív myslel, ale není to ono:( Vidím celou vrstvu a pak stačí s ní posunout (bez změny měřítka), aby se část jednoho prvku dostala mimo zobrazovanou oblast a celá vrstva okamžitě zmizí.
Nevím jak na tom je qgis se spolehlivostí a stabilitou. Může jít o chybu v programu (chyby jsou jak známo ve všech programech), nebo taky může být něco s daty?? Zkusil bych možná data převést do jiného formátu. Nevím co za formát qgisu nejvíce sedí. Nebo zkuste zobrazení v jiném programu (třeba Janitor - i když ten stabilitou zrovna nezáří....).
V Janitoru jsem dělal dřív, ale je pomalý a nefungovala mi v něm vektorová analýza. Ta v Qgisu běhá jako hodinky, ale zase vyplouvají jiné problémy.Se zobrazením vrstev už jsem si poradil - stačí vrstvu uložit jako... a nově vytvořený shapefile už funguje jak má. Je to trochu zdlouhavé, ale funguje to...
Doporučuji si zkontrolovat, zda nový shapefile obsahuje všechna data, včetně tabulek. Zkuste kouknout, zda nový shapefile má stejné soubory - shapefile má tři povinné soubory (shp, shx, dbf) a pak doplňkové (info o souřadném systému, porjekci, indexy, metadata, ...). Některé programy umožňují uložit třeba info o grafickém znázornění (např. *.lin z ArcGISu). Koukněte, jestli u původních dat nějaký soubor není "navíc" než u nově vytvořeného. Můžete zkusit je postupně umazávat (resp. přesouvat jinam) a třeba přijdete, že to měl na svědomí některý z nich. Pak je otázka, jestli by nestačilo soubor odstranit a pochopitelně zda tím nepřijdete o nějaké potřebné informace.
Zdravím všechny zúčastněné, mám na Vás prosbu ohledně programu quantum gis 1.8.0. Musím vytvořit mapu, která musí splňovat následující (a jelikož v tom tápu, tak prosím o pomoc):
zobrazovat okres vašeho trvalého bydliště (jste-li z městských okresů či mimo ČR, tak okres jiný dle vlastního výběru),
v
mapě budou vyobrazena všechna sídla okresu s více jak 10 000 obyvateli a
tato sídla budou popsána názvy (pokud v okrese není dostatečný počet
takovýchto sídel, sníží se hranice na 2000 obyvatel),
sídla budou intervalově rozdělena podle počtu obyvatel.
Výsledná mapová kompozice musí obsahovat všechny náležitosti s korektním vyobrazením jednotlivých kompozičních prvků mapy.Můžete mi s tím jako laikovi trošku pomoci?Lukas
Řekl bych, že je to velmi široce definovaný dotaz. To má být cvičení do školy? Jaká data máte k dispozici? Nebo si je máte najít? Vytvořit? V jakém mapovém podkladu? Nebo máte dělat úplně celou mapu? V jakém měřítku? Jak mají být města zobrazena? Jako body, nebo obrys zastavěné plochy s výplní (polygon)? Stačí rozlišení pomocí velikosti značky či barvou bodu?Prostě víc otázek a odpovědí....
Už mám nakonec hotovo, ale děkuji Vám za zájem. :-)
Tato chyba se zpravidla objevuje u formátu SHP, pokud není založen v ARCGIS, nebo QGIS či Janitoru, ale vznikla překlopením z CAD nebo Microstation. Možností nápravy je vytvoření nové obalové zóny se vzdáleností 0, výsledkem je nová identická datová vrstva se zachovanými atributy v tabulce, která by se již měla zobrazovat správně.
V dsatové vrstvě obcí založit SQL filtr s omezením na příslušný okres a obyvatel nad 10000. Pak už je jedno, nad čím se to bude zobrazovat. K řešení nejlépe použít QGIS 2. Postup: soubor/přehled vrstev (sloupec vlevo)/nastavit se na příslušnou vrstvu/klepnout pravým tl. myši/filtr/ve spodním okně zadat podmínku.
[QUOTE=devlin]....Možností nápravy je vytvoření nové obalové zóny se vzdáleností 0, výsledkem je nová identická datová vrstva se zachovanými atributy v tabulce, která by se již měla zobrazovat správně. [/QUOTE]Obalová zóna je z principu deska, nebo polygon. Identická entita vznikne tedy pouze pokud obalujete polygon. Pokud obalujete BOD, nebo LINII, tak to určitě identická entita nebude...