Zobrazit plnou verzi příspěvku: skrouzeni plechu

Mila128
24.06.2005, 11:13
V Inventoru jsem uplny zacatecnik a potreboval bych poradit. Potrebuji vytvorit tlakovou nadobu z plechu. Znam tloustku steny a jeji prumer. Jak mam plech skrouzit konkretnim radiem, tak aby konce byly svareny k sobe? Nadoba je dost velika, takze musim resit i polohu svaru jednotlivych plechu. To je dalsi vec. Tabule plechu ma urcity rozmer, ktery je nedostatecny, takze se musi jednotlive tabule nastavit. Doufam, ze inventor dokaze urcit potrebnou rozvinutou delku plechu sam.
Muze mi nekdo poradit jak na to? Dekuji.

Keberdle Václav
24.06.2005, 11:22
1,Profil plechu poslete po radiusu(nacrt s delkou oblouku jako ma delku
tabule plechu co vim delaji se az 2.5x1m*mozna i vic..) nekolik
stejnych dilu bude tvorit svarenec + 1 dodatek(nebo 1+zbytek )
2, Udelejte jen valec ten roziznete(odectete minimalniprouzek) prepnete
do plechu a udelejte rozvin kde dokreslete kde bude napojeni plechu..

1 je pro skolu
2 do prace

Moznostiu je mnohem vic zalezi na tom co je vam blizsi a co ovladate a co potrebujete(vypis skusovniku atd..)

poznamka:AI 10 umi "uz" svar z mezerou jiny ne!


Mila128
24.06.2005, 11:43
- Mame specialne vyrobene plechy 7x2,5m. Omezeni delky je uz jen zalezitost transportu. V podstate jde objednat cokoli.
- Je to do prace. Snazime se prejit z 2D na 3D, tak se pomalu ucime a testujeme jak s tim zachazet a jestli to ma vubec smysl (zadna skladanka ze standartnich dilu).
- Zatim mame "jen" 9-ku a snad dorazi i 10-ka v ramci subscription.

Otasek
24.06.2005, 12:05
Při práci s plechy si dejte pozor ještě na jednu věc:
Pokud nějakým způsobem zmenšíte tloušťku plechu pod jeho nadefinovaný rozměr(např. sražením hrany pro svar - nikoliv sražení rožku), tak při rozvinu se počítá pouze s rozměrem bez "ztenčení"

Vysvětluji to dosti neobratně, ale sám si to zkuste:
nakreslete v náčrtu čtverec 100x100
udělejte z něj plech - tl. např. 5
sražte jednu hranu 2x45st
vyberte plochu a dejte rozvin
když se podíváte na meze tak budou 100x98 !!!!

a ještě jedna drobnost
V nastavení vlastností plechu si zadejte sptávnou hodnotu Kfaktoru (najdete to pod položkou "plech/seznam úprav") - defaultní hodnota je 0,44 což né vždycky vyhovuje (já používám 0,275)

Pokud tam ve finále budete chtít mět svary, které AI9 neumí, tak si je prostě vymodelujte jako dílce - je to celkem elegantnější než je tam dokreslovat ručně ve výkrese. Ale pak pozor ve výkresech - přidámím svaru (jako tělesa) vzniknou nové hrany, takže v některých pohledech to bude vipatat trochu nestandartně - hlavně to závisí, jak jste zvyklý zakreslovat svary...Otasek38527.5085648148

Keberdle Václav
24.06.2005, 12:31
Tak to vam doporucuji
1, skoleni
2,knihu http://www.cpbooks.cz/Book.asp?ID=1229&SearchText=invent or&SearchType=4
jinak bude prechod dost tezky.
Otasek
24.06.2005, 12:55
No hlavně si dávejte pozor na přílišné přehánějí s adaptivním podelováním. Jestli ste zvyklý dělat v acadu, tak tam se adaptivita (co mě pamět neklame) příliž nevyskytuje, tak nepodlehněte tomuto fenomemu.
Flexibilita je v pohodě, tím nic nepokazíte
Už jsem několikrát předělával modely po někom jiném, které byby hodně adaptabilní, takže pokud začnete měnit dílce, tak se vám to celé rozpadne(popř. to nikde nedrží ten správný rozměr)
Příručky nezatracuju, ale nikdy není jen jedna správná cesta k úspěchu, takže zkoušejte co vám nejvíc bude vyhovovat a toho se držte
3D modelování není žádná věda, jen má určité omezení co daný program dokáže... Hodně štěstí

Mila128
24.06.2005, 13:23
[QUOTE=Otasek]Při práci s plechy si dejte pozor ještě na jednu věc: Vysvětluji to dosti neobratně, ale sám si to zkuste: nakreslete v náčrtu čtverec 100x100 udělejte z něj plech - tl. např. 5 sražte jednu hranu 2x45st vyberte plochu a dejte rozvin když se podíváte na meze tak budou 100x98 !!!! Pokud tam ve finále budete chtít mět svary, které AI9 neumí, tak si je prostě vymodelujte jako dílce - je to celkem elegantnější než je tam dokreslovat ručně ve výkrese. Ale pak pozor ve výkresech - přidámím svaru (jako tělesa) vzniknou nové hrany, takže v některých pohledech to bude vipatat trochu nestandartně - hlavně to závisí, jak jste zvyklý zakreslovat svary...[/QUOTE]
- To je docela zavazny nedostatek, protoze pri praci s plechy o tloustce vetsi nez 20mm srazeni pro svary delaji celkem hodne. Svary budu muset urcite nadefinovat vlastni, myslim ze takoveto speciality tam nebudou.
- Diky za tu knihu, uz jsme nejakou solidni schaneli.
- S adaptivitou snad problemy nebudou, v holem Cadu neni naprosto zadna :-).
 

Otasek
24.06.2005, 14:36
Nedostatek to je, ale všechno jde nějak obejít
Např. přes odvozenou součást, ve které k zakružené části přidáte sražení = rozvin bude délkově OK, ale zase v něm nebude vyznačeno sražení (to také záleží na technologii, kdy se tam bude dělat), popř. nejméně výhodný způsob je vymodelovat rozvin jako nezávislou součást