Zobrazit plnou verzi příspěvku: správné označení průměru 6

Lukáš Záruba
15.01.2008, 09:59
Dohaduji se s kolegou a nevím, jaké je správné řešení. Mám hotový výkres, kde jsou všechny vodorovné kóty na jedné straně kótavací čáry a jedna kóta je průměr 6. Kolega tvrdí že musí být vždy zapsán jako Ø6. ,aby nedošlo k záměně za Ø9 . Já si myslím, že když jsou ostatní průměry,kóty a textové odkazy na stejné straně,  je zbytečné za průměr 6 psát tečku. Může mi někdo poradit?   

Jan Rais
15.01.2008, 10:05
Za šestkou ani za devítkou se na technických výkresech tečka nepíše.

Seiner
15.01.2008, 10:11
No, nás sice učili stáášně dávno na průmce, že za samostatnou šestkou nebo devítkou se tečka píše, ale v případě Ø6 je to podle mého zbytečné - z druhé strany to přece není Ø9. (Jiné pořadí a přetočená značka.
Kolega bude asi trochu šťoural :-)

Lukáš Záruba
15.01.2008, 10:17
Kolega je ze staré školy ale výbornej strojař 

Charlee
15.01.2008, 14:01
Minulý týden sem si udělal makro co mi na výkrese doplní za samostatné 6 a 9 tečky, ale jen pokud sou samostatné. Taky si myslím že Ø6 a 9Ø je docela rozdíl.

K4my
18.01.2008, 06:30
dnes se uz v technickem kresleni tecky neuci :-) Predpokladam ze uz je toto davno zruseno. Navic co se sestky tyce, hodnota rozmeru se snad vzdy vytahuje nad carou, tudiz i to je voditko pro toho kdo hodnotu cte ze je to 6 a ne 9.  Kolega vyborny strojar zajiste bude, ale vy osobne berte v uvahu, ze vykres ma byt prehledny a hlavne pro kdejakeho pitomce citelny :-) .... Uz skoro slysim jak by za mnou z dilny litali chlapi co to je za tecku co to znamena a stejne tak i lidi z obchodniho :-)

pavel.janovsky
18.01.2008, 08:29
Pokud je výkres pro konkrétní výrobu, řešil bych to dohodou přímo na dílně. Každá firma má přeci jen svá výkresová specifika a nejlepší je domluvit se s lidmi, kteří ten výkres budou číst. A pokud by tam náhodou tečku chtěli, tak jim máte možnost vysvětlit, že je to zbytečné a předejdete případným nedorozuměním.Pokud má výkres odpovídat "standardům", tak tam tečka být nemá.

prochaska
18.01.2008, 09:38
[QUOTE=K4my]dnes se uz v technickem kresleni tecky neuci :-) Predpokladam ze uz je toto davno zruseno. Navic co se sestky tyce, hodnota rozmeru se snad vzdy vytahuje nad carou, tudiz i to je voditko pro toho kdo hodnotu cte ze je to 6 a ne 9.  Kolega vyborny strojar zajiste bude, ale vy osobne berte v uvahu, ze vykres ma byt prehledny a hlavne pro kdejakeho pitomce citelny :-) .... Uz skoro slysim jak by za mnou z dilny litali chlapi co to je za tecku co to znamena a stejne tak i lidi z obchodniho :-)[/QUOTE]
 
Já myslím, že se má pro čitelnost a správnost pochopení výkresu udělat všechno co je rozumné, i když to zrovna není podle ISO :-) Kdybych měl pocit, že by někdo mohl tu šestku špatně pochopit tak tam třeba napíšu do závorky (šest - six - шесть) ať mají klidně pocit, že trošku přeháním. Můžu mít složitou věc nakreslenou formálně správně podle norem, ale když to někdo pochopí špatně a vyrobí to blbě tak to budu považovat za moji chybu, že jsem neudělal víc pro srozumitelnost výkresu.

Radek001
18.01.2008, 09:47
Pan Prochaska ma bezezbytku pravdu, souhlasím, je to i moje zkušenost. Ale taky je to bruslení na velmi tenkém ledě. Jak pravil klasik: "Udělat něco blbovzdorně je obtížný úkol. Blbci jsou totiž vynalézaví..." :-)
PS: Kolegové, nemyslíte že ta diskuse kvůli tečce už stačila?
Hezký den všem.

Martin Rebenda
18.01.2008, 10:11
Už jsem se setkal i s takovýma "odborníkama", kteří se hádali u ohraněné součástky - podle jejich názoru musela mít označeno, že úhel ohranění 90° (běžně se nekótuje) je 90°. Chtěli tam mít ten klasický symbol pravého úhlu... To mě dostalo. Potom zepár výkresů z německa a jiných vyspělých krajin a myslím, že není třeba se dohadovat o tom zda-li označit šestku, že je to šestka a né devítka. Prasečiny se dělají stále a dělat se budou až do skonání světa :)... Někdy je dělám i sám (nechtěně) :)))...