Zobrazit plnou verzi příspěvku: technické kreslení - problém

dargos
28.01.2010, 14:40
Dobrý den,jak lze co nejjednušeji vyřešit problém na přiloženém výkresu.Výres je tvořen jedním pohledem a dvěma částečnýmy řezy.Správně by neměla součást 4 být říznutá v levém částečném řezu.Pokud u součásti nastavím účast v řezu na žádné, tak se mě problém přenese akorát do praveho částečného detailu, součást nebude říznutá ani tam a pokud nastavým pravý část detail na říznout všemy součástmy tak mě to řízne i šroub 5, což by se stát nemělo.Zatím vím pouze o jediném řešení. Vypnout automaticky vytvořené šrafy, vztvořit nový náčrt a celé to ručně dokreslit a došrafovat, tím ale padají veškeré výhody parametrického modelování a při jakekoliv změně se to musí znovu ručně dopravit.

flesar
28.01.2010, 15:18
A nepomohlo by udělat levý částečný řez poze skrz součást 2.

dargos
28.01.2010, 16:47
To zas takové zjednodušení nebude, kreslení náčrtu se nevyhneme. Do náčrtu se musí promítnout součástka 4 a podle okrajů nakreslit křivku pro řez.Nejvhodnější řešení by byla možnost nastavavovat "účast v řezu" pro každý částečný řez zvlášť. Snad se toho v nějaké budoucí verzi dočkáme.

Mrázek
28.01.2010, 16:55
Problém je v tom, že se snažíme úzkostlivě dodržovat pravidla technického kreslení, která byla vymýšlena na kreslení na prkně, tedy kvůli maximálnímu zjednodušení. Podle mého názoru je nejvyšší čas zahájit diskusi o změně - nebo alespoň rozšíření pravidel na výkresy generované z 3D modelářů. Chápu, že třeba ve škole to může být problém, já to neřeším a k nám na dílnu posílám výkresy tak, jak mi to nakreslí počítač. Konkrétně s tímto případem bych si vůbec pro výrobu nelámal hlavu - je to čitelné? - Je! Je na tom něco nejasného? -Není! Tak co?

dargos
28.01.2010, 17:40
Já to také moc neřeším, dodělávat výkresy tak aby vypadaly dobře je moc náročné.Normy technického kreslení byly vymyšleny dobře a fungují, naopak ty zkomoleniny z 3D návrhářů spíše zhoršují čitelnost výkresů, čím složitější výkres tim je to víc vidět. V poslední době mají počítače dost výkonu, tak by něměl být pro programy problém vytvářet výkresy podle norem, zjednodušovat značky ložisek, natáčet šrouby do pozic, správně řezat modely ...Ale spíš to vypadá že společnosti jsou líné modeláře takle obohatit, nebo si už konstřuktéři zvykli a už to ani nepožadují. Možná to je jeden z důvodů proč výrobní podniky a konstrukční firmy nechtějí přecházet z Autocadu do 3D.

Cheff
28.01.2010, 18:00
Zdravím, nešlo by to udělat trochu opačnou cestou - říznout vše a na šroubu dát účast řezu žádná. - Nejsem v práci nemohu zkusit, ale takto by to tuším jít mělo. 

honsa
05.02.2010, 15:34

Zdravím, přikláním se témuž názoru (příspěvek pana Mrázka), že by se normy Technického kreslení měli částečně přizpůsobit možnostem CAD, ale zároveň zas potom CAD by mělo vyhovovat nějakým upraveným normám. Co se tyče škol, tak by neměl být problém tam, kde zadavatel technické dokumentace je znalý možnostem CAD. Nejhorší situace je asi tam, kde je zadán nějaký úkol a žák ať jej řeší jakýmikoliv prostředky, třeba na prkně, pod podmínkou, že musí být dodrženy stávající normy (zobrazení ozubených kol,ložisek atd.). Pak je každá rada drahá.
honsa2010-02-05 15:36:41