Zobrazit plnou verzi příspěvku: tiff do AutoCAD-u
Prepáčte že otváram novú tému, ale v posledných príspevkoch sa to týkalo len verzie 2008 a podľa pripomienok to bude vo verzii 2004 asi iné. Potrebujem súrne vložiť do autoca-u rastrový súbor - pozemkovú mapu, ktorú som oscenoval do súboru *.tiff. Nakoľko táto mapa bude podsvietená nad ortofotomapy musí byť priehľadná a tu je problém. Nedarí sa mi ju spriehľadniť. Transformáciu mapy robím v programe XnView a skúšal som rôzne nastavenia komprimácie. Dokonca oscenovaný pôvodný tiff nejde vložiť vôbec, hlási chybu "Invalid or unsuported file". Ide vložiť tiff s nastavením CCIT 4, ten sa však nedá spriehľadniť. Doteraz som s tým problém nemal. Takže ktorú voľbu XnView použiť:
Colour Option: None, Packbits, LZW, LZW+Predict, ZIP, JPEG
Binary Option: None, Packbits, LZW, ZIP, CCIT G3, CCIT G3-2D, CCIT G4
A musí to být TIFF?
Pozemková mapa je černobílá, doporučoval bych převést do dvoubarevného formátu, kde se průhlednost dá nastavit spíše. Např. do PCX (dříve ověřeno) a mám takový pocit, že se tu něco podobného už řešilo a někdo doporučoval PNG
mnementh
17.12.2007, 09:40
mno u nas mame vyzkousene, ze nascanujeme podklad do cerbnobileho tiffu a ten pak bezproblemu vkladame a nema pozadi.
PCX mi nevloží, vyhlási "Invalid or unsuported file" a dokonca má 80 MB.
PNG vloží, dokonca má krásnych 6 MB ale nejde spriehľadniť.
Nemusí to byť nutne súbor tiff, ale ten sa dá skomprimovať na cca 6 MB.
... asi bude problém v tom, že to nemám prevedené v dvojfarebnom formáte, ale asi iba v odtieňoch sivej. ... a ako to previesť na dve farby???
Vladimír Michl
17.12.2007, 09:52
V holém AutoCADu zprůhledníte jen dvoubarevný (1bitový) TIFF. Pro zprůhlednění barevných verzí potřebujete Map, Civil nebo Raster Design. Navíc starší verze AutoCADu nepodporují některé typy kompresí TIFFu - viz:
http://www.cadforum.cz/cadforum/qaID.asp?tip=4002
mnementh
17.12.2007, 09:55
moznost prevodu je primo v xnview....nabidka-->obrazek--.binarni konverze. Pokud chcete aj pruhlednost pak se asi bude muset do jineho programu...napr. photoshop
keď skonvertujem obrázok iba do binárneho módu, autocad ho nebere
takže po mnohý pokusoch sa to nakoniec podarilo:
Ide to so súborom PNG (binary), dokonca to má nejakých 300 kB ... takže díky
Ferdinand
17.12.2007, 13:01
OT: Takže opět skvělý důkaz o nepřekonatelnosti metody pokus-omyl-pokus...
no zase by som túto tému až tak natvrdo neuzatváral
predpokladám žé formát PNG nemá údaje o súradniciach, takže k tomu TIFF-u sa budem musieť aj tak vrátiť. Zatiaľ teda len dočasné riešenie.
mnementh
17.12.2007, 14:48
informaci o souradncich? To nejak nechapu, muzete mi to vysvetlit?
Vladimír Michl
17.12.2007, 15:15
Pokud používáte holý AutoCAD, tak georeferenční informace o souřadnicích stejně nevyužijete (a World soubor umí přečíst AutoCAD i k PNG souboru).
Jinak TIFF (i 1bitový) je v AutoCADu podporován, jen u starších verzí nejsou podporovány všechny jeho komprimační varianty/metody - je třeba zvolit správnou (viz výše zmíněný tip).
[QUOTE=Vladimír Michl](a World soubor umí přečíst AutoCAD i k PNG souboru). [/QUOTE]
To je pro mne docela novinka. Jakou příponu a jakou strukturu ten georeferenční soubor k PNG má?
Anebo má stejnou strukturu jako JGW či TFW a liší se příponou?
Děkuji
Vladimír Michl
17.12.2007, 15:56
K PNG patří georeferenční soubor PGW. AutoCAD sám o sobě jej zpracovat neumí, ale kdysi jsme udělali utilitu Xanadu GeoRefImg, která s těmito soubory umí pracovat - viz:
http://www.cadforum.cz/cadforum/qaID.asp?tip=4539
http://www.cadforum.cz/cadforum/qaID.asp?tip=3513
Děkuji za připomenutí, nějak jsem BMP, PNG .. přehlédl